KOŠICE. Chatky a mostíky pozliepané zo starých umakartových dosiek, stoeurový zárobok aj ukrývanie sa pred väčšinovým obyvateľstvom. Ľudia v bytovej núdzi žijú na okraji spoločnosti aj na území Košíc. Vybrali sme sa za nimi.
Druhý októbrový týždeň sa v metropole východu ako v jedinom slovenskom meste koná medzinárodné sčítanie ľudí bez domova. Vyše 90 dobrovoľníkov pomocou anonymizovaného dotazníka zisťuje viac o ich aktuálnej situácii.
Výsledky zozbierané v Košiciach budú analyzované s cieľom vytvorenia jednotnej európskej metodiky sčítavania ľudí bez domova.
S „mopskármi" aj policajtmi
V utorok sme sa sčítavania ľudí bez domova zúčastnili tiež.
Po rozdaní dotazníkov, pier a olovrantu na Magistráte mesta Košice vyrážame do terénu.
Najprv sčítavame ľudí bez domova na Demeteri, neskôr sa presunieme do lokality Moňov potok na Furči.
Sprevádzajú nás aj dvaja mestskí policajti a príslušníci furčianskej miestnej občianskej a preventívnej služby, ktorí dobre poznajú miestne chatky aj ich obyvateľov.
Dve desaťročia v chatke
V neskoré ospalé studené ráno vonku pred svojpomocne vyrobenými chatkami nevidíme nikoho. Teplomer ukazuje 11 stupňov Celzia. Klopeme, voláme na ľudí zvonku, zvonček nemajú.
Na verande je hrnček s nedopitou kávou, zrejme tu majitelia ešte prednedávnom boli. Možno nie sú doma, možno len nemajú chuť na rozhovor.

Skúšame to vedľa, kde máme väčšie šťastie. Obyvateľ chatky je zhovorčivý. Pochádza z blízkeho Sídliska Ťahanovce, no už 16 rokov žije v provizórnej chatke, pretože prišiel o prácu a neutiahol komerčný podnájom.
Ďalší obyvateľ žije v opustenej záhradnej chatke už 23 rokov.
Strata zamestnania, s tým spojené finančné problémy a zadlženie sú najčastejšia odpoveď na otázku, prečo prišli o stabilné bývanie.
Okrem príčin straty stabilného bývania zisťujeme aj ich vek, občianstvo či to, s koľkými ľuďmi žijú.
Už kúria
Niektorí mladí vlastné bývanie či podnájom nikdy nemali.
„Tu som sa narodila. Bývame tu stále. Išli by sme aj do bytu, keby bol, to viete, že áno. Hlavne s vodou a s drevom je problém. Kúrime už aj teraz, aby deťom nebola zima,“ hovorí mladá mamička.
Väčšina chatiek má aj komín, z ktorého sa v chladné rána už dymí.
„Budeme mať byt?“ smeje sa pán domu, keď vidí delegáciu dobrovoľníkov a sociálnych pracovníkov.
„Rovno dom ti dajú,“ odpovedá mu tiež so smiechom kamarát.
Otázka štandardného bývania pritom netrápi všetkých obyvateľov chatiek rovnako. Niektorí si na ňu nespomenú vôbec, prípadne povedia, že si nevedia predstaviť, ako by si dokázali kúpiť vlastný byt alebo platiť podnájom. Aktuálne im chýba hlavne pitná voda a začiatkom zimy aj dostatok dreva na kúrenie.
Iných trápi priamy postup, ako sa dá presťahovať do lepšieho.
„Robil som v Nemecku, tam to bolo oveľa lepšie. Viem, že sa dá žiť lepšie, aj tu by som vzal ženu a deti aspoň do pekného bytu. Kde sa dá vybaviť? Kam mám poslať žiadosť, komu zavolať?“ pýta sa pán, ktorý hovorí, že s robotou ani platením za byt by nemal problém.
Koordinátori mu vysvetľujú presný postup, kedy a kam sa obrátiť.

Vyleštené krištáľové poháre
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári