Mesto Košice chcelo opäť zvýšiť poplatok za odpad. Na utorkovom rokovaní rozhodovali mestskí poslanci aj o zvýšení dane za ubytovanie a taktiež vyšších poplatkoch pre podniky za užívanie verejného priestranstva.
Prekvapivo sa väčšina poslancov rozhodla pre typ tajného papierového hlasovania, ktoré trvalo niekoľko hodín. Časť z nich tento krok kritizovala, za tajné hlasovanie bol aj viceprimátor MARCEL GIBÓDA (SaS). Návrhy na vyššie poplatky vedeniu radnice neprešli.
Viceprimátor ešte pred tajným hlasovaním vysvetľoval, prečo s ním súhlasil a aj to, prečo je dôležité zvýšiť poplatok za odpad. Košičania sú podľa neho dlhodobo diskriminovaní za svoj zodpovedný prístup k nakladaniu s odpadom.
Radní počas rozpravy informovali, že pripravujú návrh, podľa ktorého budú neplatičom odoberať vodičáky. "Neujdú, bude ich to stáť vodičský preukaz,“ hovoril primátor. Jeho námestník zatiaľ bližšie podrobnosti nepozná.
V rozhovore sa dočítate:
- Prečo sa priklonil k tajnému hlasovaniu,
- v čom vidí populistický prístup poslancov,
- či zahlasoval za zvýšenie poplatkov,
- v čom vidí problém so skládkovaním odpadu.
Prečo sa prikláňate k tajnému hlasovaniu?
Aby sme si tu nevykrikovali veci.
Ako to myslíte?
Aby bola pokojnejšia atmosféra v zastupiteľstve.
Myslíte si, že tajná voľba ovplyvní to, ako dopadne hlasovanie?
Myslím si, že to ovplyvňuje celkovú atmosféru, ktorý je dosť napätá medzi poslancami.

Nemali by ste ako poslanci jasne deklarovať voličom, či ste za zvyšovanie poplatkov za odpad? Prečo sa prikrývať tajným hlasovaním?
Viete, keď tu máme kolegov, ktorí na jednej strane povedia, že chcú zachovať a zlepšovať systém odpadového hospodárstva pre obyvateľov, že nás žiadajú o pridanú hodnotu pre obyvateľov.
Mesto začne túto pridanú hodnotu obyvateľom poskytovať, začneme zavádzať polopodzemné kontajnery a napriek tomu títo poslanci nevidia túto pridanú hodnotu a odmietajú hlasovať za to, aby obyvatelia reálne v zmysle zákona platili za to, čo odpadové hospodárstvo stojí. S takým populistickým prístupom sa ťažko pri niektorých veciach vyjednáva a potom je to ťažké aj pri tvorbe politík. Myslím si, že niektorí moji kolegovia ešte nepochopili, čo znamená zodpovednosť za chod mesta.
Je to férové voči občanom, že nevedia, ako hlasoval ich volený predstaviteľ?
Myslím si, že je férové, aby obyvatelia platili za také odpadové hospodárstvo, ktoré im prináša spokojnosť. Teda sú spokojní, že sa im nepreplňujú kontajnery, že mesto nemusí škrtať služby len aby ušetrilo, pretože niektorí poslanci chcú populisticky znižovať poplatky obyvateľom a majú pocit, že mesto má nejakú skrytú kasu, z ktorej sa dá donekonečna vyťahovať peniaze.
Poslanci vám vyčítajú, že na jednej strane mesto zvyšuje poplatky obyvateľom, na druhej strane nešetrí. Prečo nehľadáte rezervy na magistráte?
Aj váš článok, ktorý ste naposledy zverejnili, iba kĺže po povrchu, zameriava sa iba na určitú oblasť a nepozeráte sa na rozpočet komplexne. V takom prípade sa vedie debata veľmi ťažko. Na jednej strane poslanci vyčítajú mestu toto a na druhej strane tí istí poslanci dávajú návrh, že mestským častiam pri klesajúcich príjmoch mesta zo strany štátu treba zvýšiť podiel daní, ktoré by mali dostávať o ďalšie dva milióny eur, pričom už minulý rok to bolo 2,4 milióna eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári