KOŠICE. Po piatich rokoch prišiel výsledok. Mesto Košice vlastní kaplnku, národnú kultúrnu pamiatku, o ktorú sa dlhý čas usilovalo.
Magistrátu sa najprv podarilo sprístupniť tmavé miesto na mape mesta - takmer zaniknutý najstarší slovenský evanjelický cintorín na Žriedlovej ulici. Situovaný je neďaleko budovy súdu, asi 10 minút chôdze do historického centra. Od minulého roka patrí medzi mestské pamätihodnosti.
Mesto nechalo územie s rozlohou viac ako 11-tisíc štvorcových metrov vyčistiť od odpadu a náletovej zelene, osvetliť a osadiť lavičky a vybudovať chodníky.
Nevysporiadaná ostala už vyššie spomínaná pohrebná kaplnka rodiny Pohle-Roth. Postavili ju v novogotickom slohu. V minulosti sa ukrytá v húštine stala častým prístreškom pre bezdomovcov. V roku 2004 sa do nej napríklad nasťahovala šesťčlenná rodina na asi dva mesiace.
Kto okolo nej prechádza, všimne si, že má zamurovaný vchod a okná. Nejde o žiaden vandalizmus, takto ju preventívne a dočasne zakonzervovalo mesto po dohode s pamiatkarmi, aby do nej nechodili neprispôsobiví ľudia a neničili ju.

Vlastník neznámy
„Päť rokov sme sa snažili získať kaplnku do majetku mesta, čo sa nám aj podarilo v lete tohto roka,“ potvrdil aktuálny stav hovorca mesta Dušan Tokarčík.
Aj keď kaplnka patrila v minulosti rodine Pohle-Roth, po rokoch sa ukázalo, že jej aktuálny vlastník je neznámy.
Ako v máji 2023 uvádzali mestské noviny V skratke , Cirkevný zbor evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v roku 2021 potvrdil, že pohrebnú
kaplnku vo svojom vlastníctve neeviduje.
V tom istom roku prišla rovnaká odpoveď aj z rímskokatolíckej cirkvi. Doklady o vlastníctve kaplnky sa nenachádzajú ani v Archíve mesta Košice.
Ako jednu z možností mestské periodikum udávalo vyvlastnenie nehnuteľnosti podľa zákona o ochrane pamiatkového fondu.
„Zákon umožňuje pamiatkarom alebo inej osobe dať príslušnému vyvlastňovaciemu úradu návrh na vyvlastnenie vo verejnom záujme, ak je ohrozené zachovanie nehnuteľnej národnej kultúrnej pamiatky. Až potom je možné zaradiť ju do majetku mesta a v konečnom dôsledku pustiť sa do jej rekonštrukcie," písali V skratke.

Nápadov je viac
Zámerom mesta je obnova pamiatky. Tokarčík opisuje, že nedávno sa uskutočnili prvé kroky a pracovné stretnutia na to, aby v súčinnosti s krajským pamiatkovým úradom a ďalšími odborníkmi pripravili projekt revitalizácie kaplnky a získali potrebné finančné zdroje z eurofondov a štátnych či zahraničných grantových schém.
Historická stavba na bývalom území nikoho by podľa plánov mesta mala získať nové využitie.
„Do úvahy prichádza napríklad realizácia malej interaktívnej expozície o histórii bývalého evanjelického cintorína a osobnostiach pochovaných na cintoríne, samozrejme v súlade s požiadavkami pamiatkarov na zachovanie dobového koloritu pamiatky,“ vymenúva Tokarčík.

Ako jeden z návrhov na využitie kaplnky opisuje, že by sa po jej zreštaurovaní a nainštalovaní interaktívnych tabúľ v jej interiéri stala nielen fotopointom pre návštevníkov mesta, ale zároveň aj edukačným priestorom napríklad pre žiakov základných či študentov stredných škôl a podobne.
„Na komplexné vypracovanie projektu bude okrem iného potrebné vyhotoviť sériu štúdií – geodetické zameranie, statický posudok a mnohé ďalšie. Aktuálne spracúvame žiadosť na krajský pamiatkový úrad o odborno-metodické usmernenie.“
Plány na zreštaurovanie kaplnky nie sú nové. Už v roku 1976 si mesto nechalo vypracovať plán na jej zreštaurovanie s predpokladanými finančnými nákladmi takmer 60-tisíc vtedajších československých korún (v prepočte približne 2 000 eur).
Dobrovoľníci na evanjelickom cintoríne
Už štvrtý rok sa na zaniknutom cintoríne vždy v septembri organizujú podujatia pod gesciou košického krajského pamiatkového úradu v réžii Evanjelického gymnázia J.A. Komenského s partnermi názvom „Príbehy evanjelického cintorína“, kde sa stretáva skupina dobrovoľníkov – študentov, učiteľov, pamiatkarov a obyvateľov mesta. Ide zároveň o obľúbené zážitkové vyučovanie spolu s dobrovoľníckou aktivitou – brigádou (čistenie cintorína) pre mesto Košice so zapojením študentov i pracovníkov školy, pamiatkarov a širokej verejnosti.
Tento rok sa dobrovoľníci stretli 20. septembra na Žriedlovej ulici vo výnimočnom ekumenickom ročníku podujatia, pri príležitosti 30 rokov košickej ekumény. Spoluorganizátormi podujatia boli preto okrem Evanjelického gymnázia J. A. Komenského aj katolícke Gymnázium sv. Tomáša Akvinského.

Poškodený interiér a exteriér
Pohrebná kaplnka rodiny Pohle–Roth pochádza z druhej polovice 19. storočia, je jednolodnou dvojpriestorovou stavbou s jedným nadzemným a jedným podzemným priestorom. Postavená je v novogotickom slohu.
Keď v roku 2020 dodal Krajský pamiatkový úrad Košice odborné podklady mestu o pamiatke, písalo sa v nich, že je údajne prvou romantickou stavbou v Košiciach.
„V doteraz známych podkladoch a vyhodnotení stavebnej histórie objektu sa uvádza, že kaplnka bola postavená popredným košickým architektom Jozefom Bellaághom,“ píše sa v dokumentoch od pamiatkarov.

Zhodnotili, že hrobka je autenticky zachovaným objektom v rámci dnes už nefunkčného evanjelického cintorína zo 17. storočia v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári