KOŠICE. Majú takmer dva metre a sú 90 centimetrov široké, dajú sa rýchlo zložiť a vyrobili ich v Česku. Pilotný projekt mesta Košice vytvoriť pre ľudí bez strechy nad hlavou znesiteľnejšie životné podmienky nevyšiel. Iglu sa neuchytilo.
Päť kusov odovzdala samospráva Arcidiecéznej charite a Oáze – Nádej pre nový život v novembri 2019. Za ich výrobu zaplatila 630 eur. Ani piatu zimu za sebou sa však nevyužijú, ale ostanú v sklade.
S príchodom nočných mrazov sa tak vynára otázka, ako je mesto Košice pripravené na zahriatie ľudí bez strechy nad hlavou.
Vyskúšali a odložili
Riaditeľ Arcidiecéznej charity Košice Cyril Korpesio hovorí, že iglu sa u nich neujali, pretože sú nepraktické.
„Sú použiteľné len pod strechou, keď ich dáte inde, mokro sa dostane aj dovnútra. Navyše sa ľahko zašpinia. Dostali sme štyri iglu, vyskúšali sme ich, ale skonštatovali sme, že to nie je riešenie problému sociálnych služieb v meste. Treba sa zamerať na ubytovacie kapacity.“
Niektorí ľudia v bytovej núdzi sa vyjadrili, že pobyt v uzavretom iglu bol pre nich skľučujúci až deprimujúci. „Je to bez okien, vnútri celé tmavé, pre klaustrofobikov by to mohol byť problém. Naozaj si neviem predstaviť, že by klasický človek bez domova chodil niekde s iglu a rozkladal ho.“

O päť stupňov teplejšie
Iglu by podľa Korpesia mohli byť vhodné pri jednorazovej pomoci v krízových situáciách, keď ide o život. Je vyrobené z polyetylénovej peny a hliníkovej fólie. Je vodeodolné, izoluje zvuk, dá sa umývať aj opraviť, je uzatvárateľné a poskytuje súkromie.
Riaditeľ priznal, že iglu má v zime aspoň čiastočné termoizolačné vlastnosti.
„Keď sme ho skúšali na Bosákovej, vonku bolo mínus sedem a vnútri mínus dva stupne Celzia. V treskúcich mrazoch by sa to muselo kombinovať so špeciálnym oblečením a ostatnými vecami. Pre jednoduchých ľudí je to skôr nepraktická komplikácia a nie pomoc.“
Dostanú aspoň sprchu a jedlo
Arcidiecézna charita Košice ponúka pre ľudí bez domova tento rok rovnaký počet miest na prenocovanie ako vlani. Kapacity má plné celoročne, nielen počas zimy.
„V útulku na Bosákovej máme kapacitu 82 ľudí, v nocľahárni na Fialkovej 26 osôb, v Krízovom centre pre matky s deťmi v Košickej Novej Vsi je 95 miest a v nocľahárni 20 osôb. Žiadateľov je oveľa viac. Nevieme všetkým ponúknuť ubytovanie, ale každému aspoň hygienickú očistu, sprchu a ak potrebuje, tak aj nové oblečenie a jedlo,“ vymenúva Korpesio.
Kapacity všetkých zariadení pre krízovú intervenciu v Košiciach sú do 600 osôb. Podľa odhadov tu žije aj dvetisíc ľudí v bytovej núdzi. Výsledky posledného sčítania ľudí bez domova v metropole východu budú známe na jar.

Každý je vzácny
Zariadenie Oáza v Bernátovciach ponúka ubytovanie pre 350 ľudí v núdzi.
„U nás v našom útulku Oáza nie je dôležité, čo bolo príčinou prepadu človeka do chudoby. V prvom rade zachraňujeme život, ktorý je rovnako vzácny a jedinečný, či ide o bohatého alebo chudobného, či ide o vzdelaného alebo úbohého. Najprv sa podáva pomocná ruka a až potom je čas dvíhať človeka späť na nohy a vrátiť mu jeho dôstojnosť. A tiež pomôcť mu chcieť mať späť svoju ľudskú dôstojnosť," uvádza farár Peter Gombita, riaditeľ Oázy.
V Oáze už šiesty rok ubytovávajú aj rodiny s malými deťmi a plánujú počet klientov a miest pre rodiny naďalej zvyšovať.
„Naši klienti sú vedení k tomu, aby si zarobili 'na svoj chlieb' – pestujú si zeleninu, chovajú dobytok, starajú sa o poriadok a aj jeden o druhého,“ dodáva Gombita.

Pomohla stovka bytov
Okrem toho ponúka pomocnú ruku rodinám s deťmi aj Centrum Dorka na Hemerkovej ulici a Gréckokatolícka eparchiálna charita zriaďuje útulok sv. Lazara na ulici Slovenskej jednoty 25.
Mesto sa snaží problém s ľuďmi v bytovej núdzi riešiť poskytovaním nájmu v mestských bytoch. Od roku 2019 dalo do užívania 112 bytov.
Napríklad v rámci projektu Housing first sa mnohé rodiny vymanili z problémov, keď sa mohli presunúť do vlastného bývania a naplno sa zaradili do spoločnosti.
„Riešenie bezdomovectva nie je iba problémom mesta Košice, ktoré na pomoc tejto skupine obyvateľov poskytlo v uplynulých piatich rokoch vyše jedného milióna eur. Je potrebné ho riešiť na krajskej, ale najmä na celoslovenskej úrovni, keďže ľudia bez domova sa presúvajú z mesta do mesta podľa toho, kde majú lepšie podmienky pre ich život. Vyriešenie tohto problému nie je jednoduché,“ konštatuje hovorca Košíc Dušan Tokarčík.

Celoročná pomoc
Mesto pomáha predovšetkým subjektom, ktoré vedia s touto skupinou ľudí odborne pracovať. Ide o organizáciu DEDO, ale aj napríklad ETP Slovensko, Arcidiecéznu charitu, Oáza - nádej pre nový život v Bernátovciach a mestské Psychosociálne centrum.
Psychosociálne centrum poskytuje okrem iného aj pobytové sociálne služby v útulku a zariadení núdzového bývania. Obe služby sú prevádzkované počas celého roka, teda aj v zimných mesiacoch. Aj Centrum komunitných sociálnych služieb Krásna poskytuje službu útulku pre rodiny s deťmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári