KOŠICE. Situácia s premnoženými potkanmi v Košiciach je alarmujúca. Premnoženie hlodavcov hlásilo od leta Staré Mesto, mestská časť Západ či sídlisko Nad jazerom. Stav s premnoženými hlodavcami hodnotili ako extrémny.
„To, čo sa deje tento rok, je masaker. Za 49 rokov, čo robím deratizácie, som to ešte nezažil. Len z kontajnerovísk a okolo blokov v správe SBD IV sme zo sídliska Nad jazerom za týždeň nazbierali 170 kilogramov uhynutých hlodavcov, čo je asi 500 kusov. A pritom z dlhodobej praxe sa vie, že vyše 80 percent hlodavcov má úhyn v norách,“ vraví Daniel Leysek zo spoločnosti Asanarates, ktorá má na starosti zhruba polovicu deratizácií v metropole východu.
Povinnosť sa týka aj súkromníkov
Mestskí poslanci preto na svojom mimoriadnom stredajšom rokovaní schválili zmenu všeobecne záväzného nariadenia o čistote a verejnom poriadku, ktorá bude platiť od 1. novembra 2024.
Každý bude povinný dbať, aby nehnuteľnosti v jeho vlastníctve, v správe alebo v inom užívaní neposkytovali úkryt predovšetkým potkanom, myšiam a krysám.
Povinnosť deratizácie sa tak nebude vzťahovať len na vlastníkov budov, ale aj na ich správcov a iných užívateľov. Čiže aj na podnikateľov, majiteľov pozemkov, súkromné organizácie, školy a podobne.

„Za týmto účelom sú povinní udržiavať nehnuteľnosti vo svojom vlastníctve tak, aby v dôsledku znečistenia neposkytovali živočíšnym škodcom úkryt, možnosť zahniezdenia sa, obživu a množenie sa. Pri zistení výskytu živočíšnych škodcov je vlastník nehnuteľnosti povinný zabezpečiť vykonanie cieleného hubenia živočíšnych škodcov (deratizácie),“ uvádza nariadenie mesta.
Sankcie a ich vymáhateľnosť
Za porušenie toho nariadenia môžu byť uložené sankcie podľa zákona o priestupkoch. Problémom však je, že samotné mesto nemá právomoc kontrolovať súkromné subjekty.
„Naším slabým miestom je, že nemáme nástroj na to, aby sme prinútili všetkých, keď nariadime deratizáciu, aby ju aj vykonali,“ upozornil nedávno primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).

Zdôraznil, že najideálnejšie by bolo vynútiť si od celej komunity, aby bola deratizácia úspešná a celoplošná.
„Aké právne nástroje vymyslíme, aby nielen naše vlastné organizácie, ale aj ďalšie vykonali deratizáciu? Ako nastavíme kontrolu tam, kde majetkové vlastníctvo nemáme? Obdobie klimatickej zmeny nám nepraje a zaužívané postupy nie sú účinné,“ dodal.
Všetci a naraz
Mesto Košice v posledných dňoch pripravilo aj výzvu na výkon jesennej preventívnej celoplošnej deratizácie na základe žiadostí mestských častí aj pokynu regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
„Všetkým inštitúciám a mestským častiam bude v priebehu týchto dní zaslaná výzva na výkon celoplošnej deratizácie z dôvodu regulácie živočíšnych škodcov, ktorú je potrebné zrealizovať od 1. októbra do 31. októbra 2024 na celom území mesta Košice. Vrátane mestskej zelene, škôl, spoločenstiev vlastníkov bytov a podobne,“ informoval Polaček.
Deratizácia sa vykonáva jedom - koagulačnými prípravkami s účinnou látkou, ktoré potkany zožerú. Prípravky sa dávajú priamo do dier alebo do nástrahových krabíc na kľúč.
Deratizačné krabice sú väčšinou čierne, majú 25 krát 20 centimetrov a malé otvory na bokoch, aby sa dnu dostali iba hlodavce, a nie psy alebo deti.

Radšej neskôr ako vôbec
Deratizér Leysek hovorí, že mesto sa zobudilo neskoro.
„Dobré ráno, deratizáciu robíme neustále, lebo keby sme čakali na ich mestské zastupiteľstvo, tak by bolo o pár tisíc potkanov viac. Ale je dobré, že aspoň takto to urobili, niektorými to pohne. Lebo teraz sa deratizácia nerobí v súčinnosti všetkých, ale dínom-dánom živelne.“
Spoločnosť Asanarates mala aj v septembri plné ruky práce.
„Kompletne sme urobili SBD IV a Územné bytové družstvo Ťahanovce. Na ostatných územiach, napríklad na KVP a na Terase, robíme teraz druhú a tretiu etapu. Každý jeden vchod a okolie blokov.“
Ideálne by podľa odborníka bolo deratizovať každé miesto štyrikrát ročne, aby sa zachytili všetky vývojové štádiá rozmnožovania potkanov.
Chcú zakázať putovné zoo
Legislatívno-právna komisia mesta Košice rokovala aj o nových pravidlách pre reguláciu chovu a držania divých zvierat.
Návrhom sa zaoberala po vlne kritiky, ktorá sa zniesla na kontroverzný slovinský zoopark, ktorý sa v Košiciach zdržal v lete tri týždne.
„Zakazuje sa chovať alebo držať divé zvieratá za účelom dosiahnutia zisku ich vystavovaním na verejnosti, ak chovateľ alebo držiteľ tieto zvieratá prepravuje častejšie ako raz za kalendárny rok. Divým zvieraťom sa rozumie zviera, ktoré bolo vyňaté zo svojho biotopu, alebo sa narodilo v zajatí a je držané v zajatí,“ uvádzal pôvodný odsek.

Zatiaľ však o ňom mestskí poslanci nehlasovali, pretože ho komisia stiahla.
„Diskusia k tomuto návrhu bola natoľko zložitá a rozsiahla, že sme sa rozhodli posunúť to primátorovi, ktorý by mal poveriť odborných zamestnancov, aby pripravili právne jasný a čistý návrh, ktorý nebude pripúšťať dvojitý výklad. Aby sme zbytočne nepostihovali aj iných chovateľov divých zvierat. Cieľom je iba zamedziť činnosti cirkusantských zoo na našom území,“ hovorí poslankyňa a predsedkyňa legislatívno-právnej komisie Beáta Zemková (nezávislá).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári