Čas na rokovania s lekármi, ktorí hrozia výpoveďami, sa kráti. Ak sa s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom (Hlas) nedohodnú, výpovede nadobudnú platnosť od Nového roka. Podávajú ich, lebo vláda Roberta Fica (Smer) im chce znížiť medziročný rast platov z takmer desiatich na tri percentá. Zvýšenie platov si presadili v memorande, ktoré podpísali v roku 2022 s vládou Eduarda Hegera (vtedy OĽaNO, teraz Demokrati).
Predseda Lekárskeho odborového združenia z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach PETER ZIMMERMANN pri rokovaniach očakával, že politici sú zároveň diplomati. „Teraz však nadobúdam pocit, že keby sme si my robili tak prácu, ako politici, pacienti by nám umierali denne."
Vyjadrenie Roberta Fica o konflikte záujmov, ktorý voči lekárom prechováva za záchranu jeho života či schválenie legislatívy o tom, že budú musieť počas mimoriadnej situácie pracovať, podľa neho len rozdúchavajú vášne a zhoršujú situáciu. Zvýšilo to podľa neho odhodlanosť lekárov a tiež to bol aj veľký popud na podanie výpovedí z nadčasov.
„Z pohľadu prevádzky nemocníc to znamená, že nie sme ochotní ďalej robiť dobrovoľné nadčasy. Treba si uvedomiť, že bežný lekár so štyrmi službami za tri roky odrobí objem práce štyroch rokov. Ak by lekári nerobili ďalšie nadčasy, môže byť výrazný problém so zabezpečením 24 hodinovej prevádzky nemocníc," opisuje.
V košickej nemocnici sa výpovede z nadčasov týkajú všetkých špecializácií, podalo ich 350 lekárov z celkového počtu približne 800. Patria k nim aj tí, ktorí pracujú v administratíve či v laboratóriách. Odhadom je v košickej nemocnici 500 slúžiacich lekárov.
V rozhovore sa dočítate:
- Prečo to s ministrom zdravotníctva Šaškom nevyzerá na dohodu,
- čo utvrdilo lekárov, že nemôžu ustúpiť z výpovedí,
- kto ďalší v štáte bude mať nútené v práce,
- či si to niektorí lekári s výpoveďami rozmysleli,
- prečo sa mu nechce komentovať výrok premiéra Fica a prečo ho považuje za meme,
- či dali výpovede aj lekári v súkromných nemocniciach.
Ako v súčasnosti vyzerajú rokovania s vládou?
Niekedy vyzerajú, že by aj bola snaha sa na niečom dohodnúť. Ale potom sa pán minister Kamil Šaško (Hlas) začne vyhovárať na nedostatok kompetencií rozhodnúť, chce sa radiť o všetkých témach so širokým plénom ľudí. Potom si pozve priamo na rokovania rôznych ľudí, niektorí dokonca aj spontánne povedia, že oni k tomu nemajú čo dodať.
Z rokovaní vyhodí novinárov. Takto nevyzerá snaha o dohodu. Nepomáha tomu ani ich tendenčne hodnotený stav, zľahčovanie tém a nekonečné zavádzajúce upieranie pozornosti na platy zdravotníkov zo strany pána ministra.
V parlamente v stredu minulý týždeň schválili legislatívu, ktorá súvisí s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti. Za návrh hlasovalo 74 z nich. Lekári budú musieť počas mimoriadnej situácie pracovať, inak im hrozí väzenie. Aké na to boli reakcie medzi vašimi kolegami?
Väčšinu kolegov to utvrdilo v tom, že z tejto situácie už naozaj nemôžeme ustúpiť. Že ak niekto jednostranne poruší vážnu dohodu postavenú na kompromise a potom namiesto rokovania a upokojenia situácie upravuje zákony, aby nastolil nútené práce, tak to v žiadnom prípade nemôžeme dovoliť. Už to nie je len o pacientoch, zdravotníctve a nás, to už je o elementárnych princípoch demokracie, ústave a slobode. Mnohí kolegovia sa pýtajú – ak ustúpime, kto ďalší v tomto štáte bude mať nútené práce? Policajti, učitelia, hasiči?
Samozrejme, ďalej to vyústilo do ďalšej veľkej vlny nevôle, hnevu, či frustrácie, ktorá rozbehla podanie výpovedí z nadčasov – služieb.
Naše kolabujúce zdravotníctvo treba chápať z tohto pohľadu: Už by bolo dávno padlo, ak by ho ešte zdravotníci svojou dobrovoľnou prácou nedržali nad vodou. Dobrovoľnou prácou, od ktorej je zdravotníctvo závislé. Na častom nedodržiavaní personálnych, ale aj zákonných noriem. Už dlhodobo hovoríme, že tú možnosť štrajkovať, ktorú nám zákonom zobrali, v podstate ani nepotrebujeme, nám stačí začať dodržiavať zákony.
A v tomto marazme niekto príde a vyhlási, že prácu, ktorou držíme zdravotníctvo dobrovoľne nad vodou, budeme musieť robiť povinne, pod hrozbou trestu odňatia slobody? To nie je len útok na zákonné hodnoty, to je arogantný a mocenský útok aj na morálne a ľudské hodnoty zdravotníkov.

Čo si o tomto kroku myslíte?
Vnímam to ako agresívne porušenie dohôd bez ohľadu na druhú stranu a vzápätí mocenské vynucovanie si poslušnosti – mne to pripomína dávne časy známe už len z dejepisu. Doteraz som si myslel, že sa nevoľníctvo a nútené práce v modernej spoločnosti nemôže vrátiť. Bohužiaľ, mýlil som sa. Vnímam to ako porušovanie ústavných ľudských práv, diskrimináciu, útok aj na morálne hodnoty pracujúcich.
Stalo sa, že kvôli tomu si výpovede niektorí vaši kolegovia rozmysleli?
Nie. Práveže, posilnilo to ich rozhodnutie, lebo pochopili, že to je jediná slušná a zákonná cesta. Aj preto sa mnohí ešte k nám pridali. Pre pochopenie situácie – každý občan tejto republiky mal doteraz slobodné právo, ak sa mu podmienky práce nepáčia, opustiť prácu, dať výpoveď. To sme urobili my, my ani neštrajkujeme, my nemáme rukojemníkov, týmto krokom ohrozujeme len seba a svoje rodiny. My len pokojne a pomaly odchádzame. A z druhej strany zrazu prichádza agresia, zastrašovanie a zúfalá potreba vynútiť si našu dobrovoľnú prácu.
Premiér Fico mal tiež nedávno vyjadrenie – že sa s lekármi nestretne, pretože je v konflikte záujmov, lebo mu zachránili život. Pritom v nemocnici v Banskej Bystrici, kde ho liečili po atentáte, podalo výpovede viac ako 250 lekárov. V konflikte záujmov by pritom mohla byť väčšina ľudí, takmer každému lekári pomôžu v budúcnosti, alebo sme to už zažili. Ako toto vyjadrenie vnímate?
Nemám celkom pocit, že toto vyjadrenie ešte treba veľmi komentovať. Myslím, že to (ne)chápe každý občan v našej republike. Ale je pravda, že tak nepochopiteľné a neočakávané vyhlásenie som asi ešte nepočul. Smutné, že to prišlo od premiéra tejto krajiny, nie z úst nejakého komika. Neviem, či sa z toho ešte dá vôbec vytvoriť meme, ono to už je.
Keby som sa mal vžiť do roly premiéra, ale aj bežného človeka, tak logická, ale hlavne ľudská reakcia na záchranu vlastného života je snaha záchrancovi na oplátku tiež pomôcť, ako sa dá. Nie ho ignorovať, tváriť sa, že mu nemá dôvod pomôcť, ale zastať sa ho. Ale opýtam sa, nie je toto zobrazením postoja celej tejto vlády voči všetkým tým, čo zachraňujú ľudské životy? A predsa len sa ešte musím spýtať, ak nemáme my lekári byť v konflikte záujmu, smieme každého pacienta ošetriť len raz? A týchto otázok by sa dalo položiť na tisíce.
A áno, ten počet výpovedí v Banskej Bystrici je aj vyjadrením názoru na nepochopiteľné počínanie si pána premiéra.
Aká je v súčasnosti v nemocnici medzi kolegami atmosféra, vzhľadom na vyjadrenia poslancov vládnej koalície?
Nálada, tá nie je len o lekároch, každého občana by takéto vyjadrenia nahnevali. A to by človek očakával, že politici sú zároveň diplomati. Teraz však nadobúdam pocit, že keby sme si my robili tak prácu, ako politici, pacienti by nám umierali denne. Tieto vyjadrenia len rozdúchavajú vášne, zhoršujú situáciu. Každopádne tie vyjadrenia zvýšili odhodlanosť a bojovnosť našich kolegov. A tiež to bol aj veľký popud na podanie výpovedí z nadčasov.
Koľko máte výpovedí z pracovného pomeru? Naposledy sme hovorili o čísle 340, zmenilo sa to? Koľko lekárov výpovede stiahlo?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári