KOŠICE. Obchodné centrum Pri hati začal stavať developer bez stavebného povolenia. Projekt za odhadovaných 25 miliónov má stáť v severnej časti Košíc, medzi nákupnou zónou Tesco – Džungľa a rekreačnou lokalitou Anička.
Investorom je spoločnosť Primum, ktorá je dcérou českej developerskej skupiny InterCora, prenajímajúcej komerčné nehnuteľnosti pre maloobchod, no firma buduje komerčné centrá aj na kľúč.
Jej zámer v tejto časti Košíc je známy od roku 2020, keď developer požiadal v rámci procesu EIA o posúdenie jeho vplyvov na životné prostredie. Podľa zverejnených materiálov má projekt zaberať šesť hektárov, pričom celková zastavaná plocha bude predstavovať 15-tisíc metrov štvorcových.
Po dokončení budú v novom obchodnom centre sídliť Kaufland, McDonald´s, ale aj ďalšie menšie prevádzky, ktoré budú mať svoje pobočky v retailovej časti.
Investor požiadal stavebný úrad o dodatočné povolenie stavby koncom júna. Vyplýva to z oznámenia o začatí konania, ktoré zverejnilo mesto Košice na svojej úradnej tabuli.

Obyvatelia: Stĺpy osadili začiatkom leta
Stavenisko sa nachádza v areáli niekdajších Inžinierskych stavieb, ktoré bolo v minulosti súčasťou priemyselnej zóny starej magnezitky.
V blízkosti územia prechádza frekventovaná Hlinkova ulica, ktorá poskytuje z niekoľko metrov vysokého cestného násypu detailný pohľad na celé stavenisko. Vidno odtiaľ niekoľko desiatok železobetónových stĺpov osadených v zemi, ktoré budú súčasťou skeletu budúcich objektov.
Obyvatelia neďalekej bytovky, ktorá susedí priamo s budúcou obchodnou zónou, opísali, že robotníci osádzali betónové prefabrikáty zhruba niekedy začiatkom leta.
Odvtedy sa podľa nich pracuje iba na vodných stavbách, ktoré už majú v rámci rovnakého projektu platné stavebné povolenia.
Stavenisko skontrolovali úradníci
Na stavenisko prišiel kvôli nelegálnej výstavbe ako prvý košický stavebný úrad. Na základe podanej žiadosti o dodatočné povolenie stavby tam totiž 1. júla vykonali jeho zamestnanci miestne zisťovanie.
Podľa dlhodobo poverenej vedúcej stavebného úradu Ivety Kramárovej kontrola potvrdila, že rozsah začatých prác bez stavebného povolenia zodpovedá popisu rozostavanosti, ktorý bol priložený k žiadosti investora o dodatočné povolenie stavby.
„V princípe ide o začaté zakladanie dvoch budov, pričom u jednej z nich boli začaté aj nadzemné časti – časti skeletu,“ povedala Kramárová. Potvrdila zároveň, že investor začal s nelegálnou výstavbou v úvode júna.
To, že developer začal práce bez povolenia, nám potvrdila aj Slovenská stavebná inšpekcia, ktorá vykonala na mieste začiatkom augusta štátny stavebný dohľad.
Riaditeľ jej košického pracoviska Michal Tkáč spresnil, že v rozmedzí 5. až 21. júna boli na stavbe zrealizované pilóty a 46 prefabrikovaných železobetónových stĺpov.
„Stavebník bol ústne vyzvaný na zastavenie stavebných prác dňa 21. júna 2024 a následne pri štátnom stavebnom dohľade dňa 8. augusta 2024. Podľa našich informácií stavebník s nepovolenou činnosťou nepokračuje,“ uviedol Tkáč.

Likvidácia stavby vraj nehrozí
Sankcia ešte nebola zo strany inšpekcie uložená nikomu. „V prípade preukázania skutkovej podstaty bude stavebníkovi a zhotoviteľovi uložená pokuta v zmysle stavebného zákona,“ reagoval riaditeľ inšpekcie.
Stavebný úrad výšku pokuty, ktorá hrozí investorovi a zhotoviteľovi, nekonkretizoval. Jeho vedúca však vylúčila, že by hrozila povinnosť zlikvidovať nelegálnu stavbu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári