KOŠICE. Prípravy na Medzinárodný maratón mieru v Košiciach sú v plnom prúde.
„Riešime Hlavnú ulicu, trasovanie, dovoz zábran, odstraňujeme prekážky na trati, značíme kilometre a maľujeme modré čiary. A neustále sledujeme predpoveď počasia, pretože kvalitné časy sú spojené s chladným počasím,“ opisuje riaditeľ košického maratónu Branislav Koniar prípravy pár dní pred štartom.
Len prirodzené zdroje
Maratón, ktorý oslavuje storočnicu, prinesie už tento víkend rôzne novinky. Organizátori sa zamerali aj na zníženie ekologickej záťaže a pri občerstvovaní bežcov sa im prvýkrát podarilo z trate úplne vylúčiť plastové fľaše aj poháre.
„Posledných pár rokov sme nepoužívali plastové poháre. Čo sme v tomto roku úplne odbúrali, sú plastové fľaše na trati. Nebudú žiadne na žiadnej stanici. K dispozícii budú len prirodzené zdroje pitnej vody, to znamená buď rozvod z Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, čiže voda priamo z kohútika alebo voda z cisterny alebo barely vody. Bežci budú piť z papierových pohárov,“ hovorí Kristína Vajdová, hovorkyňa Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach.
Aj keď sú jednorazové papierové poháre drahšie ako tie plastové, náklady na ne budú mať organizátori vďaka partnerstvám s vodárňami a Aqua pro rovnaké ako po minulé roky.

Voda, iontové nápoje aj ovocie
Medzinárodného maratónu mieru sa v sobotu zúčastní na minimaratóne štyritisíc bežcov a v nedeľu 13-tisíc bežcov. Dokopy vypijú 40-tisíc litrov vody zo 160-tisíc papierových pohárov.
„Na trati máme zberné nádoby a tímy, ktoré budú trať upratovať. Poháriky poputujú do papierového separovaného odpadu,“ vysvetľuje riaditeľ maratónu Branislav Koniar.
Maratónskych bežcov čaká tradične osem občerstvovacích staníc. Dve veľké budú na Aničke a na Rastislavovej ulici.
„Tieto sú plne ekologicky riešené. Tam nedovážame žiadnu balenú vodu vo veľkom, ale voda je poskytovaná z rozvodného systému vodární. To bude na Aničke a na 15. kilometri a v druhom kole na 36. kilometri na Rastislavovej ulici. Každých päť kilometrov je veľká stanica a medzi nimi sú tie malé,“ hovorí Koniar.
Na veľkej stanici budú mať bežci okrem vody k dispozícii aj iontové nápoje z papierových pohárikov a ovocie.
„Určite by sa to v budúcnosti dalo robiť ešte ekologickejšie. Čakáme na inovácie, ktoré prídu a ak sa bude dať, budeme ich aplikovať,“ dodáva Branislav Koniar.
V rámci znižovania environmentálnej záťaže organizátori prešli na komunikáciu bez papierov a tiež na identifikáciu účastníctva prostredníctvom autentických QR kódov.
Recyklujú tiež dekoratívne materiály a bannery, dôkladne tiež skladujú a opravujú vybavenie, aby dlho vydržalo.
Bežcov nabudí aj hudba
Novinkou tohto ročníka bude pohyblivé autíčko s kapelou Funny Fellows, ktorá svojou hudbou bude robiť radosť bežcom aj divákom na viacerých miestach trate.
Organizátori očakávajú tradičných 80-tisíc ľudí, ktorí povzbudzujú bežcov na trati.
Náladu im pozdvihne aj šesť stabilných pointov s DJ produkciami a novinka – mobilný DJ, ktorý bude s celým zariadením chodiť medzi ľudí.
Okrem toho príde z Piešťan do tanca zahrať aj kapela Blues Rock Generations.

Najväčší favoriti
Päť dní pred začiatkom podujatia predstavili organizátori aj najväčších favoritov a adeptov na medaily.
V mužskej kategórii sú to Etiópčan Asrar Hiyrden Abderehman, ktorého doterajší rekord je čas 2:04:43, a Keňan Barselius Kipyego so svojím osobným rekordom 2:04:48.
Ženskými favoritkami sú Keňanka Jackline Cherono s osobným rekordom 2:21:40 a jej krajanka Rebbeca Sirwanei Tanui so svojím zatiaľ najlepším časom 2:23:09.
Aj Ivona Fialková
Okrem favoritov a stálych bežcov, ktorí si každým rokom zlepšujú svoj osobný rekord, budú mať niektorí maratónci na štartovom čísle aj logo Môj prvý maratón. Svoj príbeh z tejto dôležitej premiéry môžu zverejniť na stránkach maratónu.
Jednou z nich je aj naša úspešná biatlonová reprezentantka Ivona Fialková.
„Vedela som, že po skončení aktívnej biatlonovej kariéry sa vrátim k behu ako takému. Zatiaľ mám skúsenosti s polovičnou traťou, no teraz už prišiel čas odbehnúť aj celý maratón. Vôbec nebolo ťažké vybrať si na túto premiéru miesto. Od začiatku som vedela, že to bude legendárny košický maratón a už dlho sa naň veľmi teším.“
Najväčšou stálicou medzi bežcami je zas Košičan Peter Polák, pre ktorého to bude už jeho neuveriteľný 48. ročník.

Nová minca aj známka
Medzinárodný maratón mieru je okrem športovej aj zberateľskou udalosťou. V uplynulých dňoch bola predstavená pamätná eurominca v nominálnej hodnote 2 eurá. Autorom víťazného návrhu je slovenský medailér Roman Lugár.
V piatok 4. októbra predstaví Slovenská pošta v poradí piatu poštovú známku zobrazujúcu košický maratón. Jej nominálna hodnota je 1,9 eura a autorom výtvarného návrhu poštovej známky a pečiatky je grafický dizajnér Mykola Kovalenko.

Maratónske príbehy
Pre záujemcov o hlbšiu históriu podujatia je pripravená aj kniha Storočie maratónu v Košiciach – 1924 – 2024.
Kniha má 350 strán, v rámci ktorých, podobne ako predošlé publikácie o maratóne, prináša zaujímavosti z každoročného diania, no zároveň je obohatená o dve nové kapitoly.
„Tou prvou je zmapovanie života mesta v jeho paralelách so samotným maratónom. Čitateľ tak dostáva okrem maratónskych príbehov aj akúsi stručnú kroniku moderných dejín mesta. A druhou osobitosťou je zverejnenie zápisu o každom bežcovi, ktorý počas rokov 1924 - 2023 dobehol do cieľa maratónu v Košiciach. To všetko vďaka unikátnym dátam, akými sa nemôže pochváliť žiaden iný maratón na svete," priblížili organizátori maratónu.
Námet i textovú časť vytvoril Branislav Koniar, krátke pohľady na život metropoly východu za uplynulých sto rokov spracoval Ľudovít Korotnoky, ktorý sa tejto problematike dlhodobo venuje.
„Bohatú tabuľkovú časť publikácie pripravil z podkladov a databáz Medzinárodného maratónu mieru uznávaný štatistik slovenskej atletiky Marián Kalabus a prácou v archíve maratónu prispel k zostaveniu knihy aj Ján Dvonč. Dizajn, návrh obálky a celkovú grafickú úpravu zastrešil František Záborský," uviedli organizátori.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári