Korzár logo Korzár Košice

Riziko je už jedno vajce za týždeň. Alarmujúcu situáciu blízko cementárne potvrdil biomonitoring

Trinásť neďalekých obcí bije na poplach.

Biomonitoring ukázal škodliviny pri cementárni.Biomonitoring ukázal škodliviny pri cementárni. (Zdroj: FB/Rasťo Trnka)

TURŇA NAD BODVOU, ZÁDIEL. Situácia v okolí Cementárne Turňa nad Bodvou v okrese Košice-okolie je alarmujúca. Potvrdil to biomonitoring, ktorý dal vypracovať Košický samosprávny kraj. Ten zistil prítomnosť dioxínov v životnom prostredí.

Vysoké koncentrácie škodlivých látok v okolí cementárne potvrdil už predtým aj výskum holandských vedcov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa odborníkov je potrebné situácii okamžite venovať pozornosť. Dioxíny poškodzujú imunitný a hormonálny systém, podporujú rast nádorov a negatívne vplývajú napríklad aj na srdcovo-cievnu a nervovú sústavu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa enviroportálu rezortu životného prostredia sú to najjedovatejšie chemikálie, ktoré kedy človek vyprodukoval.

Súvisiaci článok Okolie cementárne je kontaminované chemikáliami. Plán obnovy podporí spaľovanie odpadov Čítajte 

Trinásť obcí bije na poplach

„Na Úrad Košického samosprávneho kraja bolo v posledných rokoch doručených niekoľko sťažností na cementáreň. Obyvatelia trinástich obcí z okolia Turne nad Bodvou sa sťažovali na zhoršenú kvalitu ovzdušia, čierny prach v záhradách, zápach a zvýšenú chorobnosť," uviedol župan Rastislav Trnka (nezávislý) na tlačovej besede v obci Zádiel.

„Vypočuli sme si tieto podnety a rozhodli sme sa konať do tej miery, do akej siahajú naše kompetencie. Kraj podal projekt zameraný na biomonitoring územia a získal dotáciu z Environmentálneho fondu vo výške 85-tisíc eur. Cieľom bolo zistiť vplyv výrobnej prevádzky na pôdny ekosystém a potravinový reťazec, ktorý ovplyvňuje kvalitu života obyvateľov a životné prostredie,“ vysvetlil.

SkryťVypnúť reklamu

Pred novinármi vystúpila aj obyvateľka Turne nad Bodvou a predsedníčka občianskeho združenia Zelený živel Lenka Šingovská.

Poukázala na to, že miestna cementáreň je v prevádzke už od roku 1974, ale v roku 2006 dostala povolenie na spaľovanie odpadu.

„Objavil sa u nás čierny prach, ktorý tu predtým nebol, je priľnavý. Padá nám to na strechy, okenné parapety, a nevieme ho poľahky odstrániť. Keď je to na spevnených plochách, to znamená, že je to aj na našom ovocí a zelenine, ktorú si pestujeme v záhrade, a potom to konzumujeme," citovala jej slová TASR.

Obyvatelia podľa nej potrebujú vedieť, v akom stave je ich životné prostredie.

Riziko je už jedno vajce za týždeň

Výskum realizovala spoločnosť ekolive, s. r. o. Skúmala pôdu, sedimenty, mach, kôru stromov či mlieko.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem iného aj vajcia z blízkej obce Zádiel. Tie obsahovali dioxínom podobné PCB látky, ktorých hodnota bola prekročená takmer 5-násobne. Zdravotným rizikom môže byť v závislosti od hmotnosti človeka konzumácia už aj jedného takéhoto vajca týždenne.

„Vzhľadom na výsledky štúdie košická župa v rámci opatrení požaduje sprísniť emisné limity pre zdroje znečisťovania ovzdušia. Odporúča inštalovať špecifické koncové zariadenia na znižovanie emisií v zmysle záverov o najlepších dostupných technikách a prehodnotiť používané tuhé alternatívne palivá z pohľadu ich kvality,“ uviedol župan Trnka.

Upraviť by sa podľa kraja mala aj výška sankcií za opakované porušenia podmienok a interval vykonávania kontrol. Jedným z riešení je aj výsadba stromov v okolí cementárne a nepretržité monitorovanie emisií dioxínov.

Súvisiaci článok Spaľovanie plastov, odpad zo zahraničia, tisícky kamiónov. Pred cementárňou bol protest Čítajte 

Odmietali súvis s ich prevádzkou

Prevádzkovateľom cementárne je Danucem Slovensko, a. s. Tá už po zverejnení predošlého monitoringu holandskej nadácie ToxicoWatch pripustila, že výsledky sú znepokojivé, no vedenie podniku odmietlo súvis s jeho prevádzkou.

„Cementáreň v Turni nad Bodvou spĺňa všetky legislatívne požiadavky týkajúce sa skúmaných znečisťujúcich látok z jej výrobnej činnosti. Látky spomínané v štúdii sa v emisiách pochádzajúcich z cementárne nachádzajú v hodnotách až šesťkrát nižších, ako sú legislatívou stanovené a povolené hodnoty,“ tvrdila firma vtedy.

Podľa nej sú emisie cementárne pod neustálym dohľadom automatizovaného systému zberu a vyhodnocovania údajov, ktorý prevádzkuje nezávislá spoločnosť.

Firma upozornila, že región východného Slovenska je desiatky rokov známy masívnou priemyselnou činnosťou a environmentálnymi záťažami, ktoré prispievajú k celkovým výsledkom znečistenia v tejto časti krajiny.

Záťažou pre životné prostredie je podľa cementárne aj používanie tuhých palív na varenie a vykurovanie v domácnostiach, ale i doprava, energetika či poľnohospodárska činnosť.

Firma sa bráni, hovorí o externom vplyve

V aktuálnom stanovisku pre TASR spoločnosť Danucem Slovensko zopakovala, že dlhodobé merania poukazujú na dodržiavanie limitov pre znečisťujúce látky, dioxíny, furány alebo ťažké kovy.

„Závod v Turni nad Bodvou s PCB látkami dlhodobo nemanipuluje a tieto látky neskladuje ani ich nespoluspaľuje. Naopak, širší región je dlhodobo známy environmentálnou záťažou spojenou s PCB zamorením, ktorého pôvod je historicky zrejmý," reagovala firma.

Danucem uviedol, že s výsledkami štúdie košickej župy nebol nijako oboznámený.

„Avšak už v uplynulých mesiacoch sme v reakcii na sporné tvrdenia proti cementárni o tom, že je zdrojom škodlivých látok v regióne, investovali do ďalších meraní takmer 60 000 eur, a to aj nad rámec našich legislatívnych povinností," informovala spoločnosť.

Štúdia nezávislého akreditovaného laboratória podľa nej vyvrátila informácie vytrhnuté z kontextu a komunikované treťou stranou.

„Táto štúdia nepreukázala vplyv cementárne na okolie v rámci produkcie škodlivých látok. Výsledky štúdie akreditovaného laboratória však poukazujú na bodové niekoľkonásobné prekročenie limitov znečisťujúcich látok. To znamená, že zamorenie sa nevzťahuje na okolie cementárne, ale na dve konkrétne obce, v rámci ktorých sa pravdepodobne v minulosti manipulovalo s PCB látkami, prípadne došlo a dochádza k vplyvu domáceho spaľovania," konštatovala firma.

Pripomenula, že tieto škodlivé látky zostávajú v pôde, machoch či iných vzorkách desiatky rokov.

„S meraním škodlivých látok na vlastné náklady pokračujeme, aby sme na základe faktov dokázali vyvracať nesprávne tvrdenia," dodala firma.

Súvisiaci článok Čierny prach, zápach, choroby. Sťažnosti na cementáreň preveruje inšpekcia, chce aj kraj Čítajte 

Plánujú investíciu

Spoločnosť plánuje novú investíciu. Ministerstvo životného prostredia ešte vlani na jeseň oznámilo, že investícia získala podporu z Plánu obnovy a odolnosti SR. Zmluvu o poskytnutí prostriedkov z modernizačného fondu podpísal v októbri 2023 minister Milan Chrenko z úradníckej vlády Ľudovíta Ódora.

Podľa kontraktu dostane súkromná firma príspevok maximálne do výšky 9,5 milióna, celkové náklady na realizáciu zámeru majú byť 31,9 milióna.

Firma obhajuje plánovanú investíciu tým, že po jej dokončení dôjde k zníženiu spotreby fosílnych palív a k zníženiu produkcie CO2. Spaľovaný odpad využíva podnik ako tuhé alternatívne palivo pre výrobu cementu. Po dokončení zámeru sa zvýšia ročné kapacity zlikvidovaného odpadu zo 65-tisíc ton na 115-tisíc ton.

Súvisiaci článok Kraj chce z fondu získať štvrť milióna eur, aby poriadne prešetril sťažnosť obcí Čítajte 

Ministerstvo o modernizácii

Ministerstvo životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) ocenilo biomonitoring územia zo strany Košického samosprávneho kraja s tým, že prostriedky na monitoring poskytlo prostredníctvom Environmentálneho fondu.

K projektu modernizácie cementárne, voči ktorému sa ozvali miestni aktivisti, ministerstvo uviedlo, že proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) ešte nebol právoplatne ukončený, keďže proti záverečnému stanovisku boli podané odvolania.

„Faktom však je, že práve modernizáciou cementárne má dôjsť k zníženiu emisií skleníkových plynov pri výrobe šedého cementu, ako aj k zníženiu tuhých znečisťujúcich látok emitovaných podnikom. Dôležité tiež je, že v prevádzke sa vykonávajú pravidelné environmentálne kontroly zo strany Slovenskej inšpekcie životného prostredia," uviedol tlačový odbor rezortu pre TASR.

Za zhoršenú kvalitu ovzdušia v daných lokalitách môžu podľa stanoviska aj lokálne kúreniská. Ministerstvo v regióne pritom ponúka dotácie na obnovu domov.

„Vďaka tomu si môžu majitelia starších rodinných domov vymeniť aj staré kotly na tuhé palivo za moderné vykurovacie zariadenia. Po pilotnej výzve Obnov dom mini vyhlási envirorezort v krátkom čase výzvu Obnov dom mini II," uzavrel tlačový odbor.

Rastislav Trnka

Pozrite si tiež články z hlavnej témy  Rastislav Trnka  na domov.sme.sk

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 810
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 470
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 920
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 503
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 524
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 261
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 129
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 064
  1. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho.
  2. Elena Antalová: T.č. majú nielen šancu prejaviť sa konzervatívni liberáli
  3. Tomas Hlavaty: Zastavme ich, bratia, ved sa ony stratia...
  4. Ján Škerko: Slovenský Cirkus Humberto
  5. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pohľadom na vysoké veže
  6. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  7. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  8. Štefan Šturdzík: Kréta je krásny kvet stredomoria.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 30 483
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 18 783
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 624
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 12 066
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 948
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 853
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 6 628
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 837
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho.
  2. Elena Antalová: T.č. majú nielen šancu prejaviť sa konzervatívni liberáli
  3. Tomas Hlavaty: Zastavme ich, bratia, ved sa ony stratia...
  4. Ján Škerko: Slovenský Cirkus Humberto
  5. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pohľadom na vysoké veže
  6. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  7. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  8. Štefan Šturdzík: Kréta je krásny kvet stredomoria.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 30 483
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 18 783
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 624
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 12 066
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 948
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 853
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 6 628
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 837
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu