S poruchami spánku sa v dospelosti stretla polovica populácie. Nevyspatý človek je pritom podráždený, nesústredený, častejšie robí chyby a má aj horšiu náladu.
To, či sa niekto cíti vyspatý po ôsmich hodinách spánku alebo nie, je čisto subjektívne.
„Je to všetko v hlave. Ľudia s depresiami majú často návyk spať dlhšie ako osem hodín. Kvôli tomu, že nevládzu a v posteli sa cítia bezpečne. Ale dlhšie spanie ako deväť hodín už nepovažujeme za celkom správne,“ hovorí kognitívne–behaviorálna terapeutka ANDREA OROSOVÁ, ktorá pracuje na 1. psychiatrickej klinike UNLP a v spánkovom centre.
Pre Korzár porozprávala, ako má vyzerať kvalitný spánok, v čom vie spánková terapia pomôcť a prezradila aj to, prečo ju mnoho pacientov vzdá príliš skoro.
Dá sa povedať, čo bolo skôr? Či ťažkosti so zaspávaním alebo psychické problémy?
To je veľmi komplikovaná téma. Poruchy spánku môžu existovať ako súčasť inej poruchy, nielen psychickej. Ale môžu existovať aj samostatne.
Ak sa človek trápi, ťažšie zaspáva kvôli nejakému konkrétnemu problému. Čo by ste mu odporučili, ak momentálne nevie vyriešiť to, čo ho trápi?
Problémy treba začať riešiť, aj keď ich v tej chvíli nevie odstrániť. Niekedy stačí len začať ich riešiť a hľadať možnosti, ako sa z nich dostať. Pretože neriešenie problémov v človeku zvyšuje napätie, čo je základným zdrojom nepokoja pri zaspávaní alebo počas spánku. Naopak, hľadanie riešenia zvyšuje nádej a aj šancu na dobrý spánok.

Akí pacienti za vami najčastejšie chodia? Tí, ktorí majú akútni nedostatok spánku alebo dlhodobo zlí spáči?
Niektorí mali akútny problém, ale väčšina pacientov má problém so spánkom dlhodobo. Majú pocit, že im zlyhá vzťah, že ich vyhodia z práce a že vážne ochorejú. Ale ani jeden môj pacient neprišiel o prácu ani o partnera preto, že by mal problémy so spánkom.
V rozhovore sa dočítate:
- Ako spoznať dobrý spánok,
- či sa dá cez víkend vyspať sa do zásoby,
- či odporúča ísť spať skôr, keď sa skôr stmieva,
- čo robiť v noci, keď človek nevie zaspať,
- s čím majú nespáči najväčší problém.
Ako dlho je „dlhodobo mať poruchu spánku"?
Keď to trvá viac ako štyri týždne.
Kedy má človek naozaj problém so spánkom? Ak spí menej ako odporúčaných osem hodín alebo keď sa budí uprostred noci?
Porucha spánku môže byť aj o dĺžke, aj o hĺbke, aj o prerušovaní. Základný je pocit spokojnosti so spánkom. Pacienti k nám prídu preto, že sú nespokojní s tým, ako spia, sú z toho frustrovaní, smutní, nesústredení až zúfalí. Cítia, že v živote už nevládzu. Poznám aj ľudí, ktorí spia menej ako šesť hodín a naopak nemajú tento pocit. Takže je to veľmi individuálne. Je to všetko v hlave.
Ak spí niekto dlhodobo len päť hodín denne, prejaví sa mu to neskôr na zdraví?
Medicínske štúdie popisujú, že sa to môže odzrkadliť na zdraví.
Podľa čoho človek vie, že má dobrý spánok?
Je spokojný, vstáva príjemne vyspatý a spí šesť až osem hodín. Pracujem aj na psychiatrii a ľudia s depresiami majú často návyk spať dlhšie ako osem hodín. Kvôli tomu, že nevládzu a v posteli sa cítia bezpečne. Ale dlhšie spanie ako osem hodín už nepovažujeme za celkom správne.
Ak človeka poobede ťahá spať, znamená to, že sa v noci nekvalitne vyspal?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári