Korzár logo Korzár Košice

Dvakrát skončila v troskách, ale vždy ju postavili. Chata pri Košiciach má výnimočný status

Oslavuje 110. výročie.

Historická fotografia Lajošky.Historická fotografia Lajošky. (Zdroj: lajoska.sk)

KOŠICE. Bola to nezvyčajná prvá adventná nedeľa. Každý, kto si vyšliapal trasu na chatu Lajoška na Prednej holici pri Košiciach, mohol zažiť zaujímavý moment a zavesiť vianočnú ozdobu na ihličnatý strom pred chatou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Návštevníci si mali priniesť vlastné ozdoby a svojou trochou tak prispieť k výzdobe obľúbeného turistického miesta Košičanov. Stromček zdobili pri príležitosti 110. výročia vzniku chaty a prvého výročia jej opätovného otvorenia od rozsiahlej rekonštrukcie.

Lajoška je postavená na Prednej holici vo výške 908 metrov nad morom v Slovenskom rudohorí, časti Volovské vrchy.

SkryťVypnúť reklamu

Má výnimočné postavenie medzi ostatnými horskými chatami. Pýši sa slovenským prvenstvom z hľadiska najkratšej vzdialenosti medzi pravou horskou chatou a väčším mestom, teda Košicami. Lajoška a okraj Košíc sú od seba vzdialené iba 10,5 kilometra vzdušnou čiarou.

Okolo chaty prechádza naša najvýznamnejšia diaľková turistická trasa, červenou značkou vyznačená Cesta hrdinov SNP od Dukly po Devín. Pod chatou je pietne miesto pri zrubovej kaplnke.

Lajoška je obľúbeným miestom tak pre turistov, ako aj cyklistov či bežkárov. Od Jahodnej k vrchu Predná holica vedie cyklotrasa známa aj ako Stará židovská cesta s dĺžkou osem kilometrov.

Chata leží na trase Košickej lyžiarskej magistrály. Jej dĺžka je 27 kilometrov, vedie z Čermeľa na Bankov cez Jahodnú, Prednú holicu a končí pri chate Erika. Aj preto na chatu v zimnom období často zavítajú bežkári.

SkryťVypnúť reklamu

Na peknej čistinke s kruhovým výhľadom

História tejto bývalej turistickej útulne je kľukatá, ale aj bohatá. Chata na Prednej holici má z košických turistických objektov najstaršiu tradíciu.

Svedčí o tom i skutočnosť, že myšlienka na jej postavenie bola vyslovená už aj v prvom turistickom sprievodcovi po okolí Košíc „Kassa és környéke“, ktorý v roku 1897 vydala Košická sekcia Maďarského turistického spolku.

Naozaj sa s jej výstavbou začalo o 17 rokov neskôr. V roku 1910 spojil spolok Turistický kruh košického okolia svoje sily s Košicko-abovsko-turnianskou skupinou Uhorského karpatského spolku.

Súvisiaci článok Obľúbená chata Lajoška je zavretá, obnovujú ju Čítajte 

Deviateho júla 1911 komisia vybrala miesto na postavenie útulne, na peknej čistinke s takmer kruhovým výhľadom, neďaleko lesného prameňa a lesnej škôlky mesta Košice.

SkryťVypnúť reklamu

„Prízemný zrub so šindľovou strechou, dvoma izbami, kuchyňou a otvorenou verandou bol postavený podľa plánov mestského lesného inžiniera Ondreja Schaffera, pri nákladoch 1500 korún a za materiálnej pomoci mesta.

Do užívania ho odovzdali v máji 1914. Prvým správcom útulne sa stal Ján Klanica, bývalý správca jaskýň v Aggteleku,“ popisuje začiatky útulne publikácia Lesov mesta Košice „Zaujímavosti z košických lesov".

Neúnavný „Lajoš báči“

Prišla prvá svetová vojna a chatu viackrát vykradli. V júni 1919 sa v jej okolí a na neďalekom Železnom vrchu odohrali prudké boje medzi 46. a 101. peším plukom vojsk Maďarskej republiky rád a 30. streleckým plukom československého vojska. Počas týchto bojov chatu úplne vykradli, až tak, že nebolo možné ju reálne užívať.

Z útulne ostali len trosky. Tento žalostný stav napravila v roku 1925 košická pobočka Karpatského spolku. Na rovnakom mieste postavili nový zrub s predsieňou, dvomi izbami a 24 posteľami.

Slávnostne ho odovzdali do užívania 20. septembra 1925. Hlavnú zásluhu na výstavbe mal kanonik Ľudovít Konrády. O dva roky neskôr zamýšľal postaviť na Prednej holici svoju turistickú chatu Klub československých turistov. Karpatský spolok však rozšíril svoju útulňu o poschodový trakt, jej kapacita sa zvýšila na 60 lôžok.

Aj z týchto dôvodov Klub československých turistov svoj zámer nerealizoval. „V roku 1929 zomrel vo veku 70 rokov neúnavný Ľudovít Konrády – 'Lajoš báči' a turistickú útulňu nazvali jeho menom,“ ozrejmuje publikácia Mestských lesov.

O päť rokov neskôr sa chata opäť o niečo rozšírila, konkrétne vďaka projektu známeho architekta Ľudovíta Oelschlägera pribudla ďalšia väčšia prístavba pozostávajúca z kuchyne, dvoch spoločných nocľahární a ôsmich izieb, čím sa kapacita zvýšila na sto lôžok.

Pod Maďarskom

Chata Lajoška začala fungovať v nepretržitej prevádzke. Prvým chatárom sa stal Vojtech Jeremiáš z Opátky a počas prvého roka tam prenocovalo vyše tisíc turistov.

Atrakciou pre turistov sa v roku 1928 stala trojposchodová drevená trámová rozhľadňa. Do roku 1954 schátrala natoľko, až celá spadla.

Neďaleko od chaty stojí malá drevená kaplnka so zvonom pripraveným na zvonenie. V júni 1935 jej predchodcu vysvätil kanonik a predseda košickej pobočky Karpatského spolku Michal Palyó. Predtým stál na mieste kaplnky masívny drevený kríž, pri ktorom sa v nedeľu slúžili omše. Aj kaplnku projektoval známy architekt Oelschläger.

Počas druhej svetovej vojny pripadli Košice a ich okolie, teda aj chata Lajoška, pod Maďarsko. „Jej poloha tesne pri hranici ju predurčovala k tomu, že sa tu striedali maďarskí pohraničiari, turisti, Nemci a napokon i partizáni.“

Koncom roka 1944 ju opustil chatár a stala sa útočiskom a prechodným sídlom partizánov. Podnikli odtiaľ niekoľko úspešných akcií na nepriateľa. Predovšetkým rozbili výcvikové hniezdo „lovcov partizánov“, ktoré bolo v bývalých Rudnianskych kúpeľoch. Partizáni definitívne opustili Lajošku 30. decembra 1944 a fašisti ju opustenú pri ich prenasledovaní vypálili.

Ako zázrakom sa nedotkli zrubovej kaplnky. Aktuálna kaplnka, okolo ktorej prechádzajú turisti, nie je tou pôvodnou. Nanovo, s trochu väčšími rozmermi, ju postavili v roku 1991.

„Na zhorenisku zriadili v roku 1946 košickí členovia Klubu slovenských turistov a lyžiarov provizórnu útulňu zastrešením suterénu bývalého južného krídla chaty. Na základoch bývalého objektu začal Klub slovenských turistov a lyžiarov v roku 1948 s výstavbou novej chaty, opäť za významnej pomoci mesta Košice.“

Kompletná rekonštrukcia

V roku 1949 bol turistický klub nasilu zrušený a nikto nemal záujem o prevádzku chaty. Nástupca JTO Sokol ju v roku 1950 nechal opustenú a nedokončenú.

O rok neskôr ju štátny podnik Československé stavebné závody dostaval ako svoju podnikovú chatu s 26 lôžkami. Autormi projektu boli architekti Ferdinand Zbuško a Mikuláš Jablánczi.

O rok neskôr ju už mohla užívať aj verejnosť. V tejto podobe ju turisti poznali 70 rokov. V 60. rokoch patrila Lajoška železničnému učilišťu, potom TJ Lokomotíva. Prevádzke chaty striedanie majiteľov veľmi neprospievalo. Od roku 2000 patrila chata Klubu turistov mesta Košice.

Po zmene majiteľa, aktuálne ju prevádzkuje PD Klátov, sa v roku 2020 začala kompletná rekonštrukcia chaty. V novembri 2023 sa po renovácii opäť otvorila turistom.

Podrobnosti z histórie, ale aj zaujímavosti zo života chatárov prinesie kniha venovaná 110. výročiu chaty. Autorom pripravovanej knižnej publikácie je Ľuboš Vojtaško.

Vedľa chaty vyrástli drevené objekty. Výstavbu sklenených iglu - pobyt pod hviezdami podporil sumou 30-tisíc eur cez grantovú výzvu Terra Incognita Košický samosprávny kraj.

„Zámerom projektu je vybudovanie troch celopresklených obytných iglu s vnútorným vybavením a vonkajším mobiliárom," uvádza sa na webstránke Terra Incognita.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 656
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 963
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 330
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 578
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 575
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 127
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 456
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 263
  1. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  2. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Adriana Karvaiová: Sedem dôvodov, prečo sa nestať muzikoterapeutom
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Lucia Francescato: Keď vám nikto nezaklope na dvere
  7. Jozef Pivarník: Andrej Danko a Umenie Politického Zmiznutia: Od Leva Salónov k Rohožke Pred Dverami
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 564
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 283
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 138
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 742
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 285
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 685
  7. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 486
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 810
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Šeďo: "Nie si vhodný pre prácu s robotníckou triedou", vyhodili ho !
  2. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Adriana Karvaiová: Sedem dôvodov, prečo sa nestať muzikoterapeutom
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Lucia Francescato: Keď vám nikto nezaklope na dvere
  7. Jozef Pivarník: Andrej Danko a Umenie Politického Zmiznutia: Od Leva Salónov k Rohožke Pred Dverami
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 564
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 283
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 138
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 742
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 285
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 685
  7. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 486
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 810
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu