KOŠICE. Nemôžu si dovoliť menštruačné potreby a nemajú informácie, ako sa o svoje telo starať. Až 44 percent slovenských žien a dievčat v nejakej fáze života pocítilo menštruačnú chudobu. Vyplýva to z výskumu neziskovej organizácie InTYMYta.
„Nie je to iba o tom, že by práve nemali poruke vložku, keď sú vonku, ale doma ju majú. Nedôstojná menštruácia je taká, pri ktorej žena musí používať handry, zvyšky látok, oblečenia alebo jednorazové potreby opakovane, lebo si nemôže kúpiť menštruačné potreby,“ hovorí Linda Moróczová z organizácie, ktorá spoluvedie projekt Dôstojná menštruácia.
Ohrozené sú matky samoživiteľky
Na konferencii v Košiciach s občianskym združením Spolka a so Švec Group predstavili inovovanú menštruačnú skrinku – riešenia pre zabezpečenie dostupnosti menštruačných potrieb.
Nový dizajn do nej umožňuje na jedno naplnenie umiestniť približne 100 menštruačných vložiek, čím dokáže zabezpečiť potreby viacerých žien.
„V Európe zasahuje menštruačná chudoba takmer každú desiatu ženu. Nejde pritom len o ľudí bez domova, ale aj o osoby zo sociálne znevýhodnených rodín, marginalizované komunity či obyvateľstvo oblastí zasiahnutých prírodnými katastrofami alebo konfliktami,“ vraví Moróczová.
Najpočetnejšia skupina ohrozená chudobou sú jednorodičovské domácnosti, v ktorých si matky radšej vyberú nákup jedla deťom ako nákup menštruačných potrieb pre seba.

Hanba z krvavých nohavíc
Neziskové organizácie by chceli pre ženy citlivú tému odtabuizovať a zbaviť ich tak ostychu.
„Deje sa aj to, že dievčatá vynechávajú školskú dochádzku počas menštruačných dní, lebo je pre ne hanbou ísť do školy s handrami namiesto vložiek a báť sa, či budú mať zakrvavené nohavice alebo nie,“ hovorí Katarína Onderková zo Spolky. Tá spolupracovala na vzhľade menštruačnej skrinky.
„Cieľom bolo nadizajnovať skrinku, ktorá ochráni menštruačné potreby, doručí ich tam, kde je potrebné, bude odolná v exteriéri a bude na prvý pohľad zrejmé, o akú skrinku ide,“ vysvetľuje jej červenú farbu.

Kde ich nájsť?
Zuzana Bendíková z InTYMYty objasnila, že projekt existuje od roku 2020, keď začali zbierkou menštruačných potrieb a priamou pomocou ľuďom.
„Každý rok sme túto zbierku robili 28. mája na Medzinárodný deň menštruačnej hygieny. Materiálnu podporu menštruačných potrieb máme väčšinou cez zbierky a formou spolupráce s drogériami.“
Na Slovensku je zatiaľ desať skriniek, z toho štyri v Košickom kraji. Jedna je v komunitnom centre v Moldave nad Bodvou, ďalšia v Mareene na Hlavnej 68 v Košiciach a jedna na ZŠ Ľ. Podjavorinskej na Luníku IX.
Tento týždeň pribudla nová skrinka aj na Súkromnej strednej odbornej škole pedagogickej a sociálnej na Požiarnickej ulici v Košiciach.
Cieľom je rozšíriť ich aj do komunít, ktoré majú najťažší prístup k menštruačným potrebám.
„Niekto, kto je na tom finančne lepšie, si môže adoptovať konkrétnu skrinku a dopĺňať tam menštruačné potreby. Nie je to až taký veľký náklad, ročne tam nakúpime vložky za asi 300 eur,“ ponúka Zuzana Bendíková formu charitatívnej spolupráce aj jednotlivcom či firmám.
Tampóny ani kalíšteky tam nenájdete
Zaujímalo nás, či by nebolo ekologickejšie distribuovať napríklad menštruačné kalíšteky alebo opakovane použiteľné bavlnené nohavičky či bavlnené vložky.
„Nie, pretože potrebujete mať prístup k tečúcej teplej vode, ak chcete používať kalíštek alebo prať nohavičky, aby nedošlo k ohrozeniu vášho zdravia. Zároveň pritom potrebujete mať čisté ruky. Tak ako pri používaní tampónov, ktoré tiež z tohto dôvodu do skriniek nedávame. Skrinky dávame komunitám a do lokalít, kde často nie je prístup k pitnej tečúcej vode,“ vysvetľuje Bendíková.

Menštruujú aj deti
Pojem menštruačná chudoba znamená nedostatok prístupu k menštruačným potrebám, ale aj k hygienickým zariadeniam.
Dáta v rámci celej Európy uvádzajú, že približne jedna z desiatich menštruujúcich žien už zažila menštruačnú chudobu. Tak ako všetok spotrebný tovar, aj menštruačné potreby sú z roka na rok drahšie.
InTYMYta na Slovensku podporuje priamou materiálnou pomocou 25 lokalít, pričom nový dopyt po menštruačných potrebách majú každý týždeň.
„Menštruačné zdravie by mal byť stav úplnej fyzickej, duševnej a sociálnej pohody, a nielen absencia choroby a slabosti v súvislosti s menštruačným cyklom,“ uvádza Linda Moróczová.
„Snažíme sa klásť dôraz na inkluzívny jazyk, preto hovoríme o osobách alebo ľuďoch, ktorí menštruujú. Nie sú to len ženy, sú to aj deti, často od ôsmich rokov,“ vysvetľuje pojem osoba, ktorý používajú pri komunikácii témy.
InTYMYta pracuje aj na názvoch a návodoch na menštruačných skrinkách v rómčine, maďarčine, ukrajinčine a vietnamčine.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári