KOŠICE. Už vyše roka platí takzvaná „chodníková" novela schválená parlamentom. Šoféri nemôžu parkovať na chodníkoch, výnimkou sú označené úseky.
Na neoznačenom chodníku, na rozdiel od minulosti, nie je možné od 1. októbra 2023 parkovať ani čiastočne so zachovaním voľného priestoru 1,5 metra pre chodcov.
Hoci parkovanie na chodníkoch možné nie je, vodiči to neraz ignorujú. Problémom je totiž málo parkovacích miest, preto si hľadajú možnosti, ako odstaviť auto, hoci aj čiastočne na chodníku.
Parkujú napriek zákazu
Príkladom je Bernolákova ulica v Košiciach, kde sa na chodníku kolmo parkuje napriek zákazu.
„Je problém prejsť po chodníku. Autá parkujú pomaly až v bloku, keby prišli mestskí policajti, mohli by rozdávať papuče jednu za druhou. Neviem, či ich toľko majú. Pritom parkovanie na chodníku na tejto ulici nie je povolené ani zvislým, ani vodorovným dopravným značením,“ upozornil nás na problém Košičan.
Mesto tvrdí, že parkovanie na chodníkoch mestská polícia rieši a vodičov aj pokutuje. Za najväčší problém považuje, že policajti nemôžu byť všade a že nie všetci vodiči sú disciplinovaní.
Pokuty a napomínanie
Vodičom za takéto nedovolené parkovanie hrozí podľa zákona v blokovom konaní pokuta do 50 eur a v správnom konaní až do 100 eur. Menej závažné prípady je však podľa zákona možné vybaviť aj bez uloženia pokuty, teda napomenutím vodiča.
„V tomto roku sme v blokovom konaní za takéto priestupky uložili 1 671 pokút v celkovej sume 23 990 eur. Napomenutím bolo vybavených 1 321 takýchto priestupkov,“ dozvedeli sme sa z magistrátu.

Podľa neho príslušníci mestskej polície kontrolujú správnosť parkovania aj na Bernolákovej ulici, kde riešia okrem iných dopravných priestupkov aj tie, ktoré sa týkajú nedovoleného parkovania na chodníku.
„Príslušníci mestskej polície riešili na tejto ulici už viacero takýchto dopravných priestupkov. Ak niekto spozoruje porušenie zákona, nech nás kontaktuje. V rámci svojej činnosti vykonávajú aj intenzívne kontroly zamerané na spôsob parkovania v meste. Žiaľ, vzhľadom na rozlohu mesta, počet ulíc a vozidiel nie je reálne možné, aby sme každé vozidlo na každej ulici v meste kontrolovali nepretržite 24 hodín denne,“ vysvetľujú mestskí policajti.
Dodávajú, že okrem kontrol zameraných na spôsob parkovania sú povinní dohliadať aj na verejný poriadok, občianske spolunažívanie či životné prostredie.
„Z objektívnych dôvodov teda nie je možné reálne zabezpečiť, aby policajné hliadky boli vždy prítomné na každom mieste, kde práve dochádza k protiprávnej činnosti. Preto sa môže stať, že na nejakom mieste dôjde k protiprávnemu konaniu zo strany nedisciplinovaných vodičov, ale policajná hliadka sa práve v tom okamihu na danom mieste nenachádza.“
Podľa magistrátu mestskí policajti riešia každé zistené nedovolené parkovanie vozidla na chodníku v súlade so zákonom.
„Mesto má vo vlastníctve a správe približne 400 kilometrov chodníkov, je nereálne, aby mestskí policajti strážili každý chodník. Preto je veľmi nápomocné, ak občania nahlasujú parkovanie na chodníkoch na linke 159,“ dodáva magistrát.
Málo vyznačených miest
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári