KOŠICE. Autobusová stanica v druhom najväčšom meste krajiny je hanbou. Sťažovateľka nám napísala o „hrôze a katastrofe“, ktorú tam zažila.
„Po dlhom čase som cestovala autobusom z košickej autobusovej stanice, no musím vám povedať, že to je jedna hrôza, ako stanica, respektíve hlavný perón s nástupišťami 1, 2, 3, 4, 5, 6 atď. vyzerá. To sa nedá ináč nazvať ako hrôza a katastrofa. Špina, špaky, bordel, holubí trus všade, ale že všade... Všetko tam je zanedbané, so storočnou špinou. Toto miesto nevidelo metlu a čistenie celé roky,“ posťažovala sa nám pred niekoľkými dňami pani Stella.
Cestujúca: Cudzinci musia byť zdesení
Ako zdôraznila, autobusová stanica je jednou zo vstupných brán Košíc „pre mnohých cudzincov, ktorí k nám prídu, a musia byť poriadne zdesení. Podľa mňa vôbec nechápu, že prišli do druhého najväčšieho mesta Slovenska a štátu, ktorý je dvadsať rokov v EÚ“.
Poukázala aj na svoje skúsenosti s autobusovými stanicami v Prešove a Bardejove, ktoré „boli vyzametané a čisté“.
„To už naozaj v tomto meste nemá kto ani vyzametať a vyčistiť verejné priestory? Toto je ďalší smutný príbeh Košíc,“ uzavrela sťažovateľka.

Všade holubí trus
Naša cesta po stopách jej sťažnosti sa začala pred vstupnými otočnými dverami do budovy stanice. Sklo na nich fľakaté a matné, ale nie od výroby.
Dlažba vo vnútorných priestoroch nebola asi už dlhšie poriadne umytá, lebo na nej zošediveli mapy po nejakom rozliatom nápoji, na ktoré sa naviazal všadeprítomný prach.
Na protiľahlej strane sú dvere východu na fotobunku, cez ktoré sa ide priamo aj k nástupištiam medzinárodnej autobusovej dopravy. Na skle bijú do očí stopy lepidla po nejakom ozname i neprehliadnuteľné zaschnuté šmuhy po mokrej a špinavej handre.
Vonku hneď vedľa východu sa ponúkajú na posedenie viaceré kovové lavičky. Sedacej časti už dala dávno zbohom pôvodná modrá farba, ktorá ešte odoláva zubu času len na operadlách. Nečudo, že na tej najbližšej nikto nesedí, veď by mu robil spoločnosť na nechutne špinavej dlažbe holubí trus.

Naozaj len pre najsilnejšie žalúdky sú k dispozícii drevené lavičky, inštalované na zábradliach nástupíšť, vyhradených aj pre medzinárodnú dopravu.
Pri čakaní na autobus do stovežatej Prahy či Brna sa síce môžete zasnívať nad blížiacimi sa turistickými zážitkami, ale na nástupišti č. 2 si určite nieže nesadajte, ale ani sa k lavičkám nepribližujte. Rovnako sa tam pristavujú aj autobusy do niekoľkých ukrajinských miest.
Najviac biologických produktov vtáctva však objavíte na nástupišti č. 3 nielen na sedacej časti lavičiek, ale aj pod nimi a pred nimi.
Keď si budete chcieť overiť priamo na nástupišti č. 1 z vyveseného cestovného poriadku, či práve odtiaľ odchádza autobus do Budapešti, Viedne, Hamburgu, Zürichu, Rotterdamu, Londýna či Ríma, pohľad vám padne na stĺp posiaty holubím trusom.
Trnka ohlasoval vyšší komfort pre cestujúcich
Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka (nezávislý) na začiatku marca 2022 zvestoval, že na základe výsledkov súťaže podpísal nové zmluvy s dvojicou doterajších prevádzkovateľov prímestskej autobusovej dopravy na nasledujúcich sedem rokov aj s opciou ešte na ďalšie tri.
Víťazní dopravcovia sa podľa neho zaviazali „zvyšovať kvalitu služieb a komfort pri cestovaní“.

Jedným z nich je košická akciová spoločnosť eurobus, ktorá okrem diaľkovej a zahraničnej dopravy obsluhuje v prímestskej doprave oblasť Košice Západ v regiónoch Spiš, Gemer i okolie Košíc a využíva na to práve aj košickú autobusovú stanicu.
Firma eurobus je priamo personálne previazaná s majiteľom tejto stanice – košickou eseročkou Tempus Invest.
Kraj: Vyjadrujeme dlhodobú nespokojnosť
A tak sme u Trnku po dva a pol roku vyzvedali, či si takto na župe predstavovali, že „cestujúci postupne dostanú vyšší komfort pri cestovaní“.
„Košický samosprávny kraj vyjadruje dlhodobú nespokojnosť so stavom autobusovej stanice v Košiciach. Keďže však nie je zmluvným partnerom vlastníka autobusovej stanice Košice, opakovane upozorňuje dopravcu eurobus, a. s., aby požadoval od majiteľa stanice zodpovedajúce zvýšenie kvality,“ uvádza sa v úvode stanovisku župy, ktoré nám poskytla Trnkova hovorkyňa Katarína Strojná.
Ako pokračovala, v roku 2023 zaslal kraj vlastníkovi stanice „výzvu na dodržiavanie povinnosti podľa zákona o cestnej doprave, a to najmä zabezpečenie dodržiavania čistoty vnútorných a vonkajších priestorov autobusovej stanice, vrátane zabezpečenia pravidelnej údržby nástupíšť, výstupíšť, lavičiek a zastrešenia vonkajšej časti autobusovej stanice“.
Informovala, že financie, ktoré majiteľ stanice inkasuje za poskytované služby dopravcom a cestujúcim, sú využívané na prevádzkové náklady autobusovej stanice, zabezpečenie bezpečnosti a informovanosti cestujúcich.
„Časť týchto finančných prostriedkov by mala byť použitá aj na údržbu a modernizáciu autobusovej stanice. Okrem toho Košický samosprávny kraj vytvára možnosti na čerpanie z fondov EÚ na modernizáciu prestupných terminálov. Príkladom je vybudovanie prestupného terminálu v Michalovciach, vďaka ktorému došlo k prepojeniu autobusovej stanice so železničnou a k výstavbe nových krytých nástupíšť,“ konštatovala Strojná.
Dopravca je nespokojný s upratovacou službou
Kraj bude podľa hovorkyne aj naďalej apelovať na dodržiavanie povinností vlastníka autobusovej stanice podľa zákona o verejnej osobnej doprave, podľa ktorého je vlastník čakárne a prístrešku pre cestujúcich a zriaďovateľ stanice alebo zastávky „povinný udržiavať ich v prevádzkyschopnom stave a čisté, ako aj stavebne ich upraviť ako bezbariérové pre cestujúcich so zdravotným postihnutím a cestujúcich so zníženou pohyblivosťou“.
„Po vylepšení informačného elektronického systému je vlastníkmi autobusovej stanice plánovaná celková rekonštrukcia jednotlivých nástupíšť. Čo sa týka čistoty autobusovej stanice, vzhľadom aj na našu nespokojnosť s prácou upratovacieho servisu prebieha v súčasnej dobe výber nového dodávateľa upratovacej služby,“ takto zas zareagovali zo spoločnosti eurobus na kritiku čitateľky Korzára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári