KOŠICE. Mestský súd Košice má za sebou ďalší neúspešný pokus začať hlavné pojednávanie s košickým notárom Vojtechom Kavečanským v prípade, v ktorom prokuratúra podala obžalobu pre dva zločiny sprenevery.
Kým doteraz predošlé snahy zlyhali preto, že svoju neúčasť ospravedlnil notár i jeho obhajkyňa, v stredu dopoludnia bol dôvod iný.
Advokátka Irena Sopková, ktorá Kavečanského zastupuje už niekoľko rokov, mu vypovedala plnú moc. Pred ňou notára obhajoval advokát Jaroslav Homza.
Vyšetrovali únos, odhalili spreneveru
Polícia začala Kavečanského trestne stíhať po tom, ako on sám v lete 2021 na polícii oznámil únos jeho osoby. Pri vyšetrovaní tohto podania však vyšlo najavo, že od roku 2020 prevádzal zverené finančné prostriedky z notárskeho na iné bankové účty.
Podľa polície tak konal v úmysle použiť finančné prostriedky buď na svoje súkromné účely alebo na výplatu iných notárskych úschov. Pritom značná časť finančných prostriedkov bola zasielaná na účet stávkovej spoločnosti.

Podľa polície a potom aj prokuratúry Kavečanský zverené finančné prostriedky použil v rozpore s účelom zverenia, čo odôvodnilo jeho trestné stíhanie. Výsledná škoda za zatiaľ spolu 14 skutkov zločinu sprenevery sa vyšplhala na takmer 2,7 milióna eur.
Kavečanský bol od leta 2021 stíhaný vo väzbe, na slobodu sa dostal v máji 2022.
Za necelé dva roky od obvinenia notára prokuratúra väčšinu skutkov vyšetrila a odstúpila súdu. Jeden spis obsahuje 11 skutkov a druhý dva. Ďalší a zatiaľ posledný skutok je ešte v štádiu vyšetrovania. Prípad, ktorým sa mal súd zaoberať v stredu, sa týka dvoch skutkov.
Súd zatykač nevydal
Sudkyňa Mariana Ginelliová doteraz určila niekoľko termínov hlavných pojednávaní, no všetky zlyhali. Väčšina pre rôzne ospravedlnenie zo strany obžalovaného i obhajkyne.
Kavečanský opakovane predkladal rôzne lekárske správy, ktorými zdôvodňoval svoju neúčasť na pojednávaniach. Zatiaľ naposledy sa tak stalo v októbri, kedy prokuratúra navrhla vydať na notára zatykač.
Súd to neakceptoval, keďže Kavečanský svoju neprítomnosť na pojednávaniach vždy ospravedlnil. Podľa súdu, ak sa vyhýba úkonom prípravného konania v rámci vyšetrovania posledného prípadu, mala by zatykač vydať polícia, respektíve prokuratúra.

Dostali pokutu 500 eur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári