KOŠICE. Hoci od začiatku školského roka uplynuli viac ako dva týždne, časť žiakov základnej školy na Tomášikovej ulici v Košiciach si do školských lavíc ešte nesadla. Deti zostali doma a výučba prebieha dištančnou formou, teda prostredníctvom online prenosu.
Dôvodom je nedokončená rekonštrukcia školy, ktorú rozbehlo mesto počas letných prázdnin. Zriaďovateľ 34 základných a 54 materských škôl investoval v tomto roku do renovácie a modernizácie školských objektov a ich vybavenia spolu viac ako milión eur.
V prvý deň školského roka informoval magistrát o pokračujúcich prácach na dvoch školách. Okrem Základnej školy Tomášikova spomenul aj Základnú školu Jenisejskú. Ako dôvod komunikoval väčší rozsah investícií.
V prípade Tomášikovej, ktorú podľa zverejnených údajov navštevuje necelá päťstovka žiakov, malo ísť o odstránenie havarijného stavu elektroinštalácie za necelých 162-tisíc.

Dištančné štúdium však skomplikovalo život viacerým pracujúcim rodičom. Na prípad nás upozornila matka, ktorej dieťa navštevuje túto školu. Meno rodiny neuvádzame, priala si ostať v anonymite.
Matka: Výučba cez pandémiu nás nepoučila. Naopak
Podľa sťažovateľky rodičia dostali od školy na začiatku školského roka informáciu o tom, že práce môžu trvať až do začiatku októbra.
„Samozrejme, rozumiem nutnosti rekonštruovať školy, respektíve vymeniť v budove staré elektrické rozvody, ktoré môžu predstavovať nebezpečenstvo. Avšak nechať doma stovky detí z celého druhého stupňa hneď na začiatku školského roka mi pripadá ako nezvládnutie manažmentu celého projektu. Mesto to malo zabezpečiť tak, aby robotníci začali s prácami na začiatku prázdnin. Čo mám informácie zo školy, tak práce sa vtedy ani zďaleka nezačali,“ povedala na úvod Košičanka.
Pripustila, že nič by sa nebolo stalo ani v prípade, ak by škola „obetovala“ na kompletizáciu zámeru prvý septembrový týždeň.
„Počas neho škola zorganizovala napríklad cvičenie v prírode, čiže deti v škole ani neboli. No 'zabiť' celý september štúdiom z domu je vrcholom nezodpovednosti. Už počas pandémie sme sa mohli presvedčiť, že vzdelávanie na diaľku nedokáže naplno nahradiť prezenčnú výučbu. Mám pocit, že sme sa z toho nielenže nepoučili, ale vznikol tu paradoxne akýsi precedens, po ktorom je škola oveľa náchylnejšia prejsť v prípade problémov na dištančnú výučbu. Koho by predtým napadlo nechať doma na mesiac polovicu žiakov celej školy?“ položila matka rečnícku otázku.

Časť rodičov musela nechať deti samy
Priznala, že má obavu, ako sa prejaví toto obdobie na vedomostiach detí.
„Vyučovanie je výrazne skrátené, trvá zhruba do obeda. Neviem si predstaviť, ako zvládnu deti neskoršie opakovanie učiva a aký to bude mať celé vplyv na ich vedomosti a známky,“ uviedla Košičanka.
Podľa nej situácia spôsobila komplikácie aj viacerým zamestnaným rodičom.
„Tým, že deti ostali doma, musí väčšina z nás riešiť otázku, ako si to v práci zariadiť tak, aby bolo možné pracovať cez home office alebo si nejako zabezpečiť človeka, ktorý dozrie na dieťa doma. My máme, našťastie, k dispozícii starú mamu, ktorá je už na dôchodku. Ak by sme túto možnosť nemali, bol by to pomerne zásadný problém aj pre nás,“ povedala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári