KOŠICE. Takmer pol roka po slávnostnom strihaní pásky na zmodernizovanej a rozšírenej Slaneckej ceste na košickom sídlisku Nad jazerom informoval magistrát o svojom postupe voči zhotoviteľovi, ktorým je spoločnosť Doprastav.
Stavebná firma nedodržala minuloročný decembrový termín dokončenia zákazky, čím mala vzniknúť Košiciam škoda. Prepadla im totiž časť z eurofondov, z ktorých mala byť financovaná prestavba vyše dvojkilometrového úseku, ktorý je súčasťou juhovýchodného vstupu do mesta.
Namiesto decembra 2023 opustili robotníci Slaneckú až v júni nasledujúceho roka. Vedenie mesta v tom čase informovalo, že náklady na projekt predstavovali dovedna 18,5 milióna eur. Pôvodná cena zákazky, s ktorou Doprastav zvíťazil v súťaži v roku 2021, bola na úrovni necelých 12 miliónov.
Do roku 2024 podpísal košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) k zmluve s Doprastavom dvanásť dodatkov.

Nárokujú si škodu 929-tisíc
Ministerstvo investícií a regionálneho rozvoja schválilo Košiciam na projekt na Slaneckej tri nenávratné finančné príspevky. Priamo na vybudovanie novej štvorprúdovky mali odobrený balík peňazí vo výške 16,6 milióna, na modernizáciu tamojších zastávok MHD malo ísť 1,37 milióna a na výstavbu cyklochodníka 423-tisíc.
Celkové oprávnené výdavky na zámer však nakoniec predstavovali sumu 15,2 milióna, z ktorých bola Košiciam reálne vyplatená iba časť.
„Mesto obdržalo od riadiaceho orgánu 13,99 milióna s DPH z celkových oprávnených výdavkov na základe prác, ktoré sa do konca roka 2023 zrealizovali, a tie nám boli uhradené na základe vystavených faktúr. Na ich základe nám riadiaci orgán overil všetky vynaložené výdavky do 31. decembra 2023,“ povedal hovorca Košíc Dušan Tokarčík.
Podľa jeho slov si magistrát nárokuje náhradu škody kvôli nemožnosti dofinancovať projekt prostredníctvom schváleného nenávratného príspevku, a to vo výške bezmála 929-tisíc eur.
„Náš postup pri uplatňovaní sankcií na základe predložených dokladov voči zhotoviteľovi diela v súčasnosti posudzuje riadiaci orgán. Voči zhotoviteľovi bol uplatnený jednostranný zápočet. To znamená započítanie pohľadávky mesta Košice s pohľadávkou spoločnosti Doprastav. Zostatok pohľadávky mesta Košice po zápočte predstavuje sumu presahujúcu 817-tisíc,“ doplnil Tokarčík.

Penále až po „definitívnom“ prevzatí diela?
Košice vystavili Doprastavu aj penalizačnú faktúru v hodnote 1,44 milióna.
„Sankčné faktúry budú vyčíslené až po definitívnom prevzatí diela,“ reagovalo vedenie Košíc.
Čo však znamená „definitívne prevzatie diela“ však nie je celkom jasné. Ministerstvo nám totiž potvrdilo, že stavba bola v zmysle preberacieho protokolu od zhotoviteľa prevzatá.
Novej štvorprúdovke so zastávkami a cyklochodníkom však stále chýba kolaudačné rozhodnutie, hoci sú tieto objekty stavebne dokončené.
Dôvodom je umiestnenie niektorých častí projektu v ochrannom pásme vzdušného vedenia veľmi vysokého napätia 110 kV. Projekt modernizácia Slaneckej s riešením tohto problému vôbec nepočítal.
Za prekládku stožiarov zaplatia Košice 1,1 milióna. Zmluvu s prešovskou firmou Proenergs podpísal primátor Polaček v polovici septembra.
Firma má na realizáciu zákazky osem mesiacov. Termín ukončenia prác by sa tak mal kryť zhruba s exspiráciou ročného povolenia na predčasné užívanie stavby, ktorú dostala Slanecká cesta na konci mája 2024.

Podľa EÚ ide o „nefunkčný projekt“, mesto je spokojné
Napriek týmto okolnostiam nám rezort potvrdil, že košický magistrát splnil podmienky na vyplatenie eurofondov. Zároveň však podľa rezortu platí, že v zmysle pravidiel Európskej únie ide o „nefunkčný projekt“. Jeho sfunkčnenie je možné do 15. februára 2027.
Magistrát tvrdí, že má aktuálne schválenú žiadosť o sfunkčnenie dvoch zámerov z troch, ktoré boli na Slaneckej realizované, a to v termíne do 17. júna 2025.
Vedenie Košíc je však s výsledkom svojej práce v tomto prípade spokojné.
„Rekonštrukcia Slaneckej splnila požiadavku Jazerčanov nad naše očakávania. Doprava je počas rannej špičky priebežná a bez zdržaní, čo je zásadný rozdiel oproti situácii, ktorá sa pravidelne diala minimálne v uplynulých 20 rokoch. Dnes je evidentné, že táto cesta zatraktívnila mestskú časť Nad jazerom, ako aj podnikateľské prostredie v priemyselnej časti,“ povedal Tokarčík.

Päť percent prác doťahovali 6 mesiacov
Na otázku, prečo nebol projekt na Slaneckej dokončený v decembri, dlhodobo neodpovedá ani vedenie Košíc a ani Doprastav.
Pritom pôvodné plány počítali s rozvrhnutím výstavby na 24 mesiacov. Ak by sa podarilo splniť túto lehotu, modernizovaná cesta by bola verejnosti k dispozícii už v priebehu augusta 2023.
Stavbu však v tom čase sprevádzali problémy. Tým najvýraznejším bola nedostatočná únosnosť podložia pod starou cestou, ale aj prítomnosť inžinierskych sietí, s ktorými pôvodný projekt nepočítal. Magistrát preto umožnil posun deadlinu o 129 dní, teda na spomínaný december.
Deň pred zmluvným dokončením stavby bolo stavenisko plné robotníkov a strojov. Napriek tomu bolo jasné, že projekt nebude hotový načas.
Na niektorých úsekoch bol ešte stále starý asfalt, pred niektorými zastávkami boli namiesto betónových stojísk autobusov hlboké jamy, chýbali peróny i prístrešky, pri okraji cesty čakali na svoje uloženie odvodňovacie žľaby.
Vedenie mesta vtedy tvrdilo, že práce boli hotové na 95 percent. Potvrdzuje to aj suma, ktorú sa podarilo Košiciam vyčerpať do konca vlaňajšieho roka. Išlo o zhruba 92 percent z celkových oprávnených výdavkov.
Napriek tomu trvalo ďalších šesť mesiacov, kým bola stavba odovzdaná do užívania verejnosti v plnom profile.

Ministerstvo: Všetko bolo v poriadku
Riadiaci orgán vylúčil možnosť, že by boli fakturované aj práce, ktoré boli vykonané po 31. decembri 2023.
„Mesto podalo žiadosti o platbu iba na výdavky za zrealizované práce, ktoré boli uhradené na základe vystavených faktúr do stanoveného termínu. Súčasťou žiadostí o platbu boli aj ďalšie doklady: zisťovacie protokoly o vykonaných stavebných prácach, fotografie, zápisy v stavebných denníkoch, mesačné správy stavebného dozoru, výstupy z účtovníctva, výpisy z bankového účtu o úhrade faktúr a ďalšia podporná dokumentácia, na základe ktorej poskytovateľ overil vynaložené výdavky,“ uviedlo ministerstvo.
Doplnilo, že práce, ktoré neboli zrealizované do 31. decembra 2023, sú považované za neoprávnené výdavky a mesto si ich hradilo z vlastných zdrojov.
Počas 18. a 19. júna 2024 mala byť na mieste vykonaná finančná kontrola, keď došlo aj k fyzickej kontrole diela na stavbe.
Ministerstvo nám zároveň potvrdilo, že sa zaoberá penalizačnou faktúrou, ktorú vystavilo mesto Doprastavu.
„Doposiaľ sa na riadiacom orgáne posudzuje postup prijímateľa pri uplatňovaní sankcií na základe predložených dokladov voči zhotoviteľovi diela. Finančné opravy môžu byť uplatnené v čase realizácie a aj v čase udržateľnosti, t.j. 5 rokov po ukončení realizácie projektu,“ uzavrel rezort.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári