KOŠICE. Je úlohou štátu zabezpečiť vlaky z Bratislavy do Košíc za menej ako päť hodín a zachovať priamy spoj do Rakúska, kde ženy z východu pracujú ako opatrovateľky. Aj to požadujú poslanci Národnej rady z východného Slovenska.
„Skoro mi vypadol telefón z ruky, keď som sa dozvedel, že vláda zvažuje zrušenie IC vlakov a rovnako tak asi desiatkam ľudí, ktorí mi v utorok písali nahnevané správy,” vyhlásil šéf poslaneckého klubu Progresívne Slovensko Martin Dubéci pred košickou stanicou.
O 17 percent dlhšie
Od polovice decembra sa už podľa návrhu nového železničného grafikonu nepočíta s vlakmi Intercity, ktoré železnice prevádzkujú od vzniku Slovenskej republiky.
Ide o najrýchlejšie spojenie trasy Bratislava – Žilina – Košice. Pre najnižší počet zastávok majú dojazd 4 hodiny 45 minút, cesta expresným vlakom trvá o 41 minút viac.
„Neexistuje väčší prejav babráctva vlády Roberta Fica ako to, že dôjde k predĺženiu najkratšej možnej cesty vlakom medzi dvoma najväčšími mestami Slovenska. Podľa návrhu sa má predĺžiť na 5 hodín a 30 minút, teda o 17 percent. Odporúčam cestujúcim predstaviť si, že každý vlak bude od budúceho roka meškať zhruba 45 minút.”
Dubéci hovorí, že Slovensko kráča späť v čase. „Neviem o jedinej krajine na svete alebo v západnej Európe, ktorá by vlakové spojenia medzi dvoma najväčšími mestami predlžovala. Naopak, je trend to skracovať a my vidíme, že sme na tom úplne naopak.”

Dlhodobé zanedbávanie
Rýchle vlakové spojenie je podľa neho kriticky dôležité nielen pre Košičanov, ale i pre celý východ.
„Po 4 700 dňoch vlády Roberta Fica sme dospeli do stavu, keď máme zlú infraštruktúru vlakových tratí, nedostatky personálnych kapacít, lokomotívy a vozne v zlom stave. Toto je výsledok dlhodobého zanedbávania koľajovej dopravy, za čo nesie zodpovednosť vláda, ktorá tu v posledných rokoch vládla najdlhšie. “
K téme požiadal o stretnutie generálneho riaditeľa Železničnej spoločnosti Slovensko Petra Helexu a ministra dopravy Jozefa Ráža (nominant Smeru) vyzýva, aby takýto krok zvrátil.
Témou sa podľa neho bude zaoberať aj Výbor Národnej rady SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj.
„Absolútne nechápem, ako sa vôbec môžeme baviť o viac ako päťhodinových dojazdoch medzi týmito dvoma mestami. Toto je zodpovednosť ministra dopravy, aby tomuto zabránil. Na výbor si predvoláme všetkých aktérov a v najbližších dňoch spustíme aj petíciu za zachovanie týchto vlakov.”
Letecká linka s dotáciou
Avizované dotované letecké spojenie medzi Košicami a Bratislavou využijú podľa Dubéciho najmä bohatší cestujúci.
„Diaľnica, ktorú Robert Fico sľuboval do roku 2010, neexistuje. Dotované letecké spojenie medzi Košicami a Bratislavou si užije len zopár bohatších ľudí. A ešte ho aj budeme dotovať miliónom eur ročne. IC vlaky chcú pritom zrušiť, lebo sú vraj drahé. Pre koho sa tie peniaze nájdu? Pre ľudí, ktorí naozaj potrebujú 30-eurový lístok?“

Najsilnejšia opozičná strana nemá podľa neho problém s leteckým spojením, bola to požiadavka investičnej zmluvy s Volvom, ale paralelne s tým musí existovať dostupná alternatíva.
„Slovensko má dostatok verejných prostriedkov, aby ľuďom na východe vedelo zabezpečiť kvalitné vlakové spojenie.“
Škrt najrýchlejšieho spojenia sa podľa neho dotkne desaťtisícok ľudí.
Dostať sa do Košíc je polovica úspechu
Poslankyňa PS Zuzana Mesterová pochádza zo Stakčína, kde pravidelne dochádza za rodičmi. Naposledy jej to z Bratislavy trvalo 10,5 hodiny. Ak nič nemešká, tak o hodinu menej.
„Nie je to v poriadku. Tridsať rokov sa na východe smejeme z toho, že dostať sa do Košíc je polovica úspechu, a potom to už ide. Za tri dekády sme nedokázali spojiť dva začiatky republiky tak, aby to bolo dôstojné. No a teraz sa rozprávame, že či to bude pod 5 alebo pod 6 hodín.“
V Stakčíne končí železnica a ľudia z obcí ako Nová Sedlica, Ulič či Ubľa musia prestúpiť na autobus a cestovať ďalšiu hodinu. Tieto oblasti sa postupne vyľudňujú, mladí ľudia z nich odchádzajú.
Aj ona vidí zodpovednosť za súčasný stav vo vládach Roberta Fica.
„Je to výsledok toho, ako sa táto vláda a jej lídri v skutočnosti stavajú k ľuďom, ktorí ich volia a ktorí im dôverujú. Toto je výsledok 13 rokov ich vlády.”
Opatrovateľky priamo do Viedne
Naposledy šla Mesterová z Humenného s rodinou s autistickým synom, ktorá musí pravidelne cestovať do Bratislavy.
„Kvôli jeho zdravotnému stavu je pre nich každá hodina vo vlaku navyše zdrojom ďalšieho stresu a ďalšej traumy pre ich dieťa. Pre jeho zdravotný stav si nemôžu dovoliť cestovať autom.”
Očakávala, že minister nepríde len so škrtaním vlakových spojov, ale prinesie systémové riešenie siete železníc na Slovensku tak, aby každý obyvateľ cestoval po krajine dôstojne.
Poslanec Richard Dubovický (PS) z Prešova akcentuje, že IC vlaky využívajú nielen študenti, ale aj opatrovateľky cestujúce do Rakúska.
„Týmto prídeme o jediný spoj priamo s Rakúskom. Prídeme o spoje pre podnikateľov, prídeme o spoje pre rôznych obyvateľov, aj pre tých, ktorí cestujú do Bratislavy kvôli zdravotným záležitostiam.“
Už dnes je podľa neho železničná infraštruktúra vo veľmi zlom stave. Mnoho ľudí prestupuje v Kysaku alebo Prešove.
Pripomenul Ficov výrok, že na východe nič nie je. „Chcel by som mu povedať pravý opak. Tu na východe sú ľudia, sú firmy, ktoré potrebujú rýchle spoje, a namiesto toho, aby investoval do železničnej infraštruktúry, aby bola pohodlnejšia a cenovo dostupnejšia, tak ju ruší. Pre Prešov a Prešovský kraj je to neprijateľné.”
V súčasnosti premáva z Košíc do Bratislavy vlak Intercity štyrikrát denne, vrátane jedného s dojazdom až do Viedne.
Pendolino už nejazdí
Podľa opozičných poslancov je riešením aj to, ak by expresné vlaky jazdili trasu do piatich hodín.
Na margo sumy päť miliónov eur, ktorými sú spoje dotované, hovorí Dubéci, že aj to je úloha štátu.
„Ani onkologické kliniky nie sú ziskové, ani základné školy nie sú ziskové. Úlohou štátu je zabezpečiť základnú infraštruktúru a prepojiť dve najväčšie mestá udržateľným kvalitným zrýchľujúcim sa spojením, na to sa skladáme, na to máme dane. To je presne ten výdaj, ktorý má zmysel.“

Dôvod vidia v zle spravovanej železničnej spoločnosti a v nedostatku ľudí.
„Je to veľké zlyhanie minulých vlád. Majú plné ústa regiónov, a potom zrušia IC a nejaký hovorca bude odkazovať, že 45 minút extra nevadí,“ kritizovali v stredu spoločne pred železničnou stanicou.
Pripomenuli, že pre technické problémy už od augusta z Košíc nejazdí Pendolino, ktorý dopravca nahradil pomalšou súpravou kvôli vykoľajovaniu na slovenských tratiach.
Skúsenosti cestujúcich pravidelne hovoria o meškaní či absencii reštauračných služieb.
Menej ako štyri spojenia s metropolou si poslanci nevedia predstaviť. „Považujeme to za základnú službu ľuďom z Košíc a východu.“
Dubéci ani Mesterová dotovanú leteckú linku neplánujú využívať.
„Možno len v nejakej krízovej situácii, nepovažujem to za najekologickejšiu cestu, pokojne tú trasu absolvujem vlakom bez ohľadu na to, ako to dopadne s IC vlakmi, ak nebude naozaj neúmerne predĺžená,“ dodala poslankyňa.
Cestujúci sa hnevajú
Rozprávali sme sa aj s viacerými cestujúcimi vlakom IC, ktorý z Košíc odchádzal pred dvanástou. Plán rušenia kritizujú.
Študentke z Popradu chýbajú celkovo vlaky, na spoj do Košíc či späť čaká dve hodiny.
„Keby nešlo teraz toto IC-čko, za ktoré si musím zaplatiť 5 eur, lebo inak mám vlaky zadarmo, tak musím čakať až do jednej. A to som skončila o pol jedenástej.“
Ráno má podobné problémy. Ak potrebuje byť v škole na desiatu, musí vstávať o šiestej. „Aby som išla o 6.52 na vlak, aby som tu bola o ôsmej a do desiatej musím čakať.“

Rezort dopravy: Boli stratové
Železničná spoločnosť Slovensko ku kritike navrhovaných zmien uviedla, že cieľom je zvýšiť počet vlakov nielen na trase Bratislava - Žilina - Košice a cestujúcim ponúknuť viac spojov.
Zrušenie IC vlakov je spojené so zavedením tzv. hodinového taktu expresov.
„To znamená, že kým dnes medzi západom a východom jazdil vlak každé dve hodiny, po novom bude jazdiť každú hodinu. Cestujúci teda získajú viac vlakov, ktoré navyše nebudú také preplnené ako dnes," uviedla pre TASR hovorkyňa ministerstva dopravy Petra Poláčiková.
Ministerstvo poukazuje na to, že expresy na rozdiel od IC vlakov zastavujú aj v iných staniciach, takže táto zmena je výhodná pre väčšiu skupinu cestujúcich.
„IC vlaky boli každoročne stratové a ich obsadenosť bola len na úrovni približne 50 percent. Ak voláme po tom, aby sa štát správal ako rozumný hospodár, je práve toto jeden z krokov, ako sa ním stať," skonštatovala Poláčiková.
Dodala, že zmeny na železniciach nijako nesúvisia s leteckou linkou Bratislava – Košice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári