KOŠICE. Inšpektori ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny v prvej polovici tohto roka preverovali Arcus, špecializované zariadenie pre seniorov na Skladnej ulici v Košiciach.
Zistili viaceré pochybenia, keď Arcus konal v rozpore so zákonom o sociálnych službách. Išlo napríklad o zbytočné fixovanie klientov, ich uzamykanie či služby bez odbornej úrovne.
Podnet inšpekcii poslal syn klientky, ktorý bol nespokojný so starostlivosťou, akú jeho mame v zariadení poskytli. Ako sme už informovali, matka Martina Vlada zomrela päť mesiacov po umiestnení v Arcuse, príčinou smrti bola sepsa, teda otrava krvi z dekubitov, čiže preležanín.
Jej syn upozornil, že už hneď na druhý deň po nástupe bola pripútaná ku kreslu a obmedzovaná v pohybe, rovnako tak kritizoval personál pre podávanie liekov.
Celý protokol o výsledku dozoru je k dispozícii na stránke ministerstva práce.

Kovaľová: Zlyhalo ministerstvo
Riaditeľka Asociácie odborných pracovníkov sociálnych služieb Mária Kovaľová tvrdí, že je možné, že zamestnanci Arcusu postupovali najlepšie podľa svojich vedomostí a podmienok, v akých pracujú.
„Nemôžem súhlasiť s protokolom, ktorý vydali inšpektori ministerstva práce. Nie je pravda, že je to až také zlé, ako to opisujú v protokole. Arcus poznám v pozitívnom zmysle, o klientov sa dobre starajú, sprevádzala som ich aj v krízovom riadení počas pandémie. Nezlyhalo zariadenie, ale ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, lebo systémovo nepripravilo zamestnancov, budovy ani technológie na starostlivosť o prijímateľov sociálnej pomoci,“ tvrdí Kovaľová.
„V protokoloch sú príliš tvrdé hlásenia nielen o Arcuse, týka sa to aj iných sociálnych zariadení. Zákon o sociálnych službách je pritom nerealizovateľný, nedá sa v praxi dodržať.“
Chýbajú pomôcky, ktoré sú v zahraničí povinné
Podľa Márie Kovaľovej štát roky neinvestoval do zariadení sociálnych služieb, ktoré si vyžadujú systémové zmeny.
„Boli stavané na ľudí v 90. rokoch, ktorí boli relatívne samostatní. Dnes máme úplne inú cieľovú skupinu. Naozaj prijímame ľudí s veľmi ťažkými postihnutiami a v zlom zdravotnom stave, fyzickom aj psychickom. Chýba nám koncepcia dlhodobej zdravotno-sociálnej starostlivosti, ktorá za 25 rokov ešte nebola vypracovaná.“
V zariadeniach, ktoré poskytujú sociálne služby, chýbajú hlásiče, smart technológie, kompenzačné a zdravotnícke pomôcky, zdviháky a iné pomôcky a zariadenia, ktoré sú v zahraničí zo zákona povinné.
„Aby chránili zdravie a bezpečnosť klientov, ale aj zamestnancov. Máme veľa zamestnancov sociálnych služieb na PN aj pre problémy s chrbticou či pre stres, pretože sú pod totálnym tlakom, že majú niekoľkých klientov vo vážnom stave na starosti v rovnakom čase,“ vysvetľuje Kovaľová.
Počet klientov v zariadeniach sociálnych služieb, ktorých má na starosti jeden opatrovateľ, sa líši podľa diagnóz, ktorými trpia klienti, nedá sa preto jednoznačne plošne stanoviť.
Systémové zlyhanie vidí prezidentka asociácie aj v príprave opatrovateľov v zariadeniach.
„Opatrovatelia u nás majú len 220-hodinový kurz. V zahraničí sú na túto prácu potrebné tri roky, to znamená dvetisíc hodín teórie a dvetisíc hodín praxe. Obeťami zle nastaveného systému sú aj zariadenia sociálnych služieb. Aj tí zamestnanci, ktorí tam dnes ešte motivovane pracujú a snažia sa, môžu pre takúto kritiku inšpekcie ministerstva práce odísť.“

Fixácia je stabilizácia
Inšpekcia ministerstva práce vytkla špecializovanému zariadeniu Arcus aj to, že klientov fixačnými pomôckami znehybňoval bez možnosti privolať si personál alebo odopnúť si fixačný pás.
„Fixácia klientov sa deje všade. Fixácia nie je vždy obmedzujúci prostriedok, ale je zaistením bezpečnosti klienta, aby sa nezošuchol, aby mohol prijať stravu a aby nedošlo k úrazom. V zahraničí sa to aj volá stabilizácia klienta,“ hovorí Kovaľová.
Nie každá fixácia sa podľa nej posudzuje negatívne. „Otázka znie, či boli pri nich zamestnanci, či bola stabilizácia vykonaná odborne správne atď. A znova sme pri odbornosti – čo znamená odborne správne, keď ich to nikto neučil? Zamestnancov je málo a sú slabo pripravení. Ani ich to nemá kto vyučovať, lebo sú to nové moderné metódy, ktoré súvisia s dodržiavaním základných ľudských práv a slobôd. Tieto veci nie sú vyjasnené ani vo vyspelých krajinách Európskej únie,“ uvádza prezidentka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári