KOŠICE. Ľudia s príchodom chladnejších dní začínajú kúriť v pieckach. Mnohí tak robia napriek tomu, že nemajú skontrolované komíny, čím riskujú požiar.
Pri vysokých cenách plynu a elektriny hľadajú lacnejšie alternatívy vykurovania. Vytápať príbytky drevom je síce prácnejšie, ale v mnohých prípadoch aj lacnejšie.
„Jasné, kúrim tak už roky. Plynom sa to neoplatí. Máme nejaké drevo, niečo prikúpim a ešte mám aj atmosféru,“ vraví Lukáš, ktorý býva v rodinnom domčeku v okolí Košíc.
Dodáva, že sa požiaru neobáva. Komín si vraj čistí sám a tak ušetrí.
„Nie je to zložité, ale ak si niekto netrúfa, určite neodporúčam. Radšej nech zavolá kominára. Mám známeho, ktorý takto na kúrenie v nevyčistenom komíne takmer doplatil. Začali mu horieť sadze,“ povedal Lukáš.

Horelo v desiatkach domov
Hasiči sú pred zimou v pohotovosti, pripomínajú, že oheň je síce dobrý sluha, ale zlý pán.
V Košiciach počas minuloročnej vykurovacej sezóny horelo v troch domoch. Príčinami boli opotrebenie celistvosti dymovodu, špára v komíne, či vyhorenie sadzí.
Škody sa síce vyšplhali len na 5 500 eur, ale v Košiciach sa stala aj tragédia.
Najvážnejší požiar zaznamenali 14. novembra 2023, keď horela rekreačná chalupa na Bosákovej ulici. Zhorela strecha a časť zariadenia chalupy.
Záhradkári, ktorí majú v blízkosti chalupy vtedy tvrdili, že v chate býval starší pán. Hasiči pri kontrole zhoreniska s termovíznou kamerou naozaj našli torzo ľudského tela. Príčinou požiaru bolo porušenie celistvosti dymovodu.
Podobná situácia je aj v okolí Košíc, kde je však, vzhľadom na počet rodinných domov, požiarov v súvislosti oveľa viac.
Počas uplynulej vykurovacej sezóny ich v tomto okrese hasiči likvidovali až 33. V tridsiatich prípadoch išlo o vyhorenie sadzí, v dvoch o špáru v komíne a v jednom zaznamenali poruchu piecky. Pri týchto požiaroch sa zranila jedna osoba.
Päť rodín prišlo v januári tohto roku o bývanie pri požiari v košickej mestskej časti Krásna. Spôsobila ho iskra z piecky.

Nebezpečné sadze
Existuje predpoklad, že požiarov zapríčinených kúrením môže pribúdať. Problémové sú sadze, pri ich horení vzniká obrovská teplota od osemsto do tisíc stupňov Celzia, v prípade, že nie sú komíny vyčistené.
Dokonca po požiaroch boli v niektorých komínoch objavené aj trojcentimetrové vrstvy sadzí usadených po obvode.
Hasiči vysvetľujú, že ak tie začnú horieť, v dôsledku vysokej teploty sa rýchlo chytia okolité konštrukcie a horí strecha.
Radia, že je dôležité vedieť aj ako manipulovať so žeravým popolom. Ten sa má vynášať na voľné priestranstvo a nie končiť v plastových vreciach, čo niektorí skutočne robia. V minulosti v dôsledku takejto „ľahostajnosti“ kompletne zhorel v Slanci dom.
Zároveň je nevyhnutné si nechať, vo vlastnom záujme, skontrolovať komínové a vykurovacie teleso ešte pred použitím.
Prax ukazuje, že pomerne malou investíciou sa takto dajú ušetriť nemalé peniaze v porovnaní s tým, aké škody vie oheň napáchať. Rozumnejšie je zaplatiť desiatky eur za kominára, ako tisíce za rekonštrukciu.
„Počas používania vykurovacieho telesa je kontrola potrebná najmenej raz za štyri mesiace, ak ide o spotrebič do 50 kW, a nad 50 kW sa lehoty skracujú o polovicu,“ vysvetlili hasiči.
Nevhodný technický stav komína môže spôsobiť únik dymu do obytného priestoru a hlavne v noci mať aj tragické následky.
Čistenie nie je o peniazoch
Kominári sa síce na nedostatok práce nesťažujú, vedia však, že veľa ľudí na čistenie komína ani nepomyslí, lebo má pocit, že je to drahé.
Tvrdia, že väčšina komínov je v poriadku, sú však aj také, ktoré hodnotia ako katastrofálne. Viac zodpovední sú zrelí ľudia, mladí často nevnímajú možnosť následkov.
Čistenie komína na tuhé palivo stojí v priemere 35 eur, samozrejme podľa typu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári