Policajt obvinený zo zabitia na súde v Košiciach. Autor: TASR
KOŠICE. Krajská prokuratúra doručila v stredu dopoludnia na Mestský súd Košice návrh na vzatie 45-ročného policajta Mareka A. do väzby. Zdôvodnila ho obavou, že na slobode by mohol ovplyvňovať svedkov.
Marek je príslušníkom Obvodného oddelenia Policajného zboru Košice-Nad jazerom. Čelí obvineniu, že minulý týždeň zbil Ľubomíra v obchode Kaufland tak, že na druhý deň zomrel.
Policajta priviedli na súd v stredu o pol druhej popoludní. Papierom si zakrýval tvár. Na prízemí budovy súdov ho už čakalo množstvo novinárov. Policajt na ich otázky, prečo muža napadol, neodpovedal.
S médiami nebola ochotná rozprávať sa ani jeho obhajkyňa Alica Petrovská Homzová.
"Nemám súhlas klienta na komunikovanie s médiami," povedala pre Korzár.
Sudca pre prípravné konanie Ľuboš Vereš vypočúval obvineného takmer dve hodiny.
Kolúzna väzba
Napokon návrhu prokurátora vyhovel a Mareka vzal do kolúznej väzby. Podľa našich informácií podal spolu s obhajkyňou voči uzneseniu sťažnosť.
Keďže sťažnosť nemá odkladný účinok, obvinený bol zo súdu eskortovaný do väznice. No nie do neďalekého ústavu na Floriánskej ulici, ale do ústavu v Prešove.
Umiestnenie väzobne stíhaného policajta vo väznici v inom kraji je obvyklý postup.
O sťažnosti rozhodne Krajský súd Košice.
Rukavice s kovovými výstužami
Ľubomír kradol v Kauflande 5. novembra. Podľa doterajších informácií si bez zaplatenia vzal fľašu alkoholu, otvoril ju a napil sa.
Starší z dvoch privolaných policajtov Ľubomírovi údermi päsťami, na ktorých mal rukavice s kovovými výstužami, spôsobil viacpočetné vážne zranenia. Najmä hlavy a tváre, ale aj ďalších častí tela s následným opuchom mozgu ťažkého stupňa.
Tieto rukavice podľa našich informácií nepatria do výbavy policajtov na obvodných oddeleniach, nosia ich príslušníci pohotovostných motorizovaných jednotiek.
Políciu privolala esbéeska z hypermarketu. Ľubomír dostal bitku v miestnosti pre bezpečnostnú službu. Celý jej priebeh nasnímali kamery.
Muž po prevoze na policajné oddelenie upadol do bezvedomia, privolali mu záchranku. Zomrel o deň neskôr v košickej univerzitnej nemocnici, kde ho operovali.
Hrozí mu až 15 rokov
Po oboch policajtov, ktorí boli na zákroku v hypermarkete, prišiel v pondelok Úrad inšpekčnej služby spoločne s košickými kukláčmi. Policajta, ktorý muža zbil, obvinil vyšetrovateľ z obzvlášť závažného zločinu zabitia.
Obvinenému Marekovi hrozí 12 až 15 rokov väzenia. Na polícii pracuje vyše 20 rokov. Druhého policajta zo zadržania prepustili, keďže spolupracuje s políciou.
Nie je vylúčené, že z nejakého trestného činu napokon obvinia aj jeho.
Okamžité dôsledky
Prezídium Policajného zboru SR v reakcii na zadržaného policajta uviedlo, že riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Štefan Mulik zistil v prípade nezrovnalosti a kontaktoval tak Úrad inšpekčnej služby.
"Vzhľadom na to, že v prípade prebieha vyšetrovanie Úradu inšpekčnej služby, je potrebné počkať na výsledky a závery vyšetrovania. Ak vyšetrovanie potvrdí, že k úmrtiu došlo v dôsledku neprimeraného zákroku, budú vyvodené okamžité dôsledky," uvádza sa v stanovisku policajného prezídia na sociálnej sieti.
Košických policajtov tiež preškolia. Prezident Policajného zboru dal totiž krajskému riaditeľovi pokyn, aby pripravil podklady na preškolenie vykonávania služobných zákrokov a používanie donucovacích prostriedkov.
Reakcia Amnesty International
Amnesty International Slovensko vyjadruje hlboké pobúrenie a smútok nad tragickou smrťou muža po násilnom správaní policajta, údajne pre drobnú krádež. Táto smrť je tragickým dôkazom nebezpečného zneužívania policajnej moci a musí vyústiť do drastickej systémovej reformy polície. Amnesty International požaduje dôkladné a bezodkladné vyšetrenie smrteľného policajného zásahu, vrátane vyšetrenia motívu, a vyzýva na okamžité kroky na ukončenie kultúry „beztrestnosti a neobmedzenej moci polície.“
„Je nesmierne poburujúce a neprípustné, aby sa človek bál o život, keď príde do kontaktu s políciou. Tá je naopak zaviazaná život chrániť. Nadmerné používanie sily zo strany polície je závažným porušením ľudských práv, pričom v tomto prípade bolo odňaté, okrem iných, aj právo na život. Táto tragédia odhaľuje bezhraničnú a často beztrestnú moc polície, ktorej nič nebráni konať neprimerane a ponižujúco,“ uviedol Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko.
Medzinárodné štandardy týkajúce sa policajného správania a aj používania sily jasne stanovujú, že polícia musí dodržiavať princípy zákonnosti, nevyhnutnosti a primeranosti. Polícia by vždy mala uprednostňovať deeskaláciu a nenásilné prostriedky. „Tento prípad a mnohé ďalšie dokazujú, že problémom nie je len jeden ‚zlý‘ policajt. Ide o chybný policajný systém, v ktorom je násilie často tolerované a ponechané bez následkov,“ dodal Sloboda.
Amnesty International dlhodobo dokumentuje nadmerné používanie policajnej sily, ktoré vedie k psychickým traumám, zraneniam a úmrtiam. „Táto tragédia musí byť zlomovým bodom, ktorý podnieti systémové zmeny v polícii, ktoré raz a navždy ukončia policajné násilie. Nikomu nepomôže policajný orgán, ktorý ignoruje ľudské práva a nerešpektuje bezpečnosť,“ uzavrel Sloboda.
Amnesty International žiada spravodlivosť pre všetky obete policajného násilia a zároveň vyzýva na systémovú reformu polície založenú na ľudských právach, ktorá zabezpečí, že každý človek bude chránený pred policajným násilím.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári