KYSAK. V júni sa kraj pochválil otvorením envirocentra. Klimapark vznikol v Kysaku, v bývalom sklade školy v prírode. Košický župan Rastislav Trnka (nezávislý) v príspevku uviedol, že ide o jediné envirocentrum na východe krajiny.
Na klimapark dala župa vyše dva milióny eur a podľa Trnku je najväčším projektom, ktorý doposiaľ uskutočnili. Župa financovala výstavbu z Kohézneho fondu, z ktorého získala 1,9 milióna eur, ďalších približne 200-tisíc eur zaplatila zo svojho rozpočtu.
Klimapark je otvorený celoročne, slúži žiakom i verejnosti, ale aj na organizáciu konferencií, táborov, školských výletov či seminárov.
Centrum v Kysaku si nedávno všimli organizátori architektonickej anticeny Brutus, ktorá sa udeľuje v predvečer konania Ceny za architektúru Slovenskej komory architektov CE ZA AR.
Anticenu vyhlasujú anonymní profesionáli. Cenu verejnej ankety o podpriemerný, neinovatívny a neekologický počin v architektúre udeľovali šiestykrát.
Organizátori označili župný klimapark ako „greenwashingový". Takto sa označuje produkt, ktorý len marketingovo predstiera, že ide o ekologické alebo udržateľné riešenie.
Anonymní profesionáli napísali, že v časoch, keď vzdelávacie mimovládne organizácie obracajú každé euro, sa košický župan pochválil tým, že otvoril audiovizuálne centrum klimapark, v ktorom sa žiaci môžu vzdelávať o klíme. A že to postavili za viac ako dva milióny eur.
V záplavovej oblasti
- Kraj nepostavil novú budovu, centrum vybudoval v starej nehnuteľnosti, ktorú zrekonštruoval a v súčasnosti sa nachádza v záplavovom území.
- K rekonštrukcii sa vyjadroval aj Slovenský vodohospodársky podnik. Stanovisko, ktoré sa týkalo najmä vypúšťania vôd, dávali župe v roku 2021. Nevydávali stanovisko k stavbe ako takej, keďže v minulosti boli podmienky pre realizáciu stavieb iné a lokalita nebola v záplavovom území.
- Župa tvrdí, že požiadavky vodohospodárov týkajúce sa vypúšťania vôd plní. „Čistiareň odpadových vôd má dostatočnú kapacitu a spolu s dažďovou kanalizáciou je kontrolovaná na dennej báze,“ konštatuje hovorkyňa košickej župy Katarína Strojná.
Hejterská aktivita
Župa reaguje, že to pôsobí skôr ako obyčajná hejterská aktivita, než seriózny odborný architektonický posudok.
Z kraja sa tiež odvolávajú na to, že budova klimaparku je po rozsiahlej rekonštrukcii certifikovaná v oblasti energetickej náročnosti ako A1, čiže ultra nízkoenergetická.
„Ide o certifikovaný príklad zelenej rekonštrukcie. Touto nomináciou si teda 'anonymní architekti' skôr strelili do vlastnej nohy," konštatuje hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Katarína Strojná.
Zo župy tiež odpovedali, že si sami kladú otázku, akú váhu má anticena vyhlasovaná anonymnými profesionálmi.
„Samotná Komora architektov Slovenska sa od tejto ceny dištancuje,“ uviedla Strojná.
Funkčná budova
Z kraja sa ohradzujú aj voči tvrdeniu, že ide o „greenwashingové“ centrum. „Nejde tu o žiadny ekologický marketing, budova je naozaj ukážkou ekologickej a energeticky udržateľnej rekonštrukcie, a to certifikovanej,“ tvrdia.
Odvolávajú sa na to, že z polorozpadnutej budovy urobili funkčnú, modernú, architektonicky hodnotnú budovu, energeticky takmer sebestačnú.
„Toto by skutoční architekti naozaj skôr ocenili,“ odkazuje hovorkyňa Strojná.
Vymenúva, že v centre sa nachádza zelená strecha, ktorá pomáha zadržiavať vodu, chráni pred teplom a chladom, znižuje náklady na vykurovanie a pri horúčavách znižuje teplotu v interiéri.
Pasívne sledovanie obrazoviek
Organizátori anticeny Brutus uviedli aj reakcie, ktoré sa k nim dostali od učiteliek, napríklad o tom, že deti celý čas len sedia v budove a pozerajú sa na veľkoplošné obrazovky.
Výhrady k župnému klimaparku sa objavujú aj k tomu, že v okolí nie sú vysadené žiadne stromy, kríky či žiadne vodné plochy, všetko je vydláždené a vykosené.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári