KOŠICE. Naťahovačky vedenia košickej mestskej časti Staré Mesto s väčšinou miestnych poslancov okolo súbehu poslaneckých odmien a platu zástupcu starostu Vladimíra Eperješiho (nezávislý) trvajú už od začiatku volebného obdobia dva roky.
Aj keď miestne zastupiteľstvo schválilo v októbri opätovné vyplácanie odmeny k jeho vicestarostovskému platu, ktoré mu stoplo ešte vlani v marci, kauza pokračuje.
Jednak preto, že Eperješi žiada o spätné doplatenie odmien vo výške viac ako 11-tisíc eur, ale najnovšie sa objavili aj pochybnosti časti poslancov, či poberá samotný plat v súlade so zákonom.
Ani správny súd ešte nerozhodol o žalobe prokurátora Okresnej prokuratúry Košice I Mariána Čorbu. Podal ju, lebo miestne zastupiteľstvo v júni nevyhovelo jeho protestu prokurátora, ktorým napadol uznesenie o nevyplácaní poslaneckej odmeny zástupcovi starostu ako „prijaté v rozpore s platnou právnou úpravou“ a navrhol ho ako nezákonné zrušiť do 60 dní od doručenia protestu.
Korzár v tejto súvislosti zisťoval, akou formou pôsobia vo svojich funkciách zástupcovia starostov v ostatných veľkých mestských častiach Košíc a ako sú za to finančne ohodnotení.

Plat majú iba v Starom Meste a na Západe
Z nášho prieskumu vyplynulo, že z ôsmich veľkých mestských častí Košíc poberá plat okrem zástupcu starostu Starého Mesta Eperješiho už len jeho kolega z najväčšej mestskej časti Západ.
Eperješi ho má vyšší napriek tomu, že len pred niekoľkými dňami mu starosta Igor Petrovčik (nezávislý) znížil plat v záujme zlepšenia napätých vzťahov s poslaneckým zborom.
Zástupcovi starostu patrí v zmysle zákona o meste Košice i zákona o obecnom zriadení plat, ak je dlhodobo uvoľnený zo zamestnania na výkon tejto funkcie.
Plat určuje starosta podľa zákona maximálne do výšky 70 percent jeho platu. Takýto zástupca sa považuje na účely tvorby a použitia sociálneho fondu, dovolenky a cestovných náhrad za zamestnanca v pracovnom pomere a obec sa považuje za jeho zamestnávateľa.
Maximálny plat mal doteraz aj Eperješi, čo bolo mesačne 3 214 eur v hrubom (všetky nižšie uvedené sumy v článku sú takisto v hrubom), ale poslanecké odmeny nedostával, lebo mu ich vlani v marci stopli poslanci.
Po terajšom znížení na 55 percent z platu starostu to je aktuálne 2 525 eur, ale opäť už poberá i poslaneckú odmenu v mesačnej výške 625 eur, čo predstavuje spolu s platom mesačnú sumu 3 150 eur.
Starosta Západu Marcel Vrchota (SaS) uviedol, že „vzhľadom na náročnosť úloh špecifikovaných v poverení z 25. novembra 2022 a z toho vyplývajúci rozsah výkonu funkcie zástupcu starostu určil Petrovi Hubovi plat vo výške 2 050 eur mesačne“.
Vrchota zdôraznil, že Huba (Za ľudí) sa vzdal poslaneckej odmeny hneď od nasledujúceho dňa po poverení.
Aktuálne tak prichádza jeho zástupca podľa zverejnených informácií na webovej stránke mestskej časti mesačne o ďalších 625 eur, čo je štandardná poslanecká odmena u jeho kolegov na Západe.

Na Juhu nemá plat, odmeny ho pripomínajú
V ostatných veľkých mestských častiach nemajú zástupcu starostu, ktorý by bol dlhodobo uvoľnený zo zamestnania na výkon tejto funkcie. Vykonávať ju teda môže popri svojom civilnom zamestnaní, povolaní alebo podnikaní, ale môže ísť napríklad aj o nezamestnaného či dôchodcu.
Takémuto zástupcovi nepatrí plat, nepovažuje sa totiž za zamestnanca mestskej časti v pracovnom pomere a starosta mu môže určiť podľa zákona iba odmenu maximálne len do výšky 70 percent zo základného zákonného platu starostu, hoci by ho mal ten aj navýšený.
Keďže starosta si sám vyberá spomedzi zvolených poslancov miestneho zastupiteľstva svojho zástupcu a rozhoduje aj o vecnom i časovom rozsahu poverenia na svoje zastupovanie, nie je možné mechanickým porovnaním vyplácaných odmien určiť, ktorý zo zástupcov je ohodnotený najštedrejšie alebo najefektívnejšie.
Z porovnania sa dá vyčítať len to, koľko financií vynakladajú jednotlivé mestské časti na odmeny svojich zástupcov. Z tohto pohľadu je na čele rebríčka mestská časť Juh.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári