KOŠICE. Vyše 30-tisíc hrobových miest na 22 parcelách s rozlohou viac ako 32 hektárov. Taká je bilancia najväčšieho slovenského cintorína v Košiciach známom ako verejný cintorín.
V poslednom čase sa pietne miesto na verejnosti skloňovalo najmä pre jeho veľkú rekonštrukciu. Začala sa v júli 2022, mesto ju ukončilo v máji tohto roku. Nadchádzajúce Dušičky tak už budú pozostalí a smútiaci vchádzať na cintorín od Rastislavovej ulice cez vynovený vstup.
Prehliadnuť by pri tom nemali výstavu umiestnenú pred centrálnym krížom. Infotabule odhaľujú detaily o pietnom mieste. Spolu 12 panelov približuje vznik cintorína, jeho premeny v čase na pozadí politicko-spoločenských zmien ako aj revitalizáciu.

Počiatky veľkého cintorína siahajú do 80. rokov 19. storočia, keď sa začali dovtedy fungujúce košické pohrebiská zapĺňať. Boli situované v širšom centre mesta na súčasných uliciach Tatranská a Žriedlová.
Mesto preto uvažovalo o vybudovaní nového pietneho miesta. Nájsť vhodný pozemok sa podarilo v roku 1881, keď od pôvodných vlastníkov kúpilo pomerne veľký pozemok na dnešnej Rastislavovej ulici.
O výstavbe cintorína rozhodla mestská rada na čele s mešťanostom Teodorom Münsterom. Vedenie mesta v rozpočte schválilo 25-tisíc zlatých na stavbu budovy pre správcu cintorína, kancelárie a márnicu s piatimi boxmi.

Inšpirácia z Paríža a Budapešti
Stavbu, ako to zachytávajú historické pramene, zrealizovali podnikatelia Schmidt a Kolacsek. Inšpirovali sa vtedajšími parížskymi cintorínmi, správca košického cintorína zase absolvoval študijnú cestu do Budapešti, aby si osvojil metódy prevádzky verejného cintorína.
V roku 1888 mestská rada schválila Štatút o správe a prevádzke cintorína. Po jeho odsúhlasení ministerstvom vnútra v apríli 1889 vydalo zastupiteľstvo vyhlášku o zatvorení, respektíve zrušení dovtedy používaných cintorínov. Prestali fungovať Cintorín sv. Kríža, evanjelický, kalvínsky i židovský cintorín. Jediný, ktorý ostal, bol Cintorín sv. Rozálie.
Prvými pochovanými na veľkom cintoríne boli deti, 1. júna 1889 mali pohreb štvorročný syn domáceho sluhu Ondrej Zsampák a jednoročný chlapček, syn tesára, Štefan Kovalcsik.

A ako cintorín v tom čase vyzeral? Po pravej strane vstupnej brány sa nachádzal dom správcu cintorína, po ľavej obradná sieň s malou drevenou vežičkou a zvonom. Centrálny priestor zaberal veľký kamenný kríž, osadili ho v roku 1898. Južné územie cintorína vyčlenili na pochovávanie členov židovskej komunity.
Vzhľad cintorína ovplyvnili obe svetové vojny. Košice sa počas 1. svetovej vojny stali významným centrom zdravotníckej starostlivosti pre ranených vojakov zo severovýchodnej časti Rakúsko-Uhorska. Mnohí z nich zraneniam podľahli, asi 6 000 padlých našlo posledné miesto odpočinku najprv na takzvanom Cintoríne hrdinov.

V 70. a 80. rokoch 20. storočia bol tento cintorín zničený, ako symbolickú náhradu preto v roku 1989 zahraničným vojakom postavili pamätník. Pripomína vojaka v zákope. Jeho autormi sú akademický sochár Juraj Bartusz a architekt Viktor Malinovský.
Neďaleko tohto pamätníka je ďalší v podobe obelisku. Venovaný je talianskym vojakom, ktorí padli v Košiciach v roku 1919. Dodatočne tam boli uložené aj telá talianskych vojakov.
Na juhovýchodnej strane vrcholu cintorína, konkrétne na jednej časti parcely číslo 12, sú hroby vojakov z II. svetovej vojny. Je ich do 100 a sú to tzv. československí vojaci.
Prípravy na Dušičky
Areál verejného cintorína a krematória sa v týchto dňoch čistí a upravuje, aby bolo všetko pripravené.
„Otváracie hodiny kancelárií budú predĺžené a dlhšie budú otvorené aj samotné areály oboch pietnych miest. Veľmi pekne to tu bude vyzerať aj po zotmení. Celé územie námestia bude podfarbené svetlom, čo vytvára iný obraz, než boli doposiaľ návštevníci zvyknutí. Máme nasvietené aj stromy pred cintorínom, parkovisko a vstupný portál. Takisto pribudli aj svetlá pri chodníku od kríža hore ku schodisku ako aj na samotnom schodisku," skonštatovala riaditeľka Správy mestskej zelene Marta Popríková.
Areál verejného cintorína ako aj areál krematória bude od 1. do 3. novembra otvorený od 7.00 hod. do 22.00 hod. Úradné hodiny kancelárie na verejnom cintoríne budú od 28. októbra predĺžené do 17.00 hod, pri krematóriu do 15.30 hod.
Motorizovaní návštevníci verejného cintorína budú môcť využiť 70 parkovacích miest a tri miesta pre ZŤP osoby na závorovom parkovisku. Prvé dve hodiny tam návštevníci parkujú bezplatne, následne zaplatia jedno euro za hodinu. Po 18.00 hod. a počas nedele a sviatkov je parkovanie bezplatné.
Motoristi môžu využiť môžu aj 34 miest na Cintorínskej ulici. Od 25. októbra tam zároveň kvôli osadeniu predajných stánkov dôjde k uzavretiu časti ulice. Parkovanie bude povolené aj v oboch vonkajších pruhoch na Rastislavovej ulici – od Cintorínskej ulice po Alejovú ulicu.
K zmene organizácie dopravy dôjde aj na Užhorodskej ulici pri hornom vstupe na cintorín. Od 21. októbra do 11. novembra bude Užhorodská ulica zjednosmernená a parkovať sa bude po oboch stranách ulice.
Od pondelka 21. októbra zintenzívnila mestská polícia v okolí cintorína hliadkovú činnosť. Od 30. októbra do 3. novembra budú zvýšený výkon služby zameranej na kontrolu verejného poriadku a dodržiavania bezpečnosti a plynulosti v cestnej premávke.
Mestská polícia zároveň žiada vodičov o trpezlivosť pri prechádzaní a parkovaní svojich áut v danej lokalite a upozorňuje, aby si v autách nenechávali svoje doklady, mobilné telefóny, tašky či kabelky.
(Mesto Košice)
Silný tlak ideológie
V centre cintorína je postavený pomník s hrobmi vyše 3-tisíc vojakov a dôstojníkov Sovietskej armády. Zomreli pri oslobodzovaní východného Slovenska a Košíc.
Vľavo od centrálneho kríža, na parcele číslo 433, sa nachádza hrob neznámeho vojaka druhej svetovej vojny.
Ako uvádza informačná tabuľa postavená na námestíčku pred centrálnym krížom, hrob bol pôvodne venovaný neznámemu politickému väzňovi a všetkým obetiam fašizmu, ktoré zahynuli v nacistických žalároch a koncentračných táboroch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári