Priame vlakové spojenie Bratislavy s Kyjevom spustia od 15. decembra. Autor: TASR
KOŠICE. Garancie pre slovenských podnikateľov, ktorí chcú investovať na Ukrajine, zjednodušenie procesu colných a hraničných kontrol i priame vlakové spojenie Kyjev – Bratislava.
Aj tieto výsledky spoločných rokovaní v Košiciach prezentovali podpredseda vlády Peter Kmec (Hlas) a Taras Kačka (v medzinárodnej transkripcii Kachka - pozn. red.), štátny tajomník ukrajinského ministerstva hospodárstva.
Kačka zdôraznil, že obe delegácie sa v Košiciach dohodli na troch strategických projektoch, známych z tzv. cestovnej mapy. A to železničné prepojenie Kyjev - Bratislava, nová elektrosústava a obnova hraničných priechodov.

Vlak potiahnu do Bratislavy
„Všetky projekty napredujú podľa plánu a ohlásili sme, že od 15. decembra 2024 začne priame železničné spojenie z Kyjeva do Bratislavy,“ konštatoval Kmec s tým, že takéto vlakové spojenie sľubovali do konca roka. Pôvodne sa počítalo s tým, že konečnou zastávkou budú Košice.
„A na základe požiadavky ukrajinskej strany sme hľadali čo najefektívnejšie a najrýchlejšie riešenie. Pridali sme k tomu aj Bratislavu. Prepojenie cez Čop a Čiernu nad Tisou existuje, historicky fungovalo v minulosti, teraz sme ho len oživili,“ povedal Kmec.
Potiahnutie širokorozchodnej trate do Hanisky pri Košičiach sa nateraz podľa Kmeca dočasne odkladá, pretože naráža na finančné, bezpečnostné a ďalšie problémy.
Po ukrajinskej strane pôjde z Kyjeva tamojšia súprava na širokorozchodnej trati. V Čiernej nad Tisou pasažieri prejdú do slovenskej súpravy na úzkorozchodnú trať.
„Tam bude prestup pasažierov a zároveň tam prebehne aj colná a hraničná kontrola v zrýchlenom procese,“ vysvetlil slovenský vicepremiér.
Rýchlik bude premávať na dennej báze, jeden spoj za deň.

Rozhodnutie nebolo komerčné
Čísla zatiaľ nie sú známe, ale obe strany očakávajú zvýšený záujem o tento vlak.
„Evidujeme záujem ukrajinských pasažierov dostať sa do Európskej únie, ale aj európskych cestujúcich dostať sa z Košíc do Kyjeva,“ konštatoval Kmec.
Kačka ho doplnil: „Samotné rozhodnutie o spustení vlaku nebolo z komerčných dôvodov, ale z vládnych.“
To, či bude vlak efektívny, ukáže prax.
„Chceli sme nájsť riešenie, aby ľudia nemuseli meniť dopravu a presúvať sa rôznymi spôsobmi,“ doplnil Kačka a zdôraznil, že o zjednodušení hraničných kontrol rokovali so schengenskými autoritami.
K nim by malo dôjsť na každom z hraničných priechodov. Vytvorený má byť integrovaný, spoločný colný a hraničný tím, ktorý celý proces urýchli. Momentálne sa legislatívne dolaďuje, výsledok má byť známy na januárovom, resp. februárovom stretnutí oboch vlád.

Zjednodušenie podnikania na Ukrajine
Na spoločné slovensko-ukrajinské biznis fórum prišla s Tarasom Kačkom početná skupina ukrajinských podnikateľov.
„Intenzívne rokujeme o zapojení sa súkromného sektoru do aktivít na vládnej úrovni,“ povedal Kačka, ktorý od toho očakáva čo najrýchlejšie cezhraničnú spoluprácu.
Vicepremiér Kmec tiež oznámil, že Slovensko prostredníctvom Eximbanky poskytne garancie slovenským podnikateľom, ktorí sa zapoja do projektu obnovy Ukrajiny.
Pod jeho úradom vznikol tiež viacnárodný investičný fond. Prispievať doň môžu rôzne štáty, prostriedky pôjdu prioritne na cezhraničnú spoluprácu Slovenska a Ukrajiny. Prvý vklad má podľa Kmeca prísť už tento mesiac.
Ukrajinská strana očakáva od Slovenska pomoc pri integrácii do Európskej únie. Košický a Prešovský kraj majú spolu so Zakarpatskou Ukrajinou spoločnú históriu.
„Obrovský potenciál, ktorý máme v regiónoch, musí byť využitý. Musíme vytvoriť podmienky pre zlepšenie infraštruktúry a toku tovarov a ľudí cez hranicu,“ dodal Taras Kačka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári