Korzár logo Korzár Košice

Na mapu top súkromných európskych nemocníc pribudla spoločnosť Agel

Za asociovaného ju prijali v Bruseli.

Zľava Michal Pišoja a František Sabol.Zľava Michal Pišoja a František Sabol. (Zdroj: Archív)

Na valnom zhromaždení UEHP - Európskej únie súkromných nemocníc, ktoré sa konalo v dňoch 7. – 8. 11. 2024 v Bruseli, bola spoločnosť AGEL prijatá za asociovaného člena. Spoločnosť AGEL na valnom zhromaždení zastupovali predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Ing. Michal Pišoja, MPH, LL. M. a predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Kardiocentra AGEL Košice-Šaca prof. MUDr. František Sabol, PhD., MPH, MBA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pred niekoľkými dňami ste sa vrátili z významnej spoločnej služobnej cesty v Bruseli. Aký bol jej cieľ a čím bola dôležitá?

SkryťVypnúť reklamu

MP: Naša služobná cesta do Bruselu mala viacero významných cieľov. Predovšetkým sme sa zúčastnili na valnom zhromaždení Európskej únie súkromných nemocníc (UEHP), kde sme mali príležitosť prezentovať našu sieť zdravotníckych zariadení, diskutovať o aktuálnych výzvach a možnostiach spolupráce v oblasti zdravotnej starostlivosti na európskej úrovni.

Cesta bola dôležitá aj z hľadiska posilnenia našich väzieb s významnými európskymi organizáciami a odborníkmi v oblasti zdravotníctva, čo nám umožňuje byť lepšie informovaní o trendoch a inováciách v tejto oblasti. Okrem toho sme mali príležitosť získať cenné informácie o tom, ako sa vyvíja legislatíva a zdravotnícke politiky v rôznych krajinách, čo nám pomôže prispôsobiť naše služby aj z hľadiska európskych štandardov.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo ste sa rozhodli ašpirovať na členstvo v UEHP?

MP: Od počiatku svojej činnosti Únia európskych súkromných nemocníc (UEHP) obhajuje európsky model systému zdravotnej starostlivosti, založený na princípoch rovnosti prístupu, kvality starostlivosti a udržateľnosti zdravotníckych systémov.

Zároveň sa intenzívne zasadzuje za konkurenčnú rovnováhu medzi verejným a súkromným sektorom, rešpektovanie spoločných a zdieľaných pravidiel a racionálne a produktívne využívanie zdrojov s cieľom zvyšovania kvality a bezpečnosti pacientov. Keďže dôraz na kvalitu, bezpečnosť, efektivitu a dostupnosť je v DNA našej spoločnosti, ašpirovať na členstvo v UEHP je prirodzeným krokom v nasledovaní našich cieľov.

F.S: UEHP sa zasadzuje o kultiváciu modelu zdravotnej starostlivosti, v ktorom súkromný a verejný sektor spolupracujú na základe jasne stanovených pravidiel. Takáto spolupráca prispieva k vyváženejšiemu vnímaniu oboch sektorov a je jednoznačne v záujme pacientov. S filozofiou presadzovania pravidiel férovej súťaže pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti sa plne stotožňujem, preto našu ašpiráciu na členstvo v UEHP považujem za logické pokračovanie nášho spoločného snaženia.

SkryťVypnúť reklamu

Koľko má únia členov a aký rozsah zdravotnej starostlivosti pokrýva?

MP: Združuje celkovo 13 národných asociácií, má 10 pridružených členov a zastupuje vyše šesťtisíc súkromných nemocníc s počtom okolo jedného milióna lôžok. Mapa Európy s označením miest, v ktorých členské nemocnice UEHP pôsobia, nepotrebuje komentár, a preto som mimoriadne hrdý, že pri najbližšom vydaní tejto mapy na nej pribudnú aj „guľôčky“ označujúce slovenských a českých poskytovateľov siete AGEL.

Čo znamená členstvo v UEHP pre sieť AGEL a KCE?

MP: Členstvo v UEHP nám umožňuje byť súčasťou širšej európskej platformy, ktorá združuje najlepších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Pre našu sieť AGEL to znamená nielen získať prístup k najnovším informáciám a inováciám v zdravotnej starostlivosti, ale aj možnosť ovplyvňovať politiku na európskej úrovni. Pre Kardiocentrum AGEL Košice-Šaca, ktoré je špecializovaným centrom v oblasti kardiovaskulárnej medicíny, je to príležitosť získať medzinárodné uznanie a lepšie prepojenie s odborníkmi z celej Európy. Okrem toho sa takto môžeme zapájať do spoločných projektov, výmeny skúseností a zvyšovania kvality našich služieb na základe európskych štandardov.

FS: V prvom rade je potrebné povedať, že je to obrovský úspech a uznanie pre akcionára, pre vedenie a všetkých zamestnancov spoločnosti AGEL. Pre mňa osobne to znamená jednoznačné potvrdenie správnosti cesty, na ktorú sme sa v Kardiocentre s mojimi kolegami dali. Viete, môj otec mi opakovane zdôrazňoval v neľahkých obdobiach života, keď je tak ľahké prepadnúť beznádeji: „Kvalita, synku, sa nakoniec vždy presadí.“ Aj tento významný okamih v príbehu, ktorý spoločne píšu AGEL a Kardiocentrum, mu dáva za pravdu.

Môžete čitateľom priblížiť, ako prebieha proces prijatia do UEHP?

MP: Každá organizácia, ktorá chce byť členom, musí preukázať, že spĺňa vysoké štandardy v oblasti kvality a bezpečnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Musí byť aktívnym účastníkom v zlepšovaní a modernizácii zdravotného sektora, a to nielen na národnej, ale aj na medzinárodnej úrovni. Proces zahŕňa dôkladnú kontrolu dokumentácie, posúdenie výkonnosti organizácie a jej schopnosti prispieť k širším cieľom UEHP. Po prijatí sa členovia zapájajú do rôznych pracovných skupín a projektov, ktoré sú zamerané na zlepšovanie praxe a inovácií v oblasti zdravotníctva.

Súčasťou procesu prijatia do elitných klubov býva spravidla aj podmienka „odporúčania“ niektorého z členov klubu. Bolo tomu tak aj v prípade Vášho prijatia do UEHP?

FS: Máte pravdu. Pri vstupe do elitných klubov musíte popri kvalite presvedčiť, že ste dôveryhodný a seriózny partner. V tom Vám excelovské tabuľky, grafy ani štatistiky nepomôžu. Potrebujete mať dobrú povesť a vzťahy, ktoré otvárajú dvere. Pri ašpirácii na členstvo v UEHP nám pomohlo odporúčanie zo strany zástupcu nášho partnerského kardiocentra z Monaka, ktorý je aj členom vedenia UEHP. Myslím, že môžem bez zveličenia konštatovať, že vzťah medzi Centre Cardio-Thoracique de Monaco a Kardiocentrom AGEL Košice-Šaca prerastá z roviny spolupráce do roviny priateľstva na profesionálnej, ale aj ľudskej úrovni.

Čitateľov bude určite zaujímať, ako ste vnímali priebeh a atmosféru valného zhromaždenia UEHP v Bruseli?

MP: Valné zhromaždenie UEHP bolo inšpiratívne. Atmosféra bola profesionálna, ale zároveň veľmi otvorená pre diskusiu. Zúčastnili sa na ňom odborníci z rôznych krajín, ktorí prediskutovali najnovšie trendy a výzvy v oblasti zdravotnej starostlivosti. Boli to veľmi cenné momenty na zdieľanie skúseností a hľadanie spoločných riešení. Vnímali sme veľký záujem o inovácie v oblasti digitalizácie a umelej inteligencie v zdravotníctve, ako aj o zlepšenie dostupnosti kvalitnej zdravotnej starostlivosti naprieč Európou.

FS: Úplne prvý dojem som získal už pri vchode do budovy, v ktorej UEHP sídli, keďže na rovnakom poschodí, ako UEHP, má svoj „office“ aj spoločnosť Ferrari. Samotný priebeh valného zhromaždenia bol mimoriadne pragmatický a bolo zrejmé, že sa tu nik na nič nehrá. Počas kvalitne pripravenej a prednesenej prezentácie Ing. Pišoju som si opäť raz uvedomil rozsah a šírku záberu AGEL-u.

Otázky diskutujúcich boli vecné a sústredili sa na problémy z každodennej praxe, s ktorými sa prevádzkovatelia nemocníc stretávajú. Verím, že sme na všetky otázky zodpovedali s rozvahou a nadhľadom. Napokon, pri verejnom hlasovaní naše členstvo podporili všetci hlasujúci delegáti. Myslím, že viac nie je potrebné dodať.

Aké témy z prezentácií kolegov a následnej diskusie vo Vás najviac zarezonovali?

MP: Jednou z hlavných tém, ktoré rezonovali počas diskusií, bola zodpovednosť za kvalitu zdravotnej starostlivosti a prístup k nej. Veľa sa hovorilo o nutnosti vyváženej spolupráce medzi verejným a súkromným sektorom, pričom sa zdôrazňovalo, že obidve oblasti majú svoju nezastupiteľnú úlohu. Súkromný sektor je často vnímaný ako efektívnejší v inováciách a zlepšovaní kvality, kým verejný sektor zabezpečuje dostupnosť a rovnosť. V zahraničí je táto téma predmetom diskusií, ale v mnohých krajinách je uznávané, že spolupráca medzi sektormi je kľúčovou pre udržateľnosť a zlepšenie zdravotnej starostlivosti.

FS: Problémy prezentované v príspevkoch, ako aj v rámci diskusií, boli pomenované jednoducho, priamo a bez príkras. Nedostatok, predovšetkým stredného zdravotníckeho personálu a jeho nepriaznivá veková distribúcia, klesajúci záujem mladých lekárov o prácu v náročných medicínskych oboroch, ako aj nárast výskytu civilizačných chorôb sú len niekoľkými príkladmi z mnohých problémov, ktoré dlhodobo trápia nielen nás, ale aj kolegov z najrozvinutejších krajín Európy.

Predlžovanie priemernej očakávanej dĺžky života, nové, finančne mimoriadne nákladné medicínske technológie, lieky a postupy, ktoré zachraňujú, prípadne predlžujú život sú len niektorými z faktorov, ktoré vytvárajú nekončiacu špirálu nárastu nákladov na zdravotnú starostlivosť. A pretože verejnosť je vďaka internetu o nových možnostiach liečby informovaná, vytvára na ich dostupnosť výrazný spoločenský tlak. Prakticky všetci diskutujúci sa zhodli, že v súčasnosti rozšírený európsky solidárny systém je bez aktívnej starostlivosti obyvateľov o svoje zdravie a určitej spoluúčasti pacientov na úhrade za zdravotnú starostlivosť dlhodobo neudržateľný.

Bola predmetom diskusie aj démonizácia súkromného sektora v zdravotníctve? Na Slovensku totiž niektorí politici často spochybňujú jeho opodstatnenie a existenciu. Deje sa to aj v zahraničí?

MP: Áno, otázka opodstatnenosti a existencie súkromného sektora v zdravotníctve je v mnohých krajinách, vrátane Slovenska, predmetom politických diskusií. Na Slovensku to je téma, ktorú pravidelne otvárajú niektorí politici, ktorí spochybňujú, či by súkromní poskytovatelia mali mať priestor v oblasti zdravotnej starostlivosti. Tento pohľad často vedie k démonizácii súkromného sektora, ktorý je považovaný za zameraný skôr na zisk, než na záujmy pacientov. Súkromný sektor v zdravotníctve však prináša konkurenciu, efektívnosť a inovácie.

Súkromné zdravotnícke zariadenia investujú do nových technológií, poskytujú špecializované služby a sú flexibilnejšie v reakcii na potreby pacientov. Taktiež môžu pomôcť znižovať tlak na štátny systém, ktorý je často preťažený. Dôležité je nastaviť správne regulácie a zabezpečiť, aby aj v prípade súkromného sektora bola zachovaná kvalita a dostupnosť služieb pre všetkých občanov, nielen pre tých, ktorí si to môžu finančne dovoliť. Tento pohľad na vec je zaujímavý v kontexte neustále sa vyvíjajúcich diskusií o optimálnych modeloch zdravotnej starostlivosti v rôznych krajinách.

FS: Často mám pocit z vyjadrení, najmä politikov na Slovensku, akoby existovali štátni a súkromní pacienti, poistenci. S určitou mierou prekvapenia som si aj od kolegov z UEHP vypočul príklady, ako aj v rozvinutých krajinách s dlhodobou tradíciou súkromného zdravotníctva majú regulačné orgány snahu uprednostňovať štátnych poskytovateľov zdravotnej starostlivosti pred súkromnými.

Je preto poučným paradoxom, že napriek týmto neutíchajúcim snahám, dosahujú spravidla v anketách spokojnosti súkromné nemocnice výrazne vyššiu mieru spokojnosti pacientov so starostlivosťou a službami. V zásade asi platí, že čím rozvinutejšia krajina, tým väčší podiel na poskytovaní zdravotnej starostlivosti majú súkromní poskytovatelia.

Aké sú hlavné ciele a očakávania spoločnosti AGEL v rámci spolupráce s UEHP? Má AGEL víziu rozvoja aj v európskom kontexte?

MP: Naším hlavným cieľom je neustále zlepšovanie kvality zdravotnej starostlivosti, a to nielen na Slovensku, ale aj v širšom európskom kontexte. Účasť v UEHP nám poskytuje príležitosti na výmenu skúseností, získavanie nových poznatkov a implementáciu najlepších praktík zo zahraničia. Očakávame, že spolupráca nám umožní lepšie sa prispôsobiť dynamickým zmenám v oblasti zdravotníctva, a to nielen po stránke technológie a digitalizácie, ale aj v oblasti legislatívy a financovania zdravotníctva.

Budú profitovať z členstva AGEL v Únii európskych súkromných nemocníc aj pacienti a zdravotnícki pracovníci?

FS: Prostredie UEHP je primárne založené na vzájomnej kooperácii nemocníc, ktoré spája spoločná filozofia pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Stretnutia odborníkov v rámci UEHP predstavujú komunikačnú platformu, v rámci ktorej si môžu navzájom odovzdávať expertízu a neustále sa zlepšovať. Zároveň, výmena neskreslených informácií z reálnej praxe jednotlivých zdravotníckych systémov dáva príležitosť vyhnúť sa chybným riešeniam, ktoré už niekto vyskúšal. V konečnom dôsledku platí rovnica: „lepšia nemocnica plus kvalitnejší zdravotnícky personál, rovná sa dobrá správa pre pacienta.“

Môžete čitateľom prezradiť, čo nové pripravuje AGEL/KCE na rok 2025?

MP: Na rok 2025 pripravujeme niekoľko dôležitých inovácií a projektov, ktoré zameriame na zlepšenie kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Týka sa to predovšetkým modernizácie našich zariadení a investícií do nových technológií, ako sú robotické systémy a umelecká inteligencia v diagnostike. Okrem toho plánujeme expanziu našich služieb do ďalších regiónov, zameriame sa na zvýšenie dostupnosti špecializovaných vyšetrení a liečby, ako aj na zlepšenie digitálnych služieb pre pacientov. Naša vízia je budovať modernú a efektívnu sieť zdravotnej starostlivosti, ktorá bude pripravená čeliť výzvam 21. storočia.

FS: V prvom štvrťroku spustíme v našom košickom Kardiocentre prevádzku fotónového CT, aktuálne prebiehajú stavebné úpravy priestorov budúceho pracoviska. Pri príprave a realizácii projektu úzko spolupracujeme s CCM z Monaka, ktoré je v tejto oblasti svetovým lídrom. Skúsenosti kolegov z CCM jednoznačne potvrdzujú náš predpoklad, že fotónové CT predstavuje revolúciu v neinvazívnej diagnostike srdcovocievnych ochorení. Sme neochvejne presvedčení, že dostupnosť tejto špecializovanej diagnostickej metodiky bude veľkým prínosom nielen pre pacientov z nášho regiónu, ale pre pacientov z celého Slovenska. V priebehu prvého polroka 2025 plánujeme rozšírenie programu robotických operácií o chlopňové a vrodené chyby srdca. Samozrejme, máme ešte pár veľkých prekvapení v talóne, ktoré predstavíme v pravý čas.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 858
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 949
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 682
  4. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 446
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 437
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 223
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 113
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 595
  1. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky XXXVIII.
  2. Adriana Boysová: Život po živote
  3. Štefan Šturdzík: Čachtický hrad.
  4. Daniel Bíro: Umelá inteligencia začína byť súčasťou našich životov v čoraz väčšej miere. Kde sa s ňou môžeme stretnúť?
  5. Viktor Pamula: Prvý apríl ? Ibažeby nie
  6. Ján Škerko: Fico a Trump: Ako sa z náruče stalo clo
  7. Martin Pilnik: Naozaj obhajujete právo zločincov na najvyššiu politickú a morálnu funkciu v štáte? Naozaj?
  8. Jolana Čuláková: Zlyháva štát, médiá, politici aj odborníci. Tragické udalosti tak smerujú viac k zlu a nenávisti ako k dobru a spolupráci
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 250
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 100
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 991
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 924
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 853
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 351
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 7 215
  8. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 5 831
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


2
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


8
  1. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky XXXVIII.
  2. Adriana Boysová: Život po živote
  3. Štefan Šturdzík: Čachtický hrad.
  4. Daniel Bíro: Umelá inteligencia začína byť súčasťou našich životov v čoraz väčšej miere. Kde sa s ňou môžeme stretnúť?
  5. Viktor Pamula: Prvý apríl ? Ibažeby nie
  6. Ján Škerko: Fico a Trump: Ako sa z náruče stalo clo
  7. Martin Pilnik: Naozaj obhajujete právo zločincov na najvyššiu politickú a morálnu funkciu v štáte? Naozaj?
  8. Jolana Čuláková: Zlyháva štát, médiá, politici aj odborníci. Tragické udalosti tak smerujú viac k zlu a nenávisti ako k dobru a spolupráci
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 250
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 100
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 991
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 924
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 853
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 351
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 7 215
  8. Ján Šeďo: Opozícia sa "pridáva aj nepridáva" k protestom, v zákulisí niečo "buble". 5 831
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu