KOŠICE. Po dvoch rokoch sa návštevníci Verejného cintorína v Košiciach na vlastné oči presvedčili, ako vyzerá pietne miesto po rekonštrukcii. Veľká investícia vstupu na najväčšie slovenské pohrebisko od Rastislavovej ulice začala v júli 2022, mesto ju ukončilo v máji tohto roku.
Na košický cintorín prúdi už vyše týždňa množstvo pozostalých a smútiacich. Ich počet vrcholí v týchto dňoch. Prichádzali najmä na Dušičky v piatok a tiež v sobotu počas Pamiatky zosnulých.
Okrem zapálenia sviečky na hroboch príbuzných a známych sa verejnosť zvyčajne pristavuje pri Centrálnom kríži pri vstupe od Rastislavovej ulice. Práve táto plocha sa počas dvoch rokov rekonštrukcie najviac upravila.
Nečakané zistenia
Čo všetko sa v rokoch 2019 až 2024 na cintoríne zmenilo? Mesto investovalo do modernizácie vyše dva milióny eur. Najviac, vyše 1,4 milióna eur, si vyžiadala už spomínaná obnova vstupu na cintorín z Rastislavovej ulice.
Ide o takmer 5 800 metrov štvorcových, ktoré zahŕňajú plochu pred cintorínom až po centrálny kríž, ako aj zatrávnené parkovisko.
Práce na Centrálnom kríži s plastikou ukrižovaného Krista realizovala spoločnosť Vilard, ktorá v minulosti reštaurovala Dóm sv. Alžbety a rekonštruovala Urbanovu vežu.

Obnova priniesla aj nečakané zistenia o pôvodnej architektúre. Pod vrstvami modernej omietky vstupného portálu postaveného v rokoch 1936-1938 sa našla dobová povrchová úprava z cementovej terazzo omietky.
Mesto sa po konzultácii s odborníkmi rozhodlo pôvodnú omietku zachová a obnoví. Vo vstupných portáloch sú osadené nové výplne a brány z dielne umeleckého kováča, sú replikami tých pôvodných.
Pri vstupe na cintorín sa doplnilo nové smart LED osvetlenie, ktoré pribudlo aj na prístupovom chodníku za centrálnym krížom a na hlavnom schodisku.

Schodisko svieti a je kvalitnejšie
Betónové palisády na námestí pred centrálnym krížom sa postupne zazelenajú. Rastúce stromy do niekoľkých rokov postupne vytvoria zelenú kupolu, ktorá bude ochladzovať prostredie a návštevníkom cintorína poskytne príjemný tieň.
Dažďová voda sa bude zadržiavať a využívať pri automatickej závlahe zelene. Cestička za vstupným portálom smerom ku krížu je ohraničená palisádami a popínavými rastlinami,“ vymenúva mesto, ako sa vstup na cintorín zmení na zelený.
Radnica zmodernizovala aj centrálne schodisko, ktoré vedie z hornej časti cintorína k centrálnemu krížu. Tma a zdevastované schody robili problémy nielen staršej časti verejnosti. Opravili ho a osadili osvetlenie.
Kto sa na cintoríne nevyzná, nájde potrebné informácie v kiosku s prístupom k virtuálnemu cintorínu a urnovému háju pri krematóriu. Návštevníkom uľahčí hľadanie hrobového miesta.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári