KOŠICE. Mesto Košice spoločne s maďarským mestom Nyíregyháza získali finančný príspevok z Európskej únie z Programu Interreg Maďarsko – Slovensko vo výške 962 906,80 eura na projekt AquaUrban.
Zameraný je na zadržiavanie, spracovanie a využitie dažďovej vody, ktorá sa niekedy vyskytuje náhle a vo veľkom množstve pri prívalových dažďoch. Ide o spoločný problém oboch miest a rovnakú potrebu realizácie protipovodňových opatrení.
„Hlavným cieľom projektu AquaUrban je podporiť udržateľné hospodárenie s dažďovou vodou, zachytávanie vody a zlepšenie biodiverzity v mestskom prostredí s cieľom prispôsobiť sa zmene klímy," informovalo mesto Košice.

Ťahanovská vodná záhrada
Metropola východu chce v rámci projektu vybudovať v mestskej časti Ťahanovce, v spolupráci s miestnou samosprávou, Ťahanovskú vodnú záhradu.
V zelenom páse námestia medzi kostolom a obecnou studňou na Ťahanovskej ulici má vzniknúť dažďová záhrada.
Cieľom je spomalenie a zadržanie odtoku prirodzene padajúcej dažďovej vody a vody gravitačne pritekajúcej z ciest a spevnených plôch, uličiek a okolitého terénu, umožnenie postupného vsakovania do vrchnej „zelenej“ vrstvy a podpovrchových vrstiev.
Projekt rieši problém častých výdatných zrážok v obci Ťahanovce, ktorá sa nachádza v svahovitom kopcovitom teréne.
Celkové oprávnené výdavky pre mesto Košice sú vo výške 850 487 eur, príspevok EÚ je vo výške 680 389,60 eura, spolufinancovanie mesta je vo výške 8 %.

Zelená komisia projekt neodporučila
Zapojenie mesta do projektu podliehalo schváleniu mestskými poslancami. Komisia životného prostredia, verejného poriadku a ochrany zdravia ho pritom vlani neodporučila poslancom podporiť.
Ťahanovský poslanec Tomáš Jurkovič (nezávislý) zámer ostro kritizoval, argumentoval pritom najmä jeho nákladnosťou.
„Hoci sa nedá poprieť, že projekt by dokázal zachytiť viac vody ako betónový jarok, na realizáciu vodozádržného opatrenia by stačila aj desatinová suma. Zvyšok je jednoducho vata. Vata, o ktorú sa bude musieť niekto starať. "
Údržba bude podľa neho komplikovaná a nákladná. Prekážalo mu tiež, že ak dlho nebude pršať, bude sa tam používať aj voda zo studní. Návrh navyše nebol predmetom diskusie s verejnosťou či architektonickej súťaže.
Starosta Ťahanoviec Ján Nigut (KDH) benefity okrem už spomínaných videl aj v tlmení hluku z dopravy.
Na margo využitia peňazí uviedol, že kým iné obce si za posledné roky za eurodotácie stavali napríklad predražené lavičky, pre Ťahanovce to je výnimočná príležitosť.
„Nebolo to tak, že to chceme urobiť drahé. Jednoducho zámer bol, aby sme to urobili pekne a dobre. A keďže samotné štátne orgány navýšili, čo všetko musíme spĺňať, tak sa zdvihla, samozrejme, aj cena.”
Opatrenia proti bleskovým povodniam
Na projekte budú v oboch partnerských mestách participovať výskumnou a odbornou činnosťou aj miestne univerzity. Spoločne budú mapovať problémy s prívalovými dažďami a hľadať riešenia, ako zlepšiť infraštruktúru protipovodňovej ochrany.
Bude vytvorený model „Simulácia efektu opatrení pre ochranu proti bleskovým povodniam“, ktorý v podobe 2D a 3D animovanej vizualizácie poukáže na efekt súčasného stavu protipovodňových opatrení a zároveň aj plánovaných opatrení s cieľom identifikovať optimálnu revitalizáciu danej oblasti, vrátane modelu protipovodňovej udalosti.
Samospráva v Nyíregyháze využije financie z eurofondov na protipovodňové a odvodňovacie opatrenia. Zmodernizujú existujúcu dažďovú kanalizačnú sieť a doplnia ju o nárazníkový akumulačný systém a nádrže na zachytávanie a odvádzanie vody. Inštaláciou nádrží možno eliminovať vylievanie vody na povrch počas silných dažďov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári