KOŠICE. Nové ocenenie ako uctenie si pamiatky prvého a jediného prezidenta Medzinárodného filmového festivalu ART FILM Milana Lasicu avizujú organizátori najstaršej a najznámejšej prehliadky filmov.
K tým tradičným a divácky i mediálne veľmi atraktívnym - Hercovej misii a Zlatej kamere, pribudne aj tretie ocenenie pod názvom Cena Milana Lasicu. Určená je pre významné osobnosti slovenskej a českej kinematografie. Udeľuje sa in memoriam obvykle pri príležitosti nedožitého jubilea ocenenej osobnosti.
Festival sa týmto spôsobom usiluje zachovať a pripomínať čo najviac filmových osobností, ktoré počas svojho života vytvárali tie najlepšie diela našej kinematografie.

„Zároveň týmto spôsobom chce upriamovať pozornosť verejnosti a médií na ich prínos v oblasti filmu, s cieľom predstaviť ich tvorbu aj stále mladším generáciám," uvádzajú organizátori festivalu.
Dopĺňajú, že svojím spôsobom Cena Milana Lasicu nadväzuje na Cenu prezidenta festivalu, ktorú Milan Lasica osobne sám udeľoval a odovzdával v rokoch 2017-2021. Jej posledným laureátom in memoriam bol v roku 2021 režisér vôbec prvého slovenského filmu Jánošík Jaroslav Siakeľ, a to pri príležitosti stého výročia od jeho premiéry.
Meno prvého laureáta Ceny Milana Lasicu bude známe začiatkom budúceho roka.
Viac ako 130 filmov
Festival vstúpi na budúci rok do svojej štvrtej dekády existencie. Známy je aj termín jeho 31. ročníka, uskutoční sa v Košiciach v dňoch od 20. do 27. júna 2025.
Fanúšikovia filmového umenia sa môžu opäť tešiť na tri súťažné (Medzinárodná súťaž hraných filmov, Medzinárodná súťaž krátkych filmov, Medzinárodná súťaž filmov zo strednej a východnej Európy) a viac ako desať nesúťažných sekcií.
Organizátori aj tento rok predpokladajú, že odpremietaných bude viac ako 130 filmov.

Vo všetkých súťažných sekciách sa najlepšiemu filmu udeľuje ocenenie Modrý anjel. Toto ocenenie je spojené aj s finančnou prémiou.
Medzinárodná súťaž hraných filmov je určená pre filmy režisérov, u ktorých ide o prvý, druhý alebo tretí film. V tejto kategórii sa udeľujú ocenenia aj za réžiu, ženský a mužský herecký výkon.
Medzinárodná súťaž krátkych filmov je bez druhového obmedzenia (môže ísť o filmy hrané, dokumentárne, animované, experimentálne atď.). Jediným obmedzením je dĺžka - najviac 30 minút.
Medzinárodná súťaž filmov z krajín strednej a východnej Európy je určená pre tvorcov celovečerných snímok z vybranej skupiny štátov bez rozdielu druhového vymedzenia či toho, o ktorý film v poradí vo filmografii režiséra ide.
Košice ako ideálne prostredie
Do metropoly východu sa festival presťahoval v roku 2016. A zotrvá tu ďalších desať rokov. V júni tohto roku totiž o tom podpísali memorandum producent festivalu Ján Kováčik a primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.
Košice ponúkajú infraštruktúru pre konanie takého podujatia, ktoré každý deň obsiahne okolo tridsiatky filmových projekcií ako aj ďalších sprievodných akcií.

Filmy sa premietajú na ôsmich rôznych miestach, pričom neopakovateľnú atmosféru festivalu sprevádza aj fakt, že všetky sú v dosahu niekoľkých minút pešej chôdze v rámci alebo najbližšom okolí mestského historického centra.
„Košice ponúkajú ideálne prostredie pre konanie filmového festivalu, ktorý sa už stal symbolickým a aj reálnym rodinným striebrom slovenskej kinematografie a kultúry, navyše s významným presahom k filmovému svetu. Je radosť spolupracovať so zástupcami mesta i regiónu, ktorí Art Film vnímajú rovnako - ako podujatie, na ktoré môžeme byť spoločne hrdí. Predĺženie spolupráce o ďalších desať rokov nám dáva možnosti, ako ďalej spoločne dlhodobo zlepšovať a zveľaďovať úžasné podujatie, akým nesporne je,” uviedol vtedy Ján Kováčik.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári