Dobové články sme ponechali s pôvodným pravopisom.
Košické kiná
Ako sa dozvedáme, medzi účastinnou spoločnosťou „Slovensko-Film” Bratislava a filmovou spoločnosťou Limbora v Košiciach došlo k dohode, na základe ktorej pre zmenšenie prevodzovacej réžie odstúpil Slovensko-Film svoje kiná v Košiciach, Lučenci, Nitre, Trenčianskych Tepliciach a Bardiove (dnes Bardejov) spoločnosti Limbora.
Budovy spoločnosti Slovensko-Filmu náležajúce, jako Československý dom v Košiciach, Divadlo Lučenec, reštaurácia Lučenec, kiná a reštaurácie v Trenčianskych Tepliciach naďalej zostávajú v majetku zmienenej spoločnosti. Následkom tejto novej úpravy odíde doterajší riaditeľ spoločnosti Otto Kováč, ktorý viedol podniky Slovensko-Filmu. Po skončení odovzdávacích prác odíde na nové pôsobište do Prahy.
Z denníka Slovenský východ, 10. október 1924
Žižkove oslavy v Košiciach
Slávnostná akadémia je 10. októbra o 19.30 hodine. Vstupenky pre oficiálnych zástupcov spolkov, inštitúcií a politických strán si objednajte čo najskôr. Nakoľko ste tak dosiaľ neučinili môžete si ich kúpiť u štábneho kapitána Kocourka (proviantúra pluku č. 32, Štefánikove kasárne). Úrady a školy zveme zvlášť a vstupenky im predáme pri pozvaní. Tiež sú vstupenky vo voľnom predaji v kníhkupectve pána Kustru.
Panychída je 11. októbra na hrišti na Rákócziho okružnej (dnes Moyzesova ulica) presne o 19.30 hod. Zraz spolkov a politických strán je na miestach zoraďovania. Po vyčerpaní programu rozvinie sa podľa pokynov usporiadateľstva osmistupový sprievod s lampiónmi a pochodňami, ktorý pôjde Moldavskou okružnou a Hlavnou triedou k múzeu. Keď dôjde čelo sprievodu na Komenského ulicu, zastaví sa sprievod a po zaspievaní hymien s doprovodom vojenskej hudby bude rozchod sprievodu. Lampióny a pochodne budú rozžaté až po ukončení panychídy a po ukončenom rozvinutí sprievodu. Všetky spolky sa zúčastnia s prápormi a vlajkami, alebo aspoň s odznakmi. Mládež do 14 rokov nebude do sprievodu braná, staršia mládež (dorast) sa môže zúčastniť. Je nutné, aby účasť žien bola čo najväčšia.
Z denníka Slovenský východ, 9. október 1924
Prešiel ho voz
Juraj Balčík z Kavečian prešiel svojim vozom v Čermeľskom údolí 56 ročného Františka Bakoša z Košíc, ktorému bola zlomená pravá noha, takže musel byť dodaný do nemocnice.
Z denníka Slovenský východ, 9. október 1924
Zle je — bude zima
Áno bude, nepomôžeme si — lebo na Hlavnej ulici pred divadlom sa už zjavila známa lokomobilka a začala piecť gaštany. Keď sa tento aparát vystrčí na svetlo Božie, každý zvesí hlavu a oddá sa osudu. „Zima je na krku”, myslí si, „čo sa tu dá robiť?” A veru žiaden meteorologický ústav, žiadna babka, ani žiaden dedko, žiaden profesor prírodných vied, ani bača zo salaša nevystihnú a nepredpovedajú vám lepšie zmeny poveternosti a ročného obdobia, ako tento nepatrný, príjemne zapáchajúci a milo hrejúci „zjav” na ulici.
Nedobrý, neradostný pocit byť svedkom vypekávania gaštanov na ulici. Človek, keď zbadá túto predzvesť zimy po prvý raz na ulici, dokiaľ ešte nevzal na seba zimník, škaredo sa podíva na tohto pouličného živnostníka. Ale s postupom zimy stúpa i jeho sympatia k tej teplej piecke, skrčenej pod veľkým parazolom a usmieva sa, lebo dobre vie, že prvý biely klobúčik, ktorý sa po meteliciach a mrazoch zablyští na jarnom slnku ani koleso pavučín, odškodní ho za všetko...
Z denníka Slovenský východ, 10. október 1924
Zabudli, že je dlhý deň...
V utorok usporiadali komunisti na Legionárskom námestí (dnes Námestie osloboditeľov) opäť svoju manifestačnú schôdzu, zabudli však, že väčšina ich stúpencov má veľký sviatok a tak bez židovského publika bol tábor hotovým fiaskom. Prehovorili na ňom dvaja komunistickí mladíci, jeden maďarsky a druhý slovensky, načo sa zástup čítajúci asi 150 osôb rozišiel.
Z denníka Slovenský východ, 10. október 1924
Podkúvačské skúšky v Košiciach
Expozitúra ministerstva zemedelstva v Bratislave ustanovuje za skúšobné miesto pre skúšky z podkovania kopýt a paprčiek, ktoré sa majú konať v druhom období roku 1924, čs. vojenskú podkováčskú školu v Košiciach (Tordássyho ulica č. 14, veľká delostrelecká kasárňa). Skúšky sa budú konať v dňoch 15., 16. a 17. decembra 1924. Kováči, ktorí sa odhodlajú podrobiť skúške, nech podajú svoje žiadosti najneskôr do 20. novembra 1924 u veterinárskeho oddelenia expozitúry ministerstva zemedelstva v Bratislave úradnou cestou.
K žiadosti musí byť pripojené svedectvo zachovalosti a vysvedčenie o tom, že sa žiadateľ podkováčskemu remeslu riadne vyučil a že bol najmenej 3 roky ako kováčsky pomocník zamestnaný (výučný list, pomocníčka knižka).
U samostatných majstrov stačí predloženie živnostenského listu. Kováči, ktorí budú ku skúške pripustení, nech sa dostavia dňa 15. decembra 1924 o 8. hod. ráno do čs. vojenskej podkováčskej školy v Košiciach. Skúšobný jazyk je slovenský.
Žiadatelia môžu písať na adresu Veliteľstvo vojenskej podkováčskej školy v Košiciach o bližšie informácie ohľadne rozsahu skúšky. Keď priložia 15 Kčs, zašle im veliteľstvo školy knihy potrebné pre skúšku. Pred skúškou sa bude konať na podkováčskej škole v Košiciach niekoľkodenný, bezplatný kurz k opakovaniu skúšobnej látky. Kurzu sa môže zúčastniť každý ku skúške prihlásený. Informácie podá veliteľstvo podkováčskej školy v Košiciach. Skúšobná taxa obnáša 50 Kčs, ktorá sa nevracia, keď žiadateľ nezloží skúšku.
Budúci (X.) šesťmesačný kurz bude započatý v Košiciach dňa 2. januára 1925. K umožneniu návštevy kurzu pre civilných poslucháčov bude udelených zreteľahodným žiadateľom niekoľko štipendií po 750 Kčs a náhrada cestovného vlaku. Civilní návštevníci môžu byť v ústave s vojenskými žiakmi spoločne ubytovaní za poplatky ustanovené pre vojsko, môžu sa s nimi spoločne stravovať a podliehajú vojenskej kázni. Vyučovacia a skúšobná reč je slovenská. Žiadosti o prijatie a štipendiá nech si uchádzači podajú najneskôr do 15. novembra.
Z denníka Slovenský východ, 10. október 1924
Články pochádzajú z knižničného fondu regionálneho oddelenia Verejnej knižnice Jána Bocatia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári