KOŠICE. Nádejou sme my, občania, znel podtitul zhromaždenia, na ktoré prišla v Košiciach približne tisícka ľudí napriek zime a sychravému počasiu.
Trojdňový cyklus podujatí k 35. výročiu Nežnej revolúcie uzavrel míting pred Štátnou vedeckou knižnicou. Práve tam sa v roku 1989 menili dejiny.
Menšiny na okraji
Podľa divadelníčky Zuzany Psotkovej aj dnes stojíme na križovatke. „Niektorých z nás predstava opakovaného boja za tvár krajiny, v ktorej chceme žiť, desí, vyčerpáva a frustruje. Je v poriadku, že cítime únavu, sklamanie a dezilúziu, že naše predstavy o tom, ako bude naša krajina vyzerať v roku 2024, boli úplne iné.“
Nemali by sme však prepadať letargii. Psotková pripomenula , že zmeny v rezorte kultúry sa dejú bez akejkoľvek diskusie s odbornou obcou.
„Je to kultúra, kde z verejnej výzvy na podporu znevýhodnených skupín ministerka účelovo vylúčila všetky LGBT+ projekty. Otvorene hlása diskrimináciu celej skupiny ľudí, ktorých postavenie je stále znevýhodnené po sociálnej aj legislatívnej stránke.“

Bývalá učiteľka vidí paralelu
Bývalá učiteľka slovenčiny a literatúry a prvá porevolučná viceprimátorka Košíc Judita Štofková pripomenula strach a vzrušenie, ktoré prežívali v novembri '89. Vedenie školy dalo príkaz zatvoriť školu, no ona s niekoľkými kolegami a študentmi si našli tajný východ a prišli na košické námestie.
Prekvapil ju nedávny incident, keď sa bratislavskí gymnazisti prezliekli na karnevale za dôchodcov s ironickým výrokom „Milujeme Fica".
„Hoci som sama dlho dôchodkyňa, netušila som, že existuje Jednota dôchodcov, na ktorej čele stojí doktor Kotian. Ten začal útok na mladých študentov.“

Podotkla, že si ho vygooglila a zistila, že má pred menom titul z politicko- spoločenských vied. „Hlavným predmetom tam bol marxizmus-leninizmus. Zrejme bol dobrý študent.“
Oživilo to v nej spomienku z 80. rokov, keď mala ísť so žiakmi na pokyn vedenia k odhaleniu pamätníka významného komunistu.
Jeden žiak z jej triedy si pri slávnostnom akte nesňal čiapku a kým prišli späť do školy, už prišli telefonáty, strašenie, vyhrážky a obmedzenia. „Aký je rozdiel medzi pánom Kotianom a tým súdruhom zo strany?“ pýtala sa Štofková.
Video: Korzár/Jana Ogurčáková
Kušnírová: Valcujú všetko, čo im stojí v ceste
Dav niekoľkokrát kričal: „Dosť bolo Fica.“ Spomenul sa aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) a pri akejkoľvek zmienke o vláde ľudia skandovali: „Hanba!"
Zlatica Kušnírová stále čaká na rozsudok vo veci brutálnej vraždy jej dcéry a novinára Jána Kuciaka v roku 2018. Pred 35 rokmi stála na prešovskom námestí s dcérou pod srdcom.
„Zavraždili ich tí, ktorí sa v plnej sláve a plnej moci vracajú naspäť valcujúc všetko dobré, čo im stojí v ceste, prokurátorov, sudcov, dobrých policajtov.“
Podľa nej musíme rozmýšľať nad tým, čo sa deje so Slovenskom. „Záleží na každom jednom z nás. Zobuďme sa a pamätajme, čo sa stalo, nedajme si ukradnúť krajinu. Už len kvôli krvi mojich nevinných detí a spravodlivosti, ktorej sa nevieme dožiť.“

Nevedia rozlíšiť cestu od semafora
Počas viac ako dvojhodinového mítingu Košičania vymrzli. Pamätníci hovorili, že je väčšia zima ako v roku 1989.
„Hoci vtedy bola väčšia zima, dnes nás mrazí z toho, čo sa deje v tejto krajine,“ podotkol publicista Marián Balázs.
Dav si spomenul aj na Marcela Strýka a Petra Raševa.

Balázs pripomenul časy maskáčových mafiánov a časy, keď šmejdi predávali fejkové hrnce.
„Dnes nám podobní fejkoví politici predávajú fejkovú politiku, fejkové kresťanstvo a fejkové národovectvo. Tí, čo si skúmajú doma pod mikroskopom vlastnú krv, tí čo nevedia rozlíšiť ulicu od semaforu a tí, čo oslovujú ženy pojmom suka, nás učia, čo je to byť Slovákom a čo je národovectvo.“

Poslanec: Vedenie chce byť za pekných u komunistov
Rečníci spomínali aj na obeť policajného násilia, na tragickú udalosť reagovalo aj niekoľko transparentov.
Dlhý piskot sa ozval, keď Balázs povedal, že len pár metrov od zhromaždenia pribudli v týchto dňoch nové kosáky a kladivá.

Na úvod podujatia prišiel aj primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).
Za to, že mesto prispelo a obnovilo kosáky a kladivá na sovietskom pamätníku, kritizoval v nedeľu vedenie radnice mestský poslanec Ladislav Lörinc (Košická strana), ktorý hovorí o veľkej hanbe.
„A práve dnes tí, ktorí platia osadenie kosákov a kladív v centre mesta, neodpovedajú novinárom na priame otázky, sa pôjdu klaňať a fotiť pred pamätníky obetiam bývalého režimu. Tí istí, ktorí sabotovali občianske petície za premenovanie námestia a vyčistenie verejného priestoru od symbolov nedemokratických režimov, budú dnes písať statusy o demokracii. Vedenie mesta mlčí, lebo chcú byť za pekných aj u komunistov a pohrobkov socializmu,“ napísal na sociálnej sieti.
Radnica na kritiku nereagovala.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári