KOŠICE, BRATISLAVA. Odsúdenie v starom prípade, v ktorom bolo poškodenou stranou mesto Košice, dlhy voči viacerým štátnym inštitúciám, aj rozostavaná výrobná hala, o ktorej nič nevie stavebný úrad.
To všetko zistil denník Korzár, keď preskúmal eurofondový projekt, ktorý sa mal realizovať v Košiciach na pozemkoch poslanca vládnej strany Hlas.
Košická firma Nat design uspela 8. septembra 2023 v eurofondovej výzve. Zastrešovalo ju ministerstvo hospodárstva a jeho príspevková organizácia Slovenská inovačná a energetická agentúra.
Cieľom výzvy je podporiť rast výskumno-vývojových a inovačných kapacít v priemysle a v službách. Firma získala na projekt z verejných peňazí necelých 890-tisíc eur. Celkové náklady mali predstavovať 1,27 milióna.
Dotácia prešla spoločnosti ešte za úradníckej vlády Ľudovíta Ódora. Rezort hospodárstva v tom čase viedol dočasne poverený minister Peter Dovhun.
Zoznam schválených žiadostí zverejnili 22. septembra 2023 , parlamentné voľby, ktoré vyhral Robert Fico (Smer), sa konali o osem dní neskôr.
Nat design má v predmete podnikania uvedenú okrem iného aj výrobu nábytku. Peniaze z výzvy investovala do nákupu nových výrobných strojov. Ako opisuje projekt, spolu vytvoria automatizovanú výrobnú linku softvérovo riadenú na základe modelu umelej inteligencie.
Medzi najnákladnejšie položky patrí napríklad nákup striekacieho oscilačného automatu za 234-tisíc eur, nárezového centra s cenovkou 142-tisíc alebo jednostrannej olepovačky bočných hrán nábytkových dielcov za 135-tisíc.
Spoločnosť patrí Košičanovi Vladimírovi Šalitrošovi. Ten je bratom parlamentného poslanca Radomíra Šalitroša (Hlas), ktorý je v Národnej rade nováčikom.
Bratia sa v minulosti spoločne venovali výrobe a predaju ručne vyrábaných luxusných prírodných postelí a matracov.
Jeden obľubuje čísla, druhý výrobu
Radomír Šalitroš si v roku 2019 v rozhovore pre portál podnikajte.sk spoločný rodinný biznis pochvaľoval.
„Saffron Beds bola od začiatku rodinnou firmou a dnes si to nedokážem predstaviť inak. Ja vidím viac do čísiel, brata zas baví viac výroba. Navzájom sa dopĺňame a vieme, čo od seba môžeme očakávať,“ povedal dnes parlamentný poslanec pred piatimi rokmi ešte ako podnikateľ.
Podľa jeho slov know-how výroby odkúpili bratia od dánskej spoločnosti, ktorá s výrobou končila.

Spoločnosť Saffron Beds v roku 2017 po zlúčení zanikla, ale výroba a predaj luxusných postelí sa pod touto značkou nezastavili.
Firma Nat design je na jej webe uvádzaná ako prevádzkovateľ internetového obchodu. Stránka zároveň informuje aj o eurofondovom projekte s názvom Inovácia výroby spoločnosti Nat design v hodnote necelých 890-tisíc.
Poslanec Šalitroš v tejto firme nefiguruje.

Firma brata na zozname progresívcov
Radomír Šalitroš sa pokúšal presadiť vo vysokej politike najprv v roku 2020. Do parlamentných volieb išiel z 13. miesta kandidátky strany Dobrá voľba ako jej podpredseda. Minulý rok sa strana Tomáša Druckera spojila s Hlasom.
Šalitroš na spoločnej kandidátke získal 25. miesto a do parlamentu sa dostal. V októbri Denník N napísal, že sa o ňom hovorí ako o možnom štátnom tajomníkovi na ministerstve hospodárstva.
Napriek tomu, že Košičan nie je veľmi aktívny v rozpravách, ani pri predkladaní zákonov, v parlamente vzbudil pred časom pozornosť.

Bol jedným z trojice poslancov Hlasu, ktorá v polovici septembra nepodporila odvolávanie Michala Šimečku (PS) z postu podpredsedu parlamentu. Koalícia dôvodila čerpaním štátnych dotácií osobami, ktoré sú Šimečkovi blízke. Ten na tieto procesy nemal politický dosah.
PS v reakcii na to zverejnilo zoznam koaličných politikov, ktorí pôsobia vo firmách, alebo ich rodinní príslušníci sú s nimi prepojené, ktoré od štátu dostali v minulosti dotáciu či verejnú zákazku. Opozičná strana takto narátala viac ako 880 zmlúv za 49 miliónov.
Na zozname PS sa ocitla aj zmluva s firmou Šalitrošovho brata Vladimíra Nat design, ktorú podpísala Slovenská inovačná a energetická agentúra 20. októbra 2023. Stalo sa tak 20 dní po parlamentných voľbách a päť dní pred menovaním štvrtej vlády Roberta Fica (Smer).
Eurofondovú výzvu vyhlásili v októbri 2022, teda za vlády Eduarda Hegera (vtedy OĽaNO, dnes Demokrati), pôvodne v nej vyčlenili 15 miliónov eur. V auguste 2023, už za úradníckej vlády Ľudovíta Ódora, sa suma navýšila na 65 miliónov eur.
Investícia do areálu poslanca
Podľa zverejnených dokumentov k poskytnutiu príspevku mali hlavné aktivity projektu trvať desať mesiacov, teda do júla 2024.
Za miesto realizácie si firma určila pozemok s parcelným číslom 1530/70 v katastrálnom území Jazero. Na parcele stojí modernizovaná hala a je súčasťou rozsiahleho areálu bývalého košického mlyna v priemyselnej časti sídliska Nad jazerom.

Komplex kúpil Radomír Šalitroš ako fyzická osoba v roku 2022 po skrachovanej spoločnosti Abo Mill z Maďarska. Majetok získal v konkurze, mimo verejného ponukového konania.
Nehnuteľnosti previedol na svoju eseročku Nový mlyn a občianske združenie Zachráňme košický mlyn, v ktorom bol v tom čase jedným z trojice členov prípravného výboru.
V súčasnosti vlastní nehnuteľnosti už iba spoločnosť Nový mlyn, ktorej konečným užívateľom výhod je podľa ekonomického portálu Transparex stále poslanec.
Po tom, ako Radomír Šalitroš získal mandát poslanca, funkciu konateľov na seba prebrali Stela a Helena Šalitrošové, teda príbuzné poslanca. Podľa našich informácií ide o jeho ženu a matku.

Nábytkáreň zatiaľ neexistuje
Miesto realizácie projektu sme navštívili. V objekte, v ktorom mala od júla fungovať podporená výroba Nat design, sme našli predajňu stavebnín.
O spoločnosti personál nikdy nepočul. Rovnako sme pochodili aj v susednej budove, v ktorej má svoju prevádzku zahraničná spoločnosť.
Pri spomenutí mena Šalitroš nás však upozornili na rozostavaný objekt hneď vedľa oboch prevádzok. V areáli sa totiž hovorí, že výroba nábytku sa má rozbehnúť po dokončení novej haly.
Tabuľa pri stavenisku uvádza ako názov stavby „Odstránenie vodnej stavby a vybudovanie kanalizačnej prípojky“.
Nadzemný objekt, ktorý môže mať podľa nášho odhadu dĺžku 100 a šírku 20 metrov, je v pokročilom štádiu realizácie. Hotové je už aj opláštenie, no chýba presklený čelný vstup a stavba je otvorená aj zo zadnej strany.
Chýbajúce časti nahrádza rozoberateľné oplotenie a za zadnou časťou budovy je umiestnená unimobunka so strážnikom.
Stavebný úrad mesta Košice nás informoval, že k stavbe neeviduje žiadne podanie, preto na mieste vykoná štátny stavebný dohľad a zistí skutkový stav.
Prístroje za státisíce sú uložené na stavenisku
Z cesty vedúcej tesne popri novej hale bolo vidieť, že v nedokončenej budove je umiestnené nové nevybalené prístrojové vybavenie.
Na niektorých zariadeniach bolo cez ochranné fólie vidieť nápisy značiek alebo typov prístrojov. Napríklad cez žltú fóliu jedného zo zariadení presvitalo označenie „Viet“. Ide o model od výrobcu techniky Biesse.
Podľa zverejneného rozpočtu k projektu Nat design sa medzi nakúpenými položkami nachádza kalibračná širokopásová brúska s typovým označením Biesse Viet S1. Jej cena bola takmer 94-tisíc.
Na ďalšom z prístrojov bolo zreteľne vidieť názov značky Felder Group. Pod typovým označením Felder je v rozpočte prijímateľa finančného príspevku deväť položiek. Ich cena sa hýbala od 20-tisíc po 142-tisíc eur.
Neskôr nám jeden z pracujúcich v areáli potvrdil, že ide o prístroje zakúpené z eurofondov. Podľa jeho slov sú totiž na prístrojoch štítky, ktoré to preukazujú.

Ministerstvo tvrdí, že rozbehlo kontrolu
Na projekt sme sa opýtali ministerstva hospodárstva, ktoré vedie spolustraníčka Radomíra Šalitroša, Denisa Saková (Hlas). Na otázky o prevádzke novej spoločnosti, výrobných kapacitách firmy, prípadnom prijímaní nových zamestnancov, nám Sakovej rezort neodpovedal.
Nedozvedeli sme sa ani to, či firma deklarovala úspešné ukončenie projektu v termíne alebo či dodržala všetky zmluvné povinnosti poskytnutia príspevku.
Rezort reaguje, že informácie neposkytol pre finančnú kontrolu, ktorá má prebiehať na mieste. „Po jej ukončení a na základe jej výsledkov bude možné pripraviť odpovede na požadované otázky,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Mária Pavlusík.

Odsúdený za kauzu na magistráte
O niečo obšírnejšie reagoval rezort na otázky o procese schválenia žiadosti Nat design o príspevok z verejných peňazí.
Vladimíra Šalitroša, vlastníka a štatutára firmy totiž v roku 2017 právoplatne odsúdili. Najvyšší súd Slovenskej republiky ho uznal za vinného zo spáchania prečinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.
Spolu s ním si rovnaký verdikt vypočul aj niekdajší košický primátor František Knapík (v tom čase KDH). Protiprávneho konania sa dvojica dopustila pri verejnom obstarávaní v roku 2009, ktoré súviselo s modernizáciou MHD.

Vladimír Šalitroš bol v tom čase na magistráte vedúcim oddelenia strategického rozvoja a predsedom komisie na vyhodnocovanie ponúk pri tejto verejnej súťaži. Cez ňu hľadali Košice externého poradcu nákupu autobusov z eurofondov. Súťaž vyhrala bratislavská firma s ponukou 67-tisíc.
Do mandátnej zmluvy s poradcom sa dostal dodatok, ktorý navýšil jeho odmenu o štyri percentá z celkovej dotácie. V takejto podobe primátor Knapík zmluvu aj napriek upozorneniu na nedostatok prostriedkov v rozpočte podpísal. Košiciam tak vznikla škoda vyše 433-tisíc.
Vladimír Šalitroš dostal trest odňatia slobody vo výmere 16 mesiacov, ktorý mu súd podmienečne odložil a určil dvojročnú skúšobnú dobu. Knapíkovi sa ušiel ročný trest, no rovnaká dvojročná podmienka.

Rezort: Všetko bolo v poriadku
Ministerstvo hospodárstva priznalo, že o tejto skutočnosti nemalo informáciu. Napriek tomu by to podľa neho na rozhodnutie o pridelení dotácie vplyv nemalo.
„Právoplatné odsúdenie za trestný čin porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku nepredstavovalo porušenie podmienky danej výzvy,“ reagoval rezort.
Nat design dlhovala podľa portálu Transparex medzi júlom a septembrom 2023, teda pred podpisom zmluvy v októbri, Finančnej správe daňový nedoplatok bezmála 30-tisíc eur.
Dlh voči Sociálnej poisťovni za minuloročný august a september 2023 predstavoval 22-tisíc a voči štátnej zdravotnej poisťovni to bolo viac ako 5-tisíc eur. Spoločnosť dlží Sociálnej poisťovni či zdravotnej poisťovni aj dnes.
V zmluve o poskytnutí príspevku sú vymenované podmienky, za ktorých firma dostane príspevok. Medzi nimi je aj neexistencia dlhu na daniach v sume vyššej ako 170 eur, na sociálnom poistení nad 40 eur a na zdravotnom poistení viac ako 100 eur. To všetko v prípade, ak firma nemá dohodnutý splátkový kalendár.
Ministerstvo reagovalo, že problémom pri vyplatení verejných financií nie sú záväzky spoločnosti.
„Skutočnosti súvisiace s dlhmi spoločnosti neboli predmetom skúmania pri schvaľovaní žiadosti o nenávratný finančný príspevok, keďže výzva takúto podmienku nestanovovala. Podmienky týkajúce sa dlhov prijímateľa sú predmetom zmluvných podmienok v rámci zmluvy o poskytnutí príspevku a sú teda overované až počas implementácie projektu. Pravidlá EÚ nestanovujú podmienku nemať dlhy na daniach, sociálnom alebo zdravotnom poistení,“ uviedol Sakovej rezort.
Poslanec sa od bratovej firmy dištancuje
Podnikateľ Vladimír Šalitroš súhlasil s rozhovorom a určil si termín stretnutia na pondelok 4. novembra, no iba za podmienky, ak mu otázky zašleme emailom dopredu. Dostal ich v sobotu 2. novembra.
Po ich prečítaní však pondelkový termín zrušil s tým, že odpovede si nechal vypracovať vo svojej firme a ešte ich nemá k dispozícii. S presunom termínu stretnutia na neurčito sme nesúhlasili.
„Tak si potom zverejnite, čo chcete,“ reagoval podnikateľ podráždene a zložil telefón.
Poslanca Šalitroša sme kontaktovali ešte začiatkom októbra. Po necelom mesiaci a poslednom telefonáte s jeho bratom nám zaslal SMS správu, v ktorej sa od bratovej firmy dištancuje.
„So spoločnosťou Nat design nemám nič spoločné, nikdy som nebol ani spoločník a ani konateľ, preto sa k tomu neviem vyjadriť. Eurofondové financovanie podľa mojich informácií získala táto spoločnosť ešte počas minulej vlády,“ napísal poslanec.
Na otázku k prácam na výstavbe haly v areáli firmy Nový mlyn, o ktorých nemá informácie ani stavebný úrad, reagoval tvrdením, že sa k tomu nevie vyjadriť, pretože nie je štatutárom tejto spoločnosti.
Následne sa nám ozvala advokátska kancelária zastupujúca Nový mlyn.
„Vo vzťahu k tomuto pozemku existuje zmluvný vzťah medzi klientom (spoločnosťou Nový mlyn – pozn. red.) a treťou osobou. Predmetom tohto zmluvného vzťahu je okrem iného aj udelenie práva stavby tretej osobe, ktorá zodpovedá za všetky záležitosti týkajúce sa realizácie udeleného práva stavby,“ uviedol v stanovisku právny zástupca vlastníka pozemku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári