Dobové články sme ponechali s pôvodným pravopisom.
Rana stoličkou
Štefan Jurko je človek ako baránok dokiaľ si neprivonia k pálenému alebo nedá si voľaké to deci. Potom s ním niet k vydržaniu. Včera v krčme na Komenského ulici sa porúval v opitom stave s istým Zimmermanom a v zúrivosti a opitosti ho uderil stoličkou tak, že sa okamžite zvalil a zostal v bezvedomí. Vo vážnom stave bol dopravený do štátnej nemocnice, kde mu bola poskytnutá pomoc.
Z denníka Slovenský východ, 20. augusta 1924
Zo strachu pobodal druha
V sobotu mlátili v Barci obilie a došlo pri tejto príležitosti k vážnemu nešťastiu následkom samopašnosti niekoľkých mladých ľudí. Tí dráždili staríka Mulára, ktorý liezol na rebrík na mláťačku a podtrhli mu rebrík.
Keď starík zletel dolu, hrozili mu, že ho vykastrujú, z čoho dostal starý Mulár taký strach, že vytiahol nôž a začal sa po parobkoch rozháňať a zasiahol Jána Hošu tak nešťastne, že mu spôsobil vážne zranenie a musel byť dopravený do štátnej nemocnice.
Z denníka Slovenský východ, 20. augusta 1924

Okradnutá prostitútka
Na Hradbovej ul. č. 39 v Košiciach sa vlúdil do bytu jednej prostitútky, ktorá došla práve z Užhorodu, včera za bieleho dňa neznámy páchateľ práve v dobe, keď „slečna” bola na záhrade a vzal jej zo stola dva zlaté prstene a hodinky.
Prostitútka učinila síce o veci oznámenie, ale vyhlásila hneď, že jej na tom ani priveľa nezáleží, že si zarobí na nové.
Z denníka Slovenský východ, 22. augusta 1924
Zelená ulica v Košiciach
Kto by z Košičanov nepoznal ulicu pomenovanú Kováčska? Je to ulica dosť dlhá i široká, ale má jednu zvláštnosť. Jedna jej časť je dláždená asfaltom a druhá kameňmi, a práve táto druhá časť bola už vo veľmi pochybnom stave.
Prehĺbeniny temer jedna vedľa druhej a okolo prehĺbenín, ale najmä pri chodníkoch rástla bujná tráva, takže človek idúci touto časťou ulice mal ilúziu opusteného pastviska.
Konečne tieto dni došlo k oprave tejto ulice, a tu človek by sa nazdal, že bude odstránená i tráva, ale akoby náročky, azda pre ozdobu a na pamiatku v opravenej časti sú ponechané „ostrovky” zarastené trávou, takže predsa ilúzia pastviska nemizne. Je to polovičatosť alebo pohodlnosť?
Z denníka Slovenský východ, 24. augusta 1924
Oheň
V nedeľu o pol noci vypukol oheň v skladišti dreva firmy Balla & Co. pri stanici. Čoskoro bolo celé skladište v plameňoch a hasičom sa podarilo oheň lokalizovať len po dlhšej námahe.
Škoda je značná, lebo okrem zásob dreva boli znivočené tiež rôzne drevoobrábacie stroje a dynama. Elektrické vedenie bolo natoľko poškodené, že na rôznych miestach boli vyše hodiny bez svetla. Oheň bol vraj založený z pomsty a po páchateľoch sa pátra.
Z denníka Slovenský východ, 27. augusta 1924
Marťania si prajú s nami hovoriť?
Zachytený rozhovor s Marsom. Marťania mali krutú zimu.
Jak je známe, na vrchu Panne v Alpách sú umiestnené dva teleskopy. Nejedná sa o obrovské ďalekohľady, ktorých montáž v poveternostných pomeroch na tejto výške by bola celkom vylúčená. Zatiaľ sa potvrdila 12 ročná prax francúzskeho vedátora Delogesa, že zväčšením okulárií sa vidnosť aparátu nezväčšuje. Preto pre potrebu na vrchu Panne museli byť vybudované špeciálne nástroje a zvláštnym zariadením dĺžka ďalekohľadnej rúry sa veľmi skrátila. Doteraz boli poveternostné pomery k pozorovaniu Marsu veľmi nepriaznivé. K tomu sa pridružuje tá okolnosť, že výsledky výskumov sa môžu relatívne stanoviť len porovnaním skorších výsledkov skúmania. Dosiaľ sa však dá presne stanoviť, že na Marse musela panovať veľmi krutá zima s množstvom snehu.
Švajčiarski vedátori sa domnievajú, že zistili určitú paralelu medzi temperatúrou Zeme a Marsu, čo odôvodňujú porovnaním zjavov trvania snehových nánosov od Azor k pólu. Domnievajú sa, že na Marse práve tak ako na Zemi poveternostné pomery sú vytvárané nepriaznivými, so zemou analogickými účinkami slnečných paprštekov.
Možnosti pozorovania v ranných hodinách sa zlepšujú oproti doterajším ťažkostiam a docieli sa v tom smere ešte ďalších pokrokov.
Observatórium na Panne je pre celý vedecký svet k dispozícii a doteraz docielené výsledky sú vraj veľmi značné. Na observatóriu sa pracuje na rôznom zlepšení pozorovacích metód i nástrojov a bude vybudovaná zvláštna veža k usnadneniu pozorovacích pokusov.
Časopisy z New Yorku zdeľujú, že z observatória na Mont-Grey došli správy, že sa opakovali záhadné, nerozlúštiteľné signály. Podľa líčenia, ktoré observatórium po pozorovaní zaslalo, bol objav signálov najurčitejší v sobotu, kedy boli pozorované štyri silné rádiové signály.
Odborníci sú presvedčení, že obyvatelia Marsu týmito záhadnými signálmi chcú docieliť spojenia so Zemou. Značky marsanskej rádiovej stanice sa nekryjú so žiadnymi doterajšími značkami našich kódexov. Všetky lodné stanice Tichého oceánu dostali rozkaz venovať podobným tajným signálom pozornosť.
Riaditeľ observatória v Bourges zdeľuje, že zistil, že na južnej časti Marsu je práve taká vegetácia, ako v exotických krajoch našej Zeme. Ale vzhľadom k nepatrnému účinku slnka, bola tam vraj zima veľmi krutá ako u nás.
Z denníka Slovenský východ, 19. augusta 1924
Články pochádzajú z knižničného fondu regionálneho oddelenia Verejnej knižnice Jána Bocatia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári