KOŠICE. Keď sa košický mestský a krajský poslanec a zároveň starosta mestskej časti Sídlisko Ťahanovce Miloš Ihnát (nezávislý) nechal vyfotiť s prednostkou miestneho úradu Beátou Zemkovou pred autom u automobilového predajcu, mal z toho problém.
Záber zdieľala Zemková na svojom facebookovom profile, v komentári označila aj Ihnáta. Na fotografii nevidieť značku auta, v pozadí na stene je znázornený názov Suzuki.
Záber sa stal témou debaty augustového krajského zastupiteľstva. Podnet podala Nadácia zastavme korupciu. Na kraj ho doručila 11. júla.
Konštatovala v ňom, že existuje dôvodné podozrenie o porušení povinnosti Ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.
„Podľa uvedeného zákona verejný funkcionár nesmie používať svoju osobu, svoje meno a priezvisko, svoju podobizeň, obrazovú snímku, záznam svojho hlasu alebo svoj podpis na reklamu,“ zdôvodňoval pre Korzár Ľubomír Daňko z nadácie.
Zdroj neznámy
Odkiaľ sa nadácia o fotografii dozvedela, nešpecifikovala. „Keďže sme dostali podnet od osoby, ktorá nechce, aby bolo jej meno niekde zverejnené, nemôžeme vám uviesť, od koho tento podnet prišiel,“ uviedol pre Korzár Daňko.
Ihnát sa v auguste pred krajskými poslancami bránil, že na facebooku nič nezdieľal, len „bol zdieľaný“. Vravel, že ho na facebooku označila Beáta Zemková, že to sám nepísal, ani nedával na sociálnu sieť.

„Ja som nemal žiadnu faktúru, ani Beáta Zemková nemala žiadnu faktúru. Nemali sme ani len objednávku a ani na účet nám nič neprišlo. O akej reklame to hovoríme? Že som sa sfotil s priateľmi, s ktorými sa poznám?“
Fotografiu, a to, či ňou Ihnát propagoval značku konkrétneho výrobcu áut, skúmala napokon aj krajská komisia na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov. V auguste to schválili krajskí poslanci.
Dnes sú známe výsledky šetrenia 11-člennej krajskej komisie. Konanie voči Ihnátovi zastavila. Krajskí poslanci sa tým zaoberali na poslednom, októbrovom zastupiteľstve.
Od auta k langošom
Ihnát v debate kritizoval, že bol „úplne zbytočne poťahovaný". Fotografiu označil slovami „údajná reklama“.
Konštatoval tiež, že ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov považuje na dnešnú dobu sociálnych sietí za zastaraný a vágny.
"Vy keď sa dnes odfotíte s kýmkoľvek, kdekoľvek, ani neviete ako, a môžete mať problém," povedal. „Stačí sa odfotiť pred langošom a máte problém. Nemal som nič zaplatené za žiadnu reklamu,“ uviedol príklad.
Langošmi pripomenul už svoju skoršiu argumentáciu o tom, že nie je jediný z politikov, ktorí podľa neho na sociálnej sieti robili reklamu iným subjektom.
Ako jeden z príkladov vtedy prezentoval záber košického župana Rastislava Trnku s jeho vicežupanom a primátorom Gelnice Dušanom Tomaškom (obaja nezávislí), ktorí stáli pri stánku s langošmi.
Menoval tiež poslanca a zároveň trebišovského primátora Mareka Čižmára (nezávislý), ktorý sa vyfotil v Rádiu Šírava.

O super reklame na vlastný biznis hovoril Ihnát v prípade nezávislej poslankyne Zuzany Slivenskej, ktorá na sociálnej sieti propagovala otvorenie jednej zo svojich predajní s odevmi.
Pri predsedníčke krajskej komisie na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov Tímei Sotákovej (Hlas) zase poukázal na to, že zdieľala informáciu o premietaní filmu v amfiteátri na Zemplínskej šírave.
Ihnát tiež podal návrh na uznesenie, ktoré poveruje krajskú komisiu na ochranu verejného záujmu vypracovať podanie na Ústavný súd. Ten by mal bližšie vysvetliť Ústavný zákon na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.
Podľa uznesenia by tiež istá komisia mala vypracovať podanie na parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, a to vo veci návrhu novelizácie tohto
ústavného zákona. Ako dôvod Ihnát uviedol neurčitosť poniektorých pojmov zákona a ich prílišnú všeobecnosť. Jeho uznesenie poslanci prijali.
Podobnosť s prípadom Čaputová
Aj poslankyňa Lenka Kovačevičová (nezávislá) sa počas augustového krajského zastupiteľstva pozastavila nad tým, čo sa zverejňuje na sociálnych sieťach. Uviedla, že si prezrela facebook a našla „minimálne 40 príspevkov, v ktorých ju niekto pooznačoval".
„Úprimne vám poviem, že sa nám otvára Pandorina skrinka a možno je to pre nás zdvihnutý prst. Sme verejní činitelia, mnohokrát sme pozývaní na rôzne protokolárne udalosti, ideme tam podať ruku, zablahoželať, niekde nás prezdieľajú.“
Pripomenula, že sama bola súčasťou veľkých kampaní obchodných spoločností. „Chodili sme s transparentmi a bilbordami. Robili sme kampaň tejto značke, pretože sme chceli niečo vyhrať. Je to pre nás veľké memento,“ hovorila v auguste Kovačevičová.
Narážala na fakt, že mestské časti bojovali hlasovaním o ihriská, ktoré financovali veľké obchodné reťazce.
Ihnát videl podobnosť svojho prípadu s tým, ktorý sa rozpútal okolo prezidentky Zuzany Čaputovej.
V roku 2021 sa prezidentka odfotila s Petrou Vlhovou. V ruke držala dres, ktorý jej športovkyňa darovala. Práve ten sa spolu so znakom športovej značky stal dôvodom, pre ktorý Čaputová čelila podozreniam, že tým zvýhodnila Vlhovej sponzorov, a teda propagovala konkrétne značky.
Podnet vtedy podal kontroverzný youtuber Martin Daňo, ktorý rovnako ako Čaputová kandidoval za prezidenta. Poukázal v ňom tiež na to, že prezidentke poskytli pulzné oxymetre súkromné spoločnosti, pričom na obrazovke aj na stránke Prezidentského paláca menovala ich konkrétne názvy.
Prezidentke hrozila pokuta vo výške 12 platov. Podozrenia sa voči nej nikdy nepreukázali a podnet sa ukázal ako neopodstatnený.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári