BRATISLAVA, VALALIKY. Príprava a výstavba priemyselného parku Valaliky pri Košiciach a parku v Rimavskej Sobote bola poznačená nekoncepčným, nedostatočným a netransparentným riadením.
To sa následne odrazilo v neplnení termínov pri ich výstavbe, za čo Slovensku hrozia nielen reputačné, ale aj finančné škody.
Hrozia nám totiž penále pre neplnenie si zmlúv s investormi, ktorí majú v parkoch pôsobiť.
Vyplýva to z kontroly Najvyššieho kontrolného úradu, ktorý zisťoval napĺňanie odporúčaní z predchádzajúcej kontroly z roku 2021 vo vybraných obchodných spoločnostiach v pôsobnosti ministerstva hospodárstva.
„Pre nedodržiavanie zmluvných termínov hovoríme o možných sankciách až do výšky 36 miliónov eur alebo dokonca o možnosti odstúpenia investorov od zmluvy,“ upozornil podpredseda Najvyššieho kontrolného úradu Jaroslav Ivančo.

Intenzívnejšia kontrola
V prípade výstavby oboch parkov zlyhali obchodné spoločnosti štátu, MH Invest, s. r. o. a Valaliky Industrial Park (VIP), s. r. o., a aj samotné ministerstvo hospodárstva, ktoré nedostatočne plnilo svoje kontrolné úlohy ich zriaďovateľa.
Štátni kontrolóri preto odporúčajú parlamentnému hospodárskemu výboru intenzívnejšiu verejnú kontrolu prostredníctvom vyžiadania si pravidelných ročných správ o realizovaných výdavkoch a plnení cieľov v súvislosti s prípravou priemyselných parkov.
Oba projekty spájajú aj ďalšie nedostatky. Kontrolnej skupine neboli predložené žiadne dokumenty, analýzy či štúdie, ktoré boli využité ako podklady na uzavretie investičných zmlúv.
Samotné zmluvy s firmami sídliacimi v parkoch vykazujú známky jednostrannej výhodnosti. Zmluvné pokuty totiž hrozia iba obchodným spoločnostiam MH SR, investorom pre neplnenie zmluvných podmienok nehrozia žiadne sankcie.

Porušenie finančnej disciplíny
Priemyselný park Valaliky na východnom Slovensku sa začal stavať vo februári 2023 pre spoločnosť Volvo Cars Corporation, ktorá tu buduje závod na výrobu elektromobilov.
V plnej prevádzke by mal byť koncom roka 2026 a zamestnanie by si tu malo nájsť vyše 3000 ľudí.
Výstavbu má na starosti VIP, s. r. o., rozpočet na výstavbu parku je vyše 730 mil. eur a k 30. aprílu bolo z nich preinvestovaných 174,45 mil. eur. Park bude mať rozlohu vyše 340 hektárov a má štatút významnej investície.
„Ide o významnú investíciu z pohľadu celého Slovenska. Je preto nepochopiteľné, že v spoločnosti VIP nebol interný projektový tím s jasne vymedzenými a stanovenými kompetenciami, čo malo negatívny vplyv na riadenie a spôsobilo omeškanie jednotlivých fáz tohto projektu,“ upozornil Ivančo.
Využívané boli služby externej firmy a preverením rámcových zmlúv a dodatku na zabezpečenie externého projektového riadenia kontrolóri zistili nedodržanie zmluvných podmienok a porušenie finančnej disciplíny podľa zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy vo výške viac ako 230-tisíc eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári