KOŠICE. Primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý) čelil podozreniu z porušenia ústavného zákona o ochrane verejného záujmu. Príčinou mal byť chov včiel na streche magistrátu.
Štyri včelstvá tam umiestnil na jar, koncom mája sa na sociálnej sieti pochválil prvým medobraním.
Primátor využíva med na reprezentačné účely mesta, ako dar pre hostí a oficiálne návštevy. S mestom má uzavretú zmluvu o spolupráci a vo vzťahu k samospráve vystupuje ako zaregistrovaný včelár.
Znáša všetky náklady súvisiace s chovom včiel a výrobou medu. Nájom za umiestnenie úľov na streche však neplatí, odplatou je práve med, ktorý včely vyprodukujú.

Včelár Polaček
Podľa kontraktu medzi mestom, primátorom a Správou mestskej zelene má samospráva zabezpečiť označenie pohárov etiketou. Tá uvádza aj meno Jaroslava Polačeka ako včelára, i erb Košíc.
Podľa hlavného kontrolóra Košíc Pavla Galla Polačekov chov včiel s produkciou medu pre mesto na streche magistrátu mohol mať komerčný charakter.
Podnetom kontrolóra sa v utorok zaoberal Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií Národnej rady Slovenskej republiky.

Mesterová: Reklama to nebola
Konanie voči Polačekovi výbor zastavil, pretože podľa jeho členov nejde o reklamu.
„Celá produkcia medu ide bezodplatne mestu, ktoré ho používa na svoje promo aktivity. Primátor Polaček z nej nemá žiaden osobný profit. Iná situácia by bola, ak by primátor tento produkt popri tom sám aj predával, čiže by si týmto zvyšoval predaj svojho výrobku. Rozhodujúce teda bolo, že nemá žiadne príjmy z predaja medu. To bolo, myslím, jasne preukázané,“ uviedla členka výboru a poslankyňa Národnej rady Zuzana Mesterová (PS).
Nevylúčila však iné porušenia, ktorých sa mohol primátor dopustiť. Spomenula zákon o verejnom obstarávaní. Polaček sa totiž stal „mestským“ včelárom bez akéhokoľvek výberu.
„To, či pán primátor neporušil zákon o verejnom obstarávaní, výboru pre nezlučiteľnosť funkcií neprináleží hodnotiť. My sme sa mohli zaoberať iba tým, či porušuje ústavný zákon, že by si robil reklamu. Či tam malo prebehnúť verejné obstarávanie na služby včelára alebo nie, nebolo predmetom našej diskusie,“ doplnila Mesterová.
Zmluvu podpísal s podriadenými
Nad Polačekovým „poverením“ úlohou mestského včelára sa ešte v júni zamýšľal aj riaditeľ mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko Michal Piško.
„Mesto by v záujme transparentnosti mohlo vysvetliť, na základe čoho k takémuto neštandardnému povereniu dospelo a či o túto možnosť, ktorá prináša aj zviditeľnenie, nemali prípadne záujem aj iní včelári,“ upozornil Piško prostredníctvom Štandardu.
Téma sa riešila aj na jednom z letných rokovaní košického parlamentu.

Poslanec Dominik Karaffa (nezávislý) vtedy vyjadril názor, že postup magistrátu pri uzatváraní zmluvy s primátorom bol značne neštandardný.
„Môj súkromný názor je, že vzhľadom na to, že ide o osobu primátora mesta, zamestnanci magistrátu ani Správa mestskej zelene by asi len ťažko mohli povedať, že zmluvu neuzatvoria,“ povedal Karaffa.
Na kontrakte s Polačekom sú za Košice podpísaní riaditeľ magistrátu Marcel Čop, ktorý je jeho najbližším spolupracovníkom a tiež riaditeľka mestského podniku Marta Popríková.
V septembri podpísali s primátorom dodatok k zmluve, podľa ktorého musí zostať všetok med zo strechy magistrátu Košiciam. Orientačne ide o zhruba 120 kilogramov medu. Zároveň musí etiketa obsahovať názov „Med mesta Košice“ a farebné vyobrazenie znaku mesta.

Primátora si do Bratislavy nepredvolali
Polaček sa v lete v reakcii pokúšal vysvetliť, prečo včelári na streche magistrátu práve on.
„Mesto Košice dôvodne predpokladalo, že práve ja som jediný včelár, ktorý bude znášať všetky náklady súvisiace s chovom včiel a zároveň poskytne med mestu zadarmo,“ reagoval primátor.
Pripustil, že miesto je ochotný prepustiť inému chovateľovi včiel, ktorý to bude vykonávať za rovnakých podmienok ako on.
K aktuálnemu dianiu na výbore pre nezlučiteľnosť funkcií sa Polaček nevyjadril.
Parlamentného výboru v Bratislave sa nezúčastnil. Jeho stanovisko k téme bolo súčasťou podkladov i ústnej spravodajskej správy k tomuto bodu rokovania.
„Pán primátor nebol pozvaný, nie je totiž štandardom, aby verejní činitelia chodili priamo na výbor. Ten by si mohol pána Polačeka predvolať, ak by nebolo z jeho písomného vyjadrenia niečo jasné. Tento prípad to však nebol,“ dodala Mesterová.
V čase zasadnutia výboru v Bratislave mal Polaček podľa zverejneného harmonogramu pracovné stretnutie s riaditeľom magistrátu Marcelom Čopom.
Pred tým absolvoval slávnostné podpísanie zmlúv o poskytnutí dotácií z rozpočtu mesta pre občianske združenia, ktoré zabezpečujú starostlivosť o túlavé a týrané zvieratá. Na tento účel schválili mestskí poslanci koncom augusta dotáciu v celkovej výške 50-tisíc eur.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári