KOŠICE. Mohli financovať vlastné projekty, namiesto toho pomáhajú mestu s opravami chodníkov. Tlačia ich k tomu opakované žiadosti obyvateľov o nové asfaltové povrchy.
Situáciu s opravami chodníkov sme preverovali vo veľkých mestských častiach metropoly východu.
Pri schvaľovaní záverečného účtu mestskej časti Košice-Západ za rok 2023 zarazila poslanca Filipa Gaála (PS) položka opráv chodníkov.
„O väčšinu chodníkov sa zo zákona má starať mesto. Po rokoch bezvýsledného apelu však musela opäť mestská časť suplovať nezodpovedný magistrát. Za opravy chodníkov sme zaplatili vyše 65-tisíc eur, ktoré nám chýbajú na vlastné projekty,“ hovorí poslanec.
Vždy máme dilemu, vraví poslanec
Tvrdí, že peniaze mohli byť použité na projektovú dokumentáciu na obnovu parteru na Luníku VII alebo na nákup nových elektronických zámkov na čip pre uzamykateľné kontajneroviská, ktoré sa v pilotnom projekte osvedčili.
„Podľa mojich informácií, Západ ako jediná spomedzi tzv. veľkých mestských častí opravovala v minulom roku chodníky v takom veľkom rozsahu. Magistrát sa o svoj majetok postarať nevie, ale zároveň nechce, aby sa o tento majetok starala mestská časť,“ konštatuje.
Mestská časť tak podľa neho robí na nátlak obyvateľov, ktorí sa roky dožadujú opráv niektorých chodníkov.
„My ako poslanci máme dilemu vždy, keď riešime rozpočet a rozmýšľame, ktoré veci urobíme, ktoré mesto neurobilo. To je náš permanentný problém.“
Zároveň dodáva, že aj mesto opravuje chodníky, ale nie v takom objeme, aký je potrebný.
„Štandardná čakacia lehota na čokoľvek na meste je dva roky. A najviac na to dopláca občan. Ja by som si veľmi prial, a je to moja dlhodobá téma, aby sa mestská časť sama starala o pozemné komunikácie aj verejnú zeleň. Určite by v takom prípade vedela urobiť viac, pretože podnety, ktoré smerujú na mestskú časť, sú vybavované oveľa rýchlejšie ako na meste,“ vysvetľuje poslanec Gaál.
Vďaka účelovej dotácii
Vlani mestská časť Západ opravovala chodníky na Sokolovskej, Laboreckej a Šafárikovej.
Starosta Marcel Vrchota (SaS) odpovedal, že opravy chodníkov robí mestská časť na základe účelovej dotácie od mesta Košice, v posledných rokoch však najčastejšie na základe vyčlenených finančných prostriedkov z rozpočtu mestskej časti, ktoré ušetria pri výkone svojich úloh.
„Aj samotné mesto Košice vykonáva opravy chodníkov na území mestskej časti. Čo sa týka termínov, po prvotnom vytypovaní lokalít pracovníkmi úradu sa následne odosiela žiadosť na Magistrát mesta Košice, odkiaľ máme vyjadrenie zhruba do 30 dní. Ak je stanovisko mesta súhlasné, nasleduje proces verejného obstarávania trvajúci štandardne asi 15 dní. Po jeho ukončení sa realizujú opravy,“ objasňuje celý proces starosta Vrchota.

Ktorý konkrétny úsek bude opravený, závisí od požiadaviek obyvateľov, frekvencie využívania chodníka a jeho stavu.
„Tento rok boli opravené časti chodníkov na uliciach Trebišovská a Slobody v blízkosti novovybudovaných parkovísk. Plánujeme ešte opravy chodníkov v areáli Denného centra na Laboreckej ulici (vnútorný prepojovací chodník) a ďalšiu časť na ulici Slobody,“ dodáva starosta.
Na životnosť má vplyv aj podložie
Martin Kočár z firmy Asfaltér tvrdí, že asfalt vydrží aj desaťročia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári