BRATISLAVA, KOŠICE. Úrad inšpekčnej služby (ÚIS) vyšetruje prípad zabitia zaistenej osoby, z ktorého je obvinený košický policajt. Ministerstvo vnútra zanalyzuje, kde sa stal problém.
"Ak došlo k zlyhaniu individuálnej osoby alebo nariadeného, spoľahnite sa na to, že zodpovednosť bude vyriešená," deklaroval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pred rokovaním vlády s tým, že bude nekompromisný.
Tvrdí, že ÚIS konal v prípade bleskovo. "Všetky kontrolné mechanizmy aj na Policajnom zbore (PZ), aj krajskom a okresnom riaditeľstve, ktoré sú nastavené, zafungovali tak, ako mali," skonštatoval minister.
Minister: Psychotesty sú na dostatočnej úrovni
Psychotesty pri prijatí do PZ sú podľa Šutaja Eštoka na dostatočnej úrovni a sú prísne nastavené. Označil to za hlavné sito, cez ktoré záujemcovia o prácu policajta prepadajú.
"Nemôžeme uberať z náročnosti psychotestov. Sú dostatočným kvalifikačným kritériom na to, aby sa človek do zboru dostal alebo nedostal," podotkol. Zamyslieť sa podľa ministra môžu nad náhodnými testami počas pôsobenia policajta.
V tejto súvislosti šéf rezortu priblížil, že urýchlili projekt telových kamier pre policajtov a od 1. decembra by mohlo byť implementované pilotné riešenie. Pravdepodobne bude nasadené na východe SR.
Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby obvinil košického policajta z obzvlášť závažného zločinu zabitia. Ten mal podľa vyšetrovateľa ÚIS počas služby 5. novembra spôsobiť osobe zaistenej pri trestnom čine viacpočetné zranenia, ktorým v nemocnici na druhý deň podľahla. Obvinenému hrozí trest 12 až 15 rokov odňatia slobody. Vo štvrtok (14. 11.) by mal o incidente rokovať aj Výbor Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť.
SAS: Žiada vyvodenie politickej zodpovednosti
Strana SaS začína zbierať podpisy na odvolanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka.
Podľa strany nevie vyvodiť politickú zodpovednosť. Poslanec Juraj Krúpa tvrdí, že Šutaja Eštoka už nezaujíma situácia v polícii, pretože sa už vidí na mieste šéfa parlamentu.
"Hlas, SNS a Smer urobili zo Slovenska krajinu, v ktorom sa oplatí kradnúť, ale potom dovolia, aby za krádež alkoholu zomrel človek v rukách bezpečnostných zložiek štátu," skonštatoval Krúpa.
Poslanec tiež povedal, že na zajtra je naplánovaný brannobezpečnostný výbor a dúfa, že naň minister príde a vysvetlí zlyhania v policajnom zbore.
Mária Kolíková dodala, že v prípade v Košiciach nie sú pochybnosti o tom, že došlo k policajnej brutalite. Doplnila, že nie sú pochybnosti ani o tom, že došlo ku chybám pri ochrane premiéra pri atentáte. Pýta sa, že kde je vyvodenie politickej zodpovednosti.
KDH: Polícia musí dodržiavať právo a poriadok
Opozičné KDH žiada dôsledné vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti v prípade neprimeraného zákroku košického policajta. Vyhlásil to podpredseda KDH Viliam Karas. Hnutie sa bude pýtať na opatrenia, ktoré by zabezpečili, že polícia bude dodržiavať právo a poriadok.
"Budeme sa pýtať ministra vnútra a vedenia Policajného zboru, ako je možné, že nezvládajú rezort, aké opatrenia prijmú a čo urobia pre to, aby polícia dodržiavala právo a poriadok, aby sa občania nemuseli obávať policajných zložiek," uviedol v stanovisku Karas v reakcii na incident spojený s obvinením policajta zo zabitia zaistenej osoby.
Policajný zbor podľa Karasa stráca schopnosť odhaľovať trestnú činnosť. "Stráca sa aj morálka a poriadok v Policajnom zbore, čoho dôsledkom je aj nárast policajnej brutality," zdôraznil.
Kresťanskí demokrati upozorňujú na rozklad v polícii, a to nielen pre odchody policajtov do civilu, ale aj z dôvodu reforiem, ktoré priniesol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) a nové vedenie Policajného zboru.
Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) obvinil košického policajta z obzvlášť závažného zločinu zabitia. Podľa informácií vyšetrovateľa ÚIS mal policajt počas služby 5. novembra spôsobiť osobe zaistenej pri trestnom čine viacpočetné zranenia, ktorým v nemocnici na druhý deň podľahla.
Matovičovci chce policajné kamery
Opozičné hnutie Slovensko vyzvalo ministra vnútra, aby pokračoval v snahe zabezpečiť vytváranie videozáznamov zo zásahov policajtov formou telových kamier. Uviedlo to v súvislosti s prípadom košického policajta obvineného zo zabitia zaistenej osoby. Informoval o tom hovorca hnutia Slovensko Matúš Bystriansky.
"Som zhrozený z policajného zásahu, pri ktorom došlo k usmrteniu človeka. Tento prípad sa musí adekvátne vyšetriť a páchateľ musí byť patrične potrestaný," uviedol podpredseda Výboru Národnej rady SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Peter Pollák (Slovensko, Za ľudí, KÚ).
Podľa slov Polláka je pre absenciu telových kamier za činy jednotlivcov kritizovaný celý Policajný zbor. Poslanec kritizuje ministra vnútra za jeho nečinnosť v tejto oblasti. "Vo svetle posledných prípadov možných neprimeraných zásahov je to oveľa dôležitejšie, ako zaviesť kamery do škôl, ktoré majú iba šikanovať študentov," podotkol Pollák.
Telové kamery sú podľa Polláka stabilnou súčasťou zásahov policajtov v iných krajinách. "Slúžia najmä na ochranu samotných policajtov pri krivých obvineniach, ale pomáhajú aj pri objasňovaní nelegálneho použitia donucovacích prostriedkov," pripomenul.
Ku kritike sa pridalo PS
Opozičné hnutie PS apeluje pre incident spojený s obvinením košického policajta zo zabitia zaistenej osoby na koniec ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) vo funkcii.
Uviedol to líder PS a poslanec Národnej rady SR Michal Šimečka. Myslí si, že šéf rezortu vnútra mal odstúpiť sám, no keďže tak neurobil, mal by ho odvolať premiér Robert Fico (Smer-SD). Avizoval, že v prípade zotrvania Šutaja Eštoka na poste budú iniciovať jeho odvolávanie v parlamente.
"To jediné, čo mal minister vnútra okamžite urobiť, je vyvodiť politickú zodpovednosť a podať demisiu. Bez váhaní, bez čakania na výsledok vyšetrovania, bez toho, aby diskutoval o tom, či to bolo individuálne zlyhanie alebo či ide o systémový problém. Namiesto toho sa pán minister vyhovára, zamlčuje fakty," skonštatoval Šimečka.
Myslí si, že keďže šéf rezortu vnútra neodstúpil sám, mal by voči nemu vyvodiť politickú zodpovednosť predseda vlády. "Musí konať, aby vyslal verejnosti signál nejakej základnej úcty voči ľudskému životu," povedal. Avizoval, že ak sa tak nestane, chce PS po diskusii a koordinácii s ďalšími opozičnými stranami iniciovať odvolávanie Šutaja Eštoka v parlamente.
Amnesty International vyzýva na systémovú reformu polície
Amnesty International Slovensko vyjadruje hlboké pobúrenie a smútok nad tragickou smrťou muža po násilnom správaní policajta, údajne pre drobnú krádež.
Táto smrť je tragickým dôkazom nebezpečného zneužívania policajnej moci a musí vyústiť do drastickej systémovej reformy polície. Amnesty International požaduje dôkladné a bezodkladné vyšetrenie smrteľného policajného zásahu, vrátane vyšetrenia motívu, a vyzýva na okamžité kroky na ukončenie kultúry „beztrestnosti a neobmedzenej moci polície.“
„Je nesmierne poburujúce a neprípustné, aby sa človek bál o život, keď príde do kontaktu s políciou. Tá je naopak zaviazaná život chrániť. Nadmerné používanie sily zo strany polície je závažným porušením ľudských práv, pričom v tomto prípade bolo odňaté, okrem iných, aj právo na život. Táto tragédia odhaľuje bezhraničnú a často beztrestnú moc polície, ktorej nič nebráni konať neprimerane a ponižujúco,“ uviedol Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko.
Medzinárodné štandardy týkajúce sa policajného správania a aj používania sily jasne stanovujú, že polícia musí dodržiavať princípy zákonnosti, nevyhnutnosti a primeranosti. Polícia by vždy mala uprednostňovať deeskaláciu a nenásilné prostriedky.
„Tento prípad a mnohé ďalšie dokazujú, že problémom nie je len jeden ‚zlý‘ policajt. Ide o chybný policajný systém, v ktorom je násilie často tolerované a ponechané bez následkov,“ dodal Sloboda.
Amnesty International dlhodobo dokumentuje nadmerné používanie policajnej sily, ktoré vedie k psychickým traumám, zraneniam a úmrtiam.
„Táto tragédia musí byť zlomovým bodom, ktorý podnieti systémové zmeny v polícii, ktoré raz a navždy ukončia policajné násilie. Nikomu nepomôže policajný orgán, ktorý ignoruje ľudské práva a nerešpektuje bezpečnosť,“ uzavrel Sloboda.
Amnesty International žiada spravodlivosť pre všetky obete policajného násilia a zároveň vyzýva na systémovú reformu polície založenú na ľudských právach, ktorá zabezpečí, že každý človek bude chránený pred policajným násilím.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári