KOŠICE. V historickej mestskej časti Košice - Staré Mesto panuje už dlhšie veľké napätie medzi jej vedením a poslaneckým zborom. Prejavilo sa to aj v tom, že v priebehu tohto roka nastal viackrát problém so zabezpečením sobášiacich poslancov, za ktorých sa musela zháňať neraz náhrada krátko pred sobášmi.
Starosta Igor Petrovčik (nezávislý) preventívne znížil z dôvodu vyhýbania sa sobášom zo strany niektorých poslancov pod rôznymi zámienkami o tretinu plánované sobášne termíny na rok 2025 oproti tomuto roku. Videl za tým skôr bojkot kvôli sporu o poslanecké odmeny.
Tento krok by spôsobil, že pri záujme o sobáše mimo zredukovaných termínov by si museli za službu niektorí snúbenci jednak navyše priplatiť a ešte by im muselo vedenie mestskej časti aj vyjsť v ústrety.
Týmto neobvyklým staromestským problémom, s akým sa iné mestské časti podľa ich vedení nestretli, sa zaoberali i na ostatnom miestnom zastupiteľstve, uskutočnilo sa 11. septembra.

Rozdiel medzi Starým Mestom a Juhom
Staromestskí poslanci poberajú ako sobášiaci popri poslaneckých odmenách ďalších 331,94 eura v hrubom na osobu a rok, ak odslúžia aspoň tri služby, to znamená tri svadobné termíny bez ohľadu na to, koľko svadieb sa v ten deň nakoniec koná.
Poslanec Michal Djordjevič (nezávislý) na rokovaní zastupiteľstva uviedol, že podľa neho nemusí poslanec odslúžiť ďalšie dni, ak ich má za sebou tri, lebo je to potom už len dobrovoľné.
Priznal zároveň, že niektorí sobášia omnoho častejšie. Za príklad dal Evu Hulmečíkovú (nezávislá). „Ja som mal len tri služby a dostal som rovnako ako vy. V princípe by ste si zaslúžili možno osemkrát viac,“ adresoval kolegyni.
Korzár písal o tom, že napríklad poslanci Juhu dostanú za každý sobášny deň 34 eur, takže pri troch by to bolo radikálne menej, ako majú garantované v Starom Meste.
Djordjevič sa im čudoval, že sú ochotní za toľko sobášiť.
„Nemali by sme znižovať počty termínov sobášov, lebo máme relatívne peknú sobášnu sieň a vyhľadávané aj iné miesta v našej mestskej časti. Je však zároveň potrebné, aby viacero poslancov deklarovalo záujem sobášiť, aby sme mohli navýšiť plánované termíny na budúci rok. Musíme si vstúpiť do svedomia, lebo toto sa doteraz nedialo.“
Reagoval na kritiku starostu, že matrikárky musia neraz telefonicky na poslednú chvíľu zháňať náhradu za pôvodne plánovaného sobášiaceho, preto preventívne znížil na budúci rok počet plánovaných termínov, aby tomu predišli.
Grega sobáši často, odmenu vníma ako almužnu
„Znižovanie počtu sobášov, najmä tých mimo sobášnej siene, znamená pre mestskú časť finančnú stratu. To by sa nemalo diať, naopak, niekto by mal ešte získavať záujemcov za nejaké percento,“ uviedol staromestský exstarosta a poslanec Ľubomír Grega (nezávislý), ktorý patrí k najčastejšie sobášiacim.
Pripomenul kolegom, že viacerí kandidujú do zastupiteľstiev aj v meste či kraji, takže „to je príležitosť zadarmo, kde vás vidia a s tými ľuďmi sa môžete stretnúť. A keď na druhej strane máte sobáš, ale neprídete, tak to tiež o vás niečo povie a sa vám to vráti“.
Grega sa pochválil, že už absolvoval viac ako štyristo sobášov. Odmenu za to označil v podstate za almužnu vzhľadom na to, aké výdavky majú na oblečenie a obuv, ktoré nemôžu byť najmä v teplejších dňoch a trebárs pri deviatich obradoch z nekvalitných materiálov.

Galdunová: Sme tu pre občana
Renáta Zolnaiová (SaS) navrhla, aby sa do zoznamu zapísalo všetkých trinásť poslancov. „A sme vyriešení, aby každý mohol sobášiť“.
Hulmečíková reagovala na Djordjeviča, že „niekedy aj menej sobášov s tým, že budú na požiadanie, prinesie pekné peniaze“.
Nepriamo narážala na to, že ak chcú snúbenci napríklad obrad mimo sobášnej siene v naplánovanom termíne, zaplatia 200 eur, ale ak si budú musieť zabezpečiť pre nedostatok vhodných oficiálnych termínov taký, ktorý je mimo plánu, vyjde ich to až na 300 eur, teda o 50 percent viac.
Zníženie počtu oficiálnych termínov na sobáše mimo sobášnej siene pre rok 2025 na polovicu by bol na úkor peňaženiek ľudí vstupujúcich do manželstva, ale do kasy mestskej časti by pribudlo viac peňazí.

„Hlavne si uvedomme, že sme tu pre občana, preto by sme mali počet doterajších sobášnych dní buď zachovať alebo zvýšiť, lebo nám to jednak prinesie peniaze, ale hlavne občan je na prvom mieste, vážení,“ zdôraznila Magdaléna Galdunová (nezávislá).
Poslanec Martin Konečný (nezávislý) dal síce za pravdu Gregovi i Galdunovej, ale nesúhlasí s tým, ako to vnímajú ľudia. Tvrdia podľa neho, že už aj podpredseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko chce sobášiť, tak aj každý, kto sa stane miestnym poslancom, musí sobášiť a „je to jeho psia povinnosť“.
„Nevedia, že to tak nefunguje. Po tom, ako zložíme poslanecký sľub, máme na výber, či to prijímame alebo nie. V každom zastupiteľstve som zažil, že boli aj poslanci, ktorí nechceli sobášiť,“ vysvetľoval Konečný.
Matrikárka: Náhradu hľadám aj celý deň
„Sobáše sme trošku okresali, keďže ste sa všetci napísali na služby a poniektorí pár dní pred službou napísali, že do nej nenastúpia. Takto sa to nedá. Zapíšte sa len takí, ktorí fakt chcete sobášiť a aj prídete,“ popisovala na zastupiteľstve nepriaznivú situáciu jedna zo štyroch staromestských matrikárok.
Dodala, že niekedy strávila aj celý deň tým, kým sa jej podarilo zohnať náhradu. Nechcela verejne konkrétnejšie rozoberať niektoré prípady. „Veľmi ma to sklamalo, lebo už dlho sobášim, ale toto sa mi ešte nestalo.“
Potvrdila zároveň, že ľudia telefonujú a majú veľký záujem o sobáše v Starom Meste. Najväčší boom je podľa nej od mája do septembra, ale na rok 2025 je zatiaľ na obrady v sobášnej sieni naplánovaných iba po jednom termíne za mesiac.
„Nebude problém plánované termíny upraviť, ak vás bude dostatočný počet a na sobáše aj prídete. A ak z nejakého dôvodu nebudete môcť, tak že si nájdete vy sami za seba náhradu. Je nemysliteľné obvolávať všetkých a všetci budú tvrdiť, že nemôžu,“ odkázala poslancom.
Zaspomínala si, že jedna nevesta sa dostala pri takejto nepríjemnosti až do zúfalého stavu.
Pripomenula, že vysoké poplatky sú aj za sobáše cudzincov, či snúbencov, ktorí nemajú trvalý pobyt v mestskej časti, čo tiež znamená významný finančný prínos pre staromestskú kasu.
„Chcem vás veľmi pekne poprosiť, ukážte, že chcete spolupracovať a ideme sa spájať pre občanov. Na to nás všetkých volili, aby sme sa pozerali v prvom rade na nich a reprezentovali ich záujmy, nie svoje,“ apeloval na poslancov starosta Petrovčik, ktorý takisto sobáši.
Požiadal, aby sa vyhli odkazom cez telefón typu, nech si sobáši starosta, veď má na to dostatočný plat, a aby všetky prípadné zmeny oznamovali e-mailom.
Počet 21 plánovaných sobášnych dní na budúci rok označil za príjmovú katastrofu.
Galdunová požiadala navýšiť počet termínov z 21 na 33 alebo 36 podľa toho, koľko poslancov bude chcieť sobášiť.
Upozornila, že ak zostane menej termínov, tak sa môže stať, že na jeden deň vyjde „brutálne“ viac sobášov ako už teraz niekedy ledva zvládnuteľných osem až desať.
Poslancov vraj unavilo množstvo rokovaní
Ľuba Blaškovičová (nezávislá) verí, že poslanci nesobášia kvôli peniazom, ale preto, že chcú mať dobrý pocit a urobiť niekomu radosť.
„Myslím si, že tento rok sobášenie zlyhalo jednoducho preto, že poslanci už boli unavení z nepočetného množstva zastupiteľstiev a času, ktorý strávili na úrade. Najmä v priebehu leta si preto vážili čas, ktorý môžu stráviť so svojimi rodinami. Ak sa situácia vráti do normálu, som presvedčená, že bude záujem o službu občanom.“
V košickej samospráve v zásade nebývajú v lete zastupiteľstvá, v Starom Meste ich bolo od 8. júla do 1. augusta dovedna päť.
Blaškovičová súhlasí s tým, aby sa do zoznamu služieb zapísali všetci, ale zároveň aj ona zdôraznila, že ide o dobrú vôľu poslancov a povinnosť sobášiť má zo zákona iba starosta.
Ako podotkla Hulmečíková, stále majú platné uznesenie pre celé volebné obdobie, že sobášiť budú všetci trinásti poslanci.
Matrikárka pripomenula, že Pavol Priester (nezávislý) odmieta sobášiť.
Petrovčik poznamenal, že „keď prejde zmena zákona, tak príde pán Danko pomôcť“. Narážal na to, že Danko chce presadiť zmenu zákona, aby mohli sobášiť aj poslanci Národnej rady SR.
„Ja sa zariadim podľa toho, ako sa vy teraz rozhodnete,“ oznámil Petrovčik.
Z jeho vyjadrenia vyplynulo, že je pripravený počty termínov navýšiť, ak dostane garancie od poslancov, že si ich seriózne rozdelia a budú chodiť poctivo sobášiť.
Aj keď staromestskí poslanci neprijali na septembrovom rokovaní žiadne konkrétne uznesenie, zavládol všeobecný konsenzus, že urobia všetko pre to, aby sa situácia so sobášmi znormalizovala.
Starosta hovorí, že napätá situácia povolila
Od zastupiteľstva ubehli už viac ako dva týždne. Zisťovali sme u starostu, ako sa situácia so sobášmi vyvíja.
„Ako starosta urobím všetko pre to, aby sa počet sobášnych termínov navýšil na úroveň predchádzajúcich rokov. Keďže je o našu architektonicky vzácnu sobášnu sieň od architekta Pavla Merjavého veľký záujem u snúbencov, budem sa snažiť spoločne s oddelením matriky termíny ešte navýšiť podľa záujmu,“ ubezpečoval Petrovčik.
Ako štatutár si uvedomuje, že v čase, keď samosprávy zápasia s nedostatkom financií, je dôležité uplatniť maximálny proklientsky prístup, zvýšiť príjem z poplatkov za sobáše a zároveň uspokojiť záujem snúbencov.
Napríklad za už uzavretý rok 2023 získala mestská časť na poplatkoch za sobáše 27 480 eur.
„Finančné prostriedky sa tak môžu využiť na úpravu detských ihrísk a verejného priestoru pre všetkých Staromešťanov. Budem sa o tom snažiť presvedčiť aj všetkých poslancov, ktorí sobášia a samozrejme prispejem aj svojimi ‚službami‘, lebo sobášim rád," vysvetlil starosta, ktorý je rád, že napätá situácia s hľadaním náhradníkov za sobášiacich poslancov sa už v súčasnosti dostala do normálu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári