KOŠICE. V júni budúceho roka budú mať Košice nový územný plán. Sľubuje to vedenie mesta aj jeho architekti. Nahradiť má stále platné územno-plánovacie pravidlá vytvorené ešte v sedemdesiatych rokoch minulého storočia.
Verejnosť mohla návrh pripomienkovať štyri mesiace. Celkovo prišlo viac ako 1 700 pripomienok. Z toho viac ako 500 v posledný septembrový deň, čo bol aj konečný termín. Posledná prišla šesť minút pred polnocou.
„Sme národ poslednej chvíle,“ hovorí primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).
Bez prekvapení v susedstve
Postrehy a nápady sa najčastejšie týkali parkovania a využitia plôch na rodinné domy či záhradky.
Prvý muž mesta vraví, že nové pravidlá pre mestské plánovanie majú presah, ktorý ide za ich politické mandáty. Pripomína heslo z prvej primátorskej kampane, podľa ktorého by ľudia mali vedieť, čo im môže vyrásť pod balkónom.

„Snažili sme sa, aby si každý mohol kliknúť na svoju parcelu a získať tam informáciu, čo sa môže odohrať v jeho okolí.“
Za 85 dní usporiadali mestskí architekti sériu podujatí a stretnutí k novému územnému plánu, na magistráte zriadili aj študovňu, kde prišlo tristo ľudí.
Hlavný architekt Košíc Petr Kropp hovorí, že im pritom išlo o pocit budovania dôvery verejnosti k mestu ako orgánu verejnej správy.

Pripomienky aj od štátu
Čo bude nasledovať teraz? Všetky pripomienky musí mesto vyhodnotiť.
„Pre nás sú najdôležitejšie pripomienky od štátnych orgánov, väčšinou ich musíme rešpektovať,“ hovorí Martin Jerguš, ktorý mal na starosti prípravu nového územného plánu.
Týkajú sa napríklad záberov poľnohospodárskej pôdy, zosuvov či záplavového územia.
Jerguš predpokladá, že po vyhodnotení už nebudú robiť výraznejšie zmeny, následne ich zverejnia. „Nechceli by sme už dostať ďalšiu sadu výrazných pripomienok.“
Hovorí, že jedným z hlavných bodov nových pravidiel má byť celistvosť. „Čím je zástavba hustejšia a lepšie vybavená službami, tým sú náklady mesta na jeho obsluhu, údržbu a starostlivosť nižšie.“
Príkladom sú mestské časti Pereš a KVP. Ide o takmer rovnako veľké územia, no kým na Sídlisku KVP žije asi 22-tisíc obyvateľov, v podstatne menšom Pereši asi 2 000.
„Tam majú problém s dostupnosťou služieb, za ktorými musia cestovať do mesta, nie je prakticky možné zamestnať sa v lokalite.“
Presnejšia definícia stromu
Košice čaká v najbližších rokoch aj zahusťovanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári