KOŠICE. Na sovietskom pamätníku v centre metropoly východu sú už nové kosáky a kladivá. Pracovníci Správy mestskej zelene v Košiciach ich osadili namiesto zničených symbolov v piatok. Práve vtedy sa začal v meste trojdňový program k 35. výročiu Nežnej revolúcie.
Kosáky a kladivá dlhodobo kritizujú aktivisti, počas rokov došlo k sérii ich poškodení a nevôľa voči nim zosilnela aj po ruskej invázii na Ukrajinu.
Za dekádu zaplatili 30-tisíc eur
Iniciatívne v oprave pamätníka, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, bolo ministerstvo vnútra, ktoré vedie Matúš Šutaj Eštok (Hlas). To poskytlo 80 percent nákladov, čiže 11 100 eur. Mesto doplatilo zvyšných 2 775 eur. Ministerstvo tvrdí, že pamätník riešili na základe požiadavky rezortu diplomacie.
Len za poslednú dekádu ho opravovala Správa mestskej zelene deväťkrát, a to spolu za 16-tisíc eur. Nové kosáky a kladivá sú tentoraz z umelého kameňa.
Radnica neodpovedala na otázku, ako vníma načasovanie prác vzhľadom k aktuálnej situácii i výročiu Novembra.
Kriticky vníma opravu časť verejnosti i ľudia aktívni pred Nežnou revolúciou.
„V dnešnej dobe vojny Ruska proti zvrchovanej Ukrajine je krajne barbarské pridávať stále nové a ďalšie ruské fašistické symboly na pamätník krajiny, ktorá na Ukrajine okrem vojakov zabíja civilistov, ženy, deti,“ myslí si Jiří Trávníček, ktorý v čase socializmu pôsobil ako vydavateľ disidentskej literatúry.

Teológ: Vláda mnohými gestami provokuje
Publicista, vysokoškolský pedagóg a teológ Marián Balázs hovorí, že na jednej strane má štát povinnosť starať sa o pamiatky.
„Pokiaľ tieto symboly na pamätníku neboli zakázané, touto optikou sa tomu dá rozumieť. Som si však istý, že jeho obnova práve v blízkosti novembrového výročia nie je náhoda. Máme vládu, ktorá mnohými gestami provokuje. A toto mohli urobiť kedykoľvek. Vnímam ako provokáciu, že to urobili práve teraz."

Považuje to za nevhodné aj pre samotné znaky totalitného režimu. Podľa neho neobstojí argument, že to bola armáda, ktorá nás oslobodila.
„Na druhej strane bola to tá istá armáda, ktorá nás ďalej okupovala a bola to tá istá armáda, ktorá odtiaľto z Košíc odvliekla do Ruska množstvo nevinných ľudí. Tých nevinných ľudí odchytávali na ulici, to nebol žiadny menný zoznam. Potrebovali nejaký počet ľudí a pár sto z Košíc odvliekli a zhromaždili ich tam, kde je dnes hotel Yasmin. Odtiaľ ich odvliekli.”

Premenovať a presťahovať?
Osobne pozná príbehy ľudí, ktorí sa roky nedozvedeli, čo sa stalo s ich príbuznými.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári