VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Ocenenia za najhorší architektonický počin už majú svojich laureátov v šiestich kategóriách aj pokiaľ ide o cenu verejnosti.
Východ získal dve anticeny Brutus, ktorá sa udeľuje v predvečer 23. ročníka udeľovania Ceny za architektúru Slovenskej komory architektov CE ZA AR.
Anticena je vyhlasovaná anonymnými profesionálmi. Známe sú výsledky už v poradí siedmej verejnej ankety o podpriemerný, neinovatívny a neekologický počin v domácej architektonickej tvorbe.
„V priebehu leta nominovala verejnosť prostredníctvom online formulára a orálne podaných nominácií celkovo 48 fenoménov, žiaľ, podpriemernej kvality. Veríme, že výsledky sa opäť zapíšu do análov,“ uvádzajú jej autori.

Ocenený Kysak
V kategórii Nie je všetko zelené „zvíťazilo“ audiovizuálne „greenwashingové" centrum KlimaPark v Kysaku. To Košický samosprávny kraj so županom Rastislavom Trnkom (nezávislý) slávnostne otvoril v júni.
„Klimatické vzdelávanie a výchova je v dnešnom svete absolútne nevyhnutná a mala by sa jej venovať náležitá pozornosť na profesionálnej úrovni. No a v týchto časoch, keď vzdelávacie mimovládne organizácie obracajú každé euro, sa župan Košického samosprávneho kraja pochválil tým, že pri Kysaku otvoril 'audiovizuálne centrum KlimaPark', v ktorom sa žiaci môžu vzdelávať o klíme. A že to postavili za viac ako dva milióny eur."

Brutus uvádza reakcie, ktoré sa k nim dostali od učiteliek: „Deti celý čas len sedia dnu a pozerajú sa na veľkoplošné obrazovky. V okolí nie sú vysadené žiadne stromy, kríky, žiadne vodné plochy, nič, čo by vytváralo dobrú mikroklímu, naopak, všetko je vydláždené a vykosené. Namiesto vysadenia tieniacich stromov je v budove neustále pustená klimatizácia, ktorá je jedným zo zdrojov klimatických zmien. Nie sú tam žiadne možnosti na zážitkovú pedagogiku, na zmyslové precítenie významu zelene a vody pre klímu, nič, len pasívne sledovanie obrazoviek."
Kraj zatiaľ nereagoval na získanie anticeny a na kritiku za greenwashing. Tento termín označuje marketingovú stratégiu, ktorá je zameraná na vytvorenie ilúzie, že produkt je šetrný k životnému prostrediu.

„Wow" múzeum
V kategórii Gól do vlastnej bránky presvedčila porotu rekonštrukcia Múzea Andyho Warhola v Medzilaborciach.
„Porota anticeny Brutus má veľkú radosť, že v Medzilaborciach vzniká moderné Múzeum moderného umenia Andyho Warhola. Anticena tak neputuje za zámer, avšak za spôsob, akým sa táto jedinečná a hodnotná investícia storočia udiala. Prešovský samosprávny kraj zadal projekt prestavby múzea pôvodne nedokončeného domu kultúry v Medzilaborciach priamym zadaním bez súťaže návrhov."

Vyhlasovatelia súťaže pokračujú, že to bolo síce v zmysle verejného obstarávania, avšak proti rozumu hľadania toho najlepšieho možného riešenia.
„Budeme mať slovami riaditeľa 'wow' múzeum v Medzilaborciach. Či sa v roku 2024 nedalo 'legacy' Andyho Warhola, ktorého rodičia pochádzajú z 15 kilometrov (!) ďalekej Mikovej, riešiť viac zodpovedne, viac inovatívne a tiež udržateľne, menej 'wow' a viac Warhol, sa už nedozvieme."
Bez vízie
Brutus sleduje počiny v oblasti verejných stavieb, predovšetkým investície z verejných zdrojov, a tiež procesy stavebnej činnosti a mestského rozvoja vo verejnej správe a samospráve.
Sleduje verejné priestranstvá a stav uvažovania o ňom. Takisto rekonštrukcie, obnovu a adaptáciu budov najmä v oblasti kultúrneho dedičstva pri výzvach dneška, akou je i fragmentácia moci či klimatická zmena.
Cieľom anticeny za architektúru je ukázať architektúru a jej autorov a autorky, ktorých výsledná práca demonštruje kombináciu antitalentu a absencie vízie, čím prispievajú k spoločenskému či ekologickému úpadku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári