Korzár logo Korzár Košice

V gulagu na Sibíri žil deväť rokov. Naučil sa po japonsky, v Košiciach tlmočil maratóncom

V zajatí si slovíčka opakoval po nociach.

Adrián Iľkovič a japonskí maratónci pred bývalým hotelom Slovan v Košiciach. Adrián Iľkovič a japonskí maratónci pred bývalým hotelom Slovan v Košiciach. (Zdroj: Archív A.I.)

KOŠICE. Deväť rokov prežil v krutých podmienkach gulagu na Sibíri rodák z Čičaroviec v Michalovskom okrese Adrián Iľkovič. Na neľudskom konci Sovietskeho zväzu sa ocitol v čase vojny. Ako 17-ročný študent gymnázia mal odísť na nútené práce do Nemecka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pokúšal sa tomu vyhnúť prácou pri povozoch. V januári 1945 ho sovietski vojaci odvliekli na Sibír, odkiaľ sa vrátil až pred Vianocami v roku 1953. Jeho mama Jozefína sa synovho návratu už nedožila, zomrela tri roky predtým.

Ďalší život Adriána Iľkoviča po návrate z gulagu je spätý s Košicami a taktiež košickým Medzinárodným maratónom mieru. Počas neželaného pobytu v gulagu sa totiž dostal do kontaktu s Japoncami, od ktorých sa priučil ich rodnému jazyku. Svoje znalosti zúročil práve počas desiatok ročníkov košického maratónu, počas ktorých sprevádzal japonských bežcov.

SkryťVypnúť reklamu

Po návrate z gulagu sa mu podarilo študovať na Karlovej univerzite v Prahe aj japonské písmo. Iľkoviča od roku 1954 zamestnali v Stavoprojekte, pomohol a podporil ho jeho švagor architekt Ján Gabríny, ktorý naprojektoval viac ako 5 100 bytových jednotiek vrátane jaslí, škôl, škôlok, nákupných stredísk či reštaurácií.

Gabríny bol tiež autorom košického amfiteátera a piedestálu sochy maratónskeho bežca, samotná socha je dielom Arpáda Račka.

Iľkovič pod neustálym dohľadom Štátnej bezpečnosti pracoval na technickom oddelení až do svojho dôchodku.

Maratónci boli podľa jeho príbuznej Kristíny Mihokovej jeho srdcovou záležitosťou, Japoncom tlmočil na maratóne v rokoch 1954 až 1999.

Autobiografia

Iľkovičov život v gulagu a aj jeho kontakt s Japoncami odkrýva pripravovaná autobiografická publikácia „Vyslobodenie z pekla, skutočné spomienky na stratené roky v gulagu". Jej autorom je samotný Iľkovič.

SkryťVypnúť reklamu

Na svoje prvé kontakty s Japoncami spomína v knihe nasledovne.

„V septembri 1945 prišli do tábora Japonci. Všetci boli nízkej postavy vo vojenskej uniforme a s malými vojenskými čapicami. Dostali samostatný barak, v ktorom urobili generálny poriadok. Do miestnosti dovolili vstúpiť len z dreva vyrobenými papučami. Podlaha bola vyčistená polámanými sklenenými úlomkami, vyzerala ako úplne nová. Jedine u nich bol taký poriadok. Stravovali sme sa spoločne.“

Mladý Adrián si raz pískal japonskú národnú pieseň a jeden Japonec sa ho pýtal, odkiaľ pozná túto melódiu. Slovák si aspoň myslel, že sa ho cudzinec pýtal na to.

„Hneď sme sa skamarátili a pri každej príležitosti sme šli spolu na stravu. Rozprávať sme sa nevedeli - rozprával len po japonsky, takže som ničomu nerozumel. Rozhodol som sa, že sa začnem učiť po japonsky. Spočiatku som sa učil iba jednoduché slová, ktoré sa dajú ukázať: oko, hlava, ruka a podobne. Postupne som si rozširoval slovnú zásobu.“

SkryťVypnúť reklamu

Japonec sa volal Jošioka. Podľa Iľkovičovho opisu mal asi 19 rokov, ale vyzeral na pätnásť.

„Perfektne ovládal karate, o čom som sa viac ráz presvedčil. Mal rýchlu reakciu, bol ako ortuť, veľmi pohotový. Nikto sa neodvážil k nemu priblížiť, lebo ihneď použil ruky a nohy. Veľa sme sa nestretávali, lebo ho preradili do iného tábora, ale neskôr sme sa ešte stretli.“

Učil sa po nociach

Adriána v gulagu zamestnali ako nočného dozorcu. Toto vymenovanie mu prišlo podľa jeho slov vhod.

„V noci som sa mohol učiť japončinu. Pre mňa nebolo problémom za noc sa naučiť päťdesiat japonských slov. Vytvoril som si študijný systém. Starú látku som rozdelil na sedem častí a každý deň od pondelka do nedele som si opakoval jednu časť. Čiže za rok som si každú časť zopakoval 52-krát. Keď mi už učenie išlo dobre, celú látku som si rozdelil na 30 častí. A tak bola na každý deň určená jedna časť na opakovanie, čo ročne znamenalo opakovanie 12-krát.“

Adrián po čase opäť stretol svojho japonského známeho Jošioku. Keď ho Slovák pozdravil po japonsky, Japonec ostal prekvapený, odkiaľ to vie.

„Vravel som mu, že od čias, čo sme sa rozišli, sa učím ich reč. Nechcel tomu veriť, tvrdil, že mi neuverí nik. Myslel, že som už predtým vedel po japonsky, len som sa robil, že neviem. Nevedel som ho presvedčiť,“ zaspomínal si Iľkovič vo svojich pamätiach.

Spomínal na Košice

Keďže už ovládal ich jazyk, mohli sa viac porozpráva o krajinách, z ktorých pochádzali.

„Hovoril som, že v Košiciach pred železničnou stanicou je veľký park, cez ktorý sa vchádza do mesta. Po prechode cez most vidieť siluetu veľkého chrámu, odtiaľ na sever je divadlo a všetky obchody od kostola som rad za radom opisoval. Aj oni ma oboznamovali so svojimi mestami.“

Iľkovičovi sa podarilo vrátiť sa v 50. rokoch z gulagu do Košíc. Pred Medzinárodným maratónom mieru sa dopočul, že do mesta prišli i japonskí maratónci.

„Po zamestnaní som zašiel do hotela Slovan (dnešný Hilton pozn .red.), kde boli ubytovaní. Vo vestibule hotela som sa stretol s japonským bežcom, ktorého volali Hirošima. Ihneď vyrozumel vedúceho výpravy o našom náhodnom stretnutí, lebo nenašli žiadneho tlmočníka a ani angličtina vedúceho nebola pre našich tlmočníkov zrozumiteľná kvôli jeho japonskému prízvuku.“

Prišiel som práve vhod, spomínal si Adrián Iľkovič. Na rozhovor totiž čakalo veľa novinárov.

„Nebol som síce úradným tlmočníkom, iba zo zvedavosti som sa pridal k Japoncom, ale vedenie maratónu ma okamžite postavilo do úlohy tlmočníka, lebo som bol pre nich dobrým pomocníkom. Japonci prišli do Košíc o týždeň skôr kvôli aklimatizácii, a tak po práci som ich každý deň navštívil. Cez deň trénovali beh, takže nebolo potrebné, aby som bol s nimi. Ale večer ma už čakalo veľa ľudí s otázkami pre Japoncov, na ktoré oni ochotne odpovedali.“

Hovoril o sne z gulagu

Po roku, keď sa opäť blížil maratón, vedenie vopred robilo prípravy. Po veľkých ťažkostiach Iľkoviča našli a požiadali, aby opäť tlmočil Japoncom. Tlmočníci okrem stravy nedostali žiadny honorár.

Japonskí bežci opäť pricestovali o týždeň skôr, Adriána z práce vypýtali a jeho vedúci ho uvoľnili.

„Keď som sa s Japoncami prechádzal po meste, zastavil som pred Dómom sv. Alžbety a porozprával som im môj sen spred dvadsiatich rokov, ktorý sa mi prisnil na Sibíri. Teraz to už bola skutočnosť, že Japoncov vodím po meste a ukazujem im kostol a iné kultúrne pamiatky. Voľakedy, keď sa mi to snívalo, som po japonsky nevedel ani slovo a až potom som sa začal venovať japončine. Veľmi sa tomu snu divili, ale jeden poznamenal, že podľa jedného indického vedca už prežité príhody alebo ešte neuskutočnené príhody sa vopred zrkadlia.“

Počas oficiálnych maratónskych stretnutí však musel Iľkovič vzhľadom na politickú situáciu dohliadať na to, čo a ako povie a čo vlastne preloží.

„Nik nevedel, o čom bude vedúci japonskej výpravy hovoriť, možno si zvolí nejakú háklivú politickú tému a preto ma 'dozorcovia' poprosili, aby som netlmočil nejakú zakázanú tému. Upokojil som ich s tým, že vedúci výpravy ma dopredu poprosil, aby sme spolu pripravili jeho príhovor, lebo on nie je dobrým rečníkom. Ubezpečil som ich, že reč bude výlučne o športe, čo ich upokojilo,“ uzatvoril svoje spomienky na košický maratón a Japoncov Adrián Iľkovič.

Bývalý väzeň gulagu sa dožil aj slobodných čias, zomrel v Košiciach 8. septembra 2000.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  2. Čo majú spoločné roboty s legom? Prekvapivo veľa
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 19 193
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 5 393
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 5 031
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 650
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 964
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 765
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 1 726
  8. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook 1 530
  1. Dávid Polák: Ako Československé stíhačky zachránili Izrael 2/3
  2. Ivan Čáni: Drahé Slovenky, drahí Slováci, váš milovaný premiér si aj na Cyrila a Metoda s vami hrdo a suverénne opäť iba prdel vytrel.
  3. Zora Horská: Sen, o ktorom sa v mojom svete nahlas nehovorí
  4. Štefan Šturdzík: Keď sa z kusa železa stala vášeň na celý život.
  5. Jozef Huljak: Kto vyberie ďalšieho dalajlámu? Súboj o ducha Tibetu medzi vierou, politikou a mocou
  6. Jozef Sitko: Domovina strachu a mamonu? (4.)
  7. Adam Austera: Futbal nemusí byť len otázkou fandenia. Akcie futbalových tímov môžu byť zaujímavou investičnou možnosťou pre každého
  8. Radoslav Záhumenský: Zrúcanina, o ktorej netušíš (a pritom stojí za to!)
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 661
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 24 078
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 17 777
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 11 158
  5. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 8 760
  6. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 8 695
  7. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 834
  8. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 6 373
  1. Marcel Rebro: Ako chutí ruský mier? Po obuškoch.
  2. Věra Tepličková: Na Devíne sláva bola, ušlo sa vám kúsok z vola?
  3. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  4. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  5. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  6. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  7. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  8. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Dávid Polák: Ako Československé stíhačky zachránili Izrael 2/3
  2. Ivan Čáni: Drahé Slovenky, drahí Slováci, váš milovaný premiér si aj na Cyrila a Metoda s vami hrdo a suverénne opäť iba prdel vytrel.
  3. Zora Horská: Sen, o ktorom sa v mojom svete nahlas nehovorí
  4. Štefan Šturdzík: Keď sa z kusa železa stala vášeň na celý život.
  5. Jozef Huljak: Kto vyberie ďalšieho dalajlámu? Súboj o ducha Tibetu medzi vierou, politikou a mocou
  6. Jozef Sitko: Domovina strachu a mamonu? (4.)
  7. Adam Austera: Futbal nemusí byť len otázkou fandenia. Akcie futbalových tímov môžu byť zaujímavou investičnou možnosťou pre každého
  8. Radoslav Záhumenský: Zrúcanina, o ktorej netušíš (a pritom stojí za to!)
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 661
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 24 078
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 17 777
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 11 158
  5. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 8 760
  6. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 8 695
  7. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 834
  8. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 6 373
  1. Marcel Rebro: Ako chutí ruský mier? Po obuškoch.
  2. Věra Tepličková: Na Devíne sláva bola, ušlo sa vám kúsok z vola?
  3. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  4. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  5. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  6. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  7. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  8. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu