KOŠICE. „Chceme odbornosť, nie papalášizmus,“ držia protestujúci transparent na námestí pri Dolnej bráne.
Po niekoľkých mesiacoch sa tu Košičania opäť zišli. Metropola východu sa pridala k štrnástim slovenským mestám, kde sa vo štvrtok konali občianske protesty na podporu Kultúrneho štrajku s názvom Slovensko drží s kultúrou.
Cieľom bolo vyjadriť podporu ľuďom v štrajkovej pohotovosti a odmietnuť uplynulé kroky vedenia ministerstva kultúry.

Slobodná a žiadna iná
Práve ministerke kultúry Martine Šimkovičovej (nom. SNS) sa venovali viaceré transparenty. „Gdo je tu nekultúrny?“ pýtal sa jeden z nich.
Na priestranstvo v centre Košíc prišlo podľa odhadov približne tisíc protestujúcich. Proti aktuálnemu dianiu v kultúre protestovali v atmosfére solidarity.

Z Hlavnej ulice zazneli protestné hlasy voči ideologickým personálnym čistkám na ministerstve kultúry, blokovaniu obnovy pamiatok, znefunkčňovaniu verejnoprávnych fondov, ale aj proti zavádzaniu ideologickej cenzúry a rušeniu odborných sekcií ministerstva.
Mimoriadny ohlas u protestujúcich mal príhovor herca Lukáša Takáča.
„Kultúra musí byť slobodná, nezávislá, otvorená všetkým a žiadna iná. Vláda nemá právo diktovať, čo je kultúra a čo nie.“
Aj nové obzory
Podľa neho je jej povinnosťou zabezpečiť slobodu prejavu a podporiť umelcov v ich tvorbe bez obáv z politických zásahov.
„Avšak dnes čelíme situácii, keď sú tí, ktorí sa postavia proti týmto praktikám, vystavení hrozbám, zastrašovaniu a verejnému zahanbeniu. Nezávislé divadlá sú nútené brániť sa proti snahám o kontrolu a obmedzovaniu ich slobody.“
Zdôraznil, že kultúra nie je nástrojom moci a nemôže byť umlčaná len preto, že niekomu nevyhovuje.
„Umelecké dielo nemusí byť po chuti každému, no jeho hodnota spočíva v tom, že odráža našu spoločnosť, našu cestu a našu pravdu. Kultúra sa musí vyvíjať, meniť a otvárať nové obzory, aj keď to niekoho môže desiť.“
Umelci nie sú podľa Takáča nepriatelia štátu, ale jeho svedomie.
„Oni nám ukazujú, čo znamená byť človekom, čo znamená byť občanom, čo znamená hľadať pravdu v čase neistoty. Dnes bojujeme za slobodu, za právo tvoriť bez strachu, za právo nesúhlasiť a za právo byť iný.“

Umelci ako hrozba?
Básnik a organizátor Slam Poetry Tomáš Straka hovoril o tom, že je iný ako bol včera. Už sa necíti ako rovnocenný občan.
„Dnes som sa dozvedel, že som nepriateľ štátu. Aspoň tak o nás, umelcoch a ľuďoch pracujúcich v kultúre, hovorí súčasná vládna garnitúra. Vraj ohrozujeme mládež, ničíme Slovensko, vyžierame fondy a šírime zlo. Hrozbou podľa vlády totiž nie sú ruskí vojaci vraždiaci deti ani nie sto kilometrov od tohto miesta, hrozbou nie je extrémna generačná chudoba, hrozbou nie sú ani neonacisti vraždiaci často bez trestu našich priateľov a deti. Hrozbou nie je ani odkláňanie sa od európskeho štandardu takmer vo všetkom. Hrozbou sme zjavne my. Tanečníčky a básnici, divadelníčky a speváci, scenáristky a kníhkupci, vydavateľky a manažéri v kultúrnom priemysle.“

Pripomína plán vlády zvýšiť DPH na knihy.
„Enormným zvýšením ukazuje vládna moc svoj vzťah k vzdelaniu a umeniu, takže to nie je nič prekvapivé. Pre oligarchické a konšpiračné vládne zoskupenia nie sú prioritou vzdelaní a kriticky mysliaci ľudia, tí sú im práve prekážkou, a preto tieto ich kroky majú zvrátenú logiku. Čitatelia kníh sú im, rovnako ako napríklad príroda, úplne ukradnutí. Knihy a vlastne úplne všetko bude zas o čosi drahšie, a tak o čosi nedostupnejšie.“
Obzvlášť ho to mrzí pri detských knihách.
Tisícky ľudí v štrajkovej pohotovosti
„Chcel by som veriť, že sa v tomto ich bohorovnom ťažení prepočítajú. Že ľudia precitnú a dostaneme možnosť zvoliť si aspoň ako-tak normálnu vládu.“
Straka zastupuje aj scénu Slam Poetry, ktorá dáva hlas básnikom a poetkám vo všetkých regiónoch na Slovensku.
Aj oni vo štvrtok stáli na mnohých pódiách protestov a Kultúrneho štrajku. Straka poprosil ľudí, aby neprestávali bojovať za kultúru, vzdelanosť a umenie.
„Krása je to, čo zachráni naše duše, to, vďaka čomu sa oplatí byť nažive. Prosím, ukážme arogantným, mocným, nekompetentným a hlúpym, že kultúra nie je hrozbou pre Slovensko, ale jeho budúcnosť,“ dodal Straka.
Tisícky pracujúcich v kultúre a kreatívnom priemysle vyhlásili 5. septembra štrajkovú pohotovosť.
K 19. septembru sa do nej zapojilo viac ako 3 500 ľudí z 362 organizácií v 93 mestách, a tieto čísla každý deň narastajú.
Kultúrna obec žiada zabezpečenie odborného a kompetentného riadenia rezortu kultúry a bezodkladné zastavenie deštruktívnych zmien.

Protest v Bardejove
V Bardejove sa stretlo do 150 aktívnych občanov, ktorým nie je ľahostajný smer, akým sa kultúra na Slovensku uberá. Štrajk bol pokojný, bez incidentov.
Za štrajkový výbor Otvorenej kultúry prehovoril košický výtvarník Oto Hudec, ktorý prečítal spoločné vyhlásenie štrajkového výboru kultúry.
„Neodbornosť zatiaľ víťazí, preto sa obávame toho, že bude paralyzovaných množstvo kultúrnych inštitúcií. Očakávame od predstaviteľov súčasnej vlády, že budú hľadať cestu, ako kultúre pomáhať a nie znevažovať prácu ľudí v kultúre a deštruovať to, čo funguje.“
Za bardejovských divadelníkov vystúpila Veronika Pachová a za študentskú Otvorenú kultúru vystúpil Filip Murčinko.
Organizátor protestu František Maxin, zo siete nezávislých kultúrnych centier Anténa, hodnotil prvý jesenný protest v Bardejove pozitívne.
„Celkom dobre to dopadlo aj v iných mestách, takže to určite malo zmysel. Vzhľadom na to, ako sa správa ministerka Šimkovičová a celé ministerstvo, by ma neprekvapilo, keby sa protesty konali zase pravidelne. Aj keď ja by som bol rád, keby sa takéto protesty na Slovensku už vôbec nemuseli opakovať.“

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári