Korzár logo Korzár Košice

Zoológ: Je chyba kŕmiť vodné vtáky chlebom, do kŕmidiel nedávajte slaninu

Lojové guľky sú nebezpečné.

Zoológ Peter Krišovský s ideálnym kŕmidlom - dostatočne otvoreným a správne zaveseným.Zoológ Peter Krišovský s ideálnym kŕmidlom - dostatočne otvoreným a správne zaveseným. (Zdroj: Korzár/Elena Danková)

S príchodom mrazivých dní viacerým milovníkom prírody napadne pomôcť vtáčikom výrobou vlastného kŕmidla či nasypania pár zrniečok tam, kde už kŕmidlo je. Ako to urobiť tak, aby to neprinieslo viac škody ako úžitku, sme sa rozprávali so zoológom PETROM KRIŠOVSKÝM z prírodovedného odboru Východoslovenského múzea v Košiciach, ktorý sa špecializuje na vtáctvo.

„Niekedy boli populárne plastové sieťky na lojové guľky. Bolo niekoľko prípadov, že si vtáčik zamotal do oka na sieti nôžku, ostal tam visieť a zahynul. Preto sú lepšie valce s lojovými guľkami, ktoré majú väčšie oká na sieti a vtáčik si tam nezamotá nohy,“ uvádza príklad úskalia, ktorému sa treba vyhnúť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nezlenivejú vtáky tým, že si zvyknú, že ich prikrmujeme?

Nemyslím si. Sú ornitológovia, ktorí kážu neprikrmovať vôbec, aby sa uplatnil princíp prirodzeného výberu a aby slabšie a choré jedince príroda vyradila. Iní ornitológovia ale radia prikrmovať dokonca celý rok. Začalo sa to v Nemecku, pretože je tam nedostatok hmyzu. V Európe celkovo poklesol počet hmyzu, hlavne kvôli chemickým postrekom. Niekedy ste mali špinavé čelné sklo na aute po dlhej jazde, teraz to už tak nie je.

Mláďatá vtákov sa po vyliahnutí živia hlavne hmyzom. Živočíšne bielkoviny sú pre ne zo začiatku najlepšia potrava. Keď nemajú mláďatá dostatok hmyzu, je to problém. Stalo sa, že niekto nechal visieť na strome solenú slaninu, akože pre vtáčiky. Lenže na jar ňou sýkorky prikrmovali mláďatá a tie uhynuli, lebo sa skrátka kvôli tejto potrave dobre nevyvinuli.

SkryťVypnúť reklamu

Treba prikrmovať vtáky už vtedy, keď je len mierna zima, bez snehu?

Sú na to rôzne názory. U nás platí zásada, že prikrmujeme, keď sú tuhé mrazy alebo je vysoká snehová pokrývka. Ale vtáky budú prilietavať na kŕmidlo aj skôr, keď ich na to naučíte. V čase, keď si vedia nájsť potravu aj v okolí. Je dobré ich naučiť, kde je plné kŕmidlo, aby nás potom neprekvapili zo dňa na deň tuhé mrazy.

Aký je rozdiel medzi búdkou a kŕmidlom?

Kŕmidlo je otvorené z každej strany a búdka má iba vletový otvor. Alebo existuje aj polobúdka. Búdky slúžia na hniezdenie, nahrádzajú prírodnú dutinu. Kŕmidlo má byť dobre prístupné pre vtáky, aby sa tam dostali a má mať striešku, ktorá odvádza vodu a sneh. Krmivo tak ostane dlhšie suché a nesplesnivie.

Veľmi často ľudia prichádzajú do omylu kvôli predajcom, ktorí búdku označia ako kŕmidlo a naopak. Potom dochádza k sklamaniu, že nasypú do búdky krmivo a nič sa nedeje, nikto tam nepríde. Pretože vtáčiky to krmivo nevidia.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Reality šou zo stromu. Kamera v Košiciach sníma život vtákov Čítajte 

Aké krmivo je pre mnohé vtáčie druhy najlepšie?

Môžeme prikrmovať krmivom, ktoré je všeobecne obľúbené. Najlepším krmivom pre skoro všetky vtáky je slnečnica. Samozrejme nelúpaná, nesolená, nepražená. Majú ju rady sýkorky, stehlíky, zelienky, hýle, pinky, čížiky... Veľa druhov vtákov má rado aj lojové guľky. Napríklad datle. Drozdy majú rady jabĺčka a bobule. Čížiky majú rady repku olejnú. Pšenicu majú rady strnádky a hrdličky, ale väčšina vtákov ju nechá v kŕmidle.

Čím bohatšie je krmivo, ktoré predkladáme, tým viac vtáčích druhov priletí. Môžu tam byť aj orechy, ovsené vločky alebo konopné semienka. Alebo aj staršie zhorknuté orechy, ktoré sú už tmavšie, ale nie sú plesnivé. Vtáky si rady pochutia aj na múčnych červoch. Samozrejme záleží aj od miesta, kde prikrmujeme. Čížiky, stehlíky a zelienky prilietavajú v húfoch, je to pre nich forma ochrany pred predátormi.

Okrem jabĺk môžeme dať kŕmidla aj rozkrojenú hrušku alebo iné ovocie?

Možno duly áno, ale s hruškami som sa nestretol, to neviem.

Čo určite nedávať do kŕmidla?

Zvyšky z kuchyne, slané jedlá, ani pečivo ani slaninu. Soľ vtákom ubližuje. Ani arašidy by som nedával. Ani proso nemajú naše vtáky rady, len ostáva na kŕmidlách a vtáky to nepoznajú. Ľudia robia chybu aj v tom, že chlebom a celkovo pečivom prikrmujú vodné vtáky.

Súvisiaci článok Hynuli po tisícoch. Mestské vtáctvo sa podarilo zachrániť v hodine dvanástej Čítajte 

Čo im to môže spôsobiť?

Tráviace ťažkosti. Navyše chlieb sa v jazere nazbiera, napučí, kysne vo vode a baktérie spôsobujú stratu kyslíka vo vode. Celá voda je neskôr špinavá a škodlivá aj pre vtáky a ryby.

Keď už nekúpite špeciálne krmivo pre vodné vtáky, stačí kúpiť na kúsky nakrájanú mrazenú zeleninu – hrášok, mrkvu, kukuricu a toto im hádzať na breh. Krmivo nehádžeme do vody, ale na breh, pre ne je lepšie si to ďobkať z trávy.

Keďže vtáčiky majú rady pestrosť, stačí kúpiť zmes semien na prikrmovanie?

Mohlo by to stačiť, ale treba sa pozrieť, čo a v akom pomere je v zmesi. Ak je tam napríklad veľa prosa a pšenice, tak by som to nekúpil. Lepšie je kúpiť krmivo v chovproduktoch alebo u pestovateľov. Najlepšie sú semená rastlín, ktoré bežne rastú a sú pestované v našich podmienkach.

Ako správne vybrať miesto, kde dáme kŕmidlo?

Nemalo by byť blízko nejakej sklenej plochy, aby do nej nenarazili, keď sa vyplašia. Niektoré bytové družstvá majú vo svojich nariadeniach napísané, že je zakázané prikrmovať na balkóne a na oknách vtáky. Prekážať to môže hlavne susedom pod nimi, kvôli padajúcemu trusu a špine. Samozrejme tam, kde sa prikrmujú vtáky, môže dôjsť aj k prenosu chorôb. Aj preto by sa nemalo prikrmovať na oknách alebo balkónoch.

Sú pre vtáky vhodné napríklad závesné kŕmidlá v tvare valca v kovovej sieťke?

Áno, lebo tam je menšie riziko prenosu chorôb. Vtáčik sa tam zdrží iba chvíľku a nezbiera sa tam špina a trus. Kŕmidlo v tvare domčeka treba zas častejšie čistiť a starať sa oň, aby medzi krmivom neostávala špina. Vo veľkých kŕmidlách zvyknú byť naraz aj kŕdle rôznych vtákov, čo môže byť ohniskom nákaz.

A čo lojové guľky zavesené v plastovej sieťke, ktorá pripomína niekdajšiu sieťku na mydlo?

Bolo niekoľko prípadov, že si tam vtáčik zamotal nôžku, ostal tam visieť a zahynul. Preto sú lepšie valce s lojovými guľkami, ktoré majú väčšie oká na sieti a vtáčik si tam nezamotá nohy. Druhá vec je tá, že sieťky potom treba pozbierať zo stromov, čo nie každý robí. Do kovových valcov sa dajú lojové guľky stále dopĺňať.

A čo takéto kŕmidlo, ktoré je priskruované ku stromu?

To nie je dobré, do stromu sa nevŕta, zničí ho to. Malo by byť na strome len zavesené. Navyše toto nie je ani kŕmidlo ani búdka.

Čo hovoríte na maľované domčeky so všetkými možnými detailmi?

Je to niečo zbytočne dekoratívne, ani búdka ani kŕmidlo, do čoho vtáky nemajú dobrý prístup. Kŕmidlo má byť čím jednoduchšie a hlavne funkčné.

Na sídliskách som našla aj takéto výtvory – kŕmidlo vyrobené z fľaše z mlieka, pozdĺžne bez striešky a klasická plastová fľaša s vyrezaným otvorom, prilepená o strom lepiacou páskou.

Ani jedno nie je vhodné. Do oboch sa dostane voda a sneh, krmivo na spodku splesnivie. Na výreze z plastovej fľaše si vtáčiky môžu aj porezať nohy. Navyše tá lepiaca páska na strom tiež nepatrí, vo vlhkom počasí sa rozmočí. Keď to v prírode vidím, zbieram to a vyhadzujem preč.

Nedávno ľudia začali používať aj kŕmidlá, ktoré majú na jednej strane posuvné plexisklo a dole štrbinu, cez ktorú sa posúva krmivo. To by ste odporučili?

Áno, dá sa tam nasypať slnečnica až takmer po striešku a človek ho nemusí dopĺňať tak často. Dobré je aj to, že kŕmidlo stojí na samostatnom stĺpiku, lebo je menšie riziko, že sa tam dostane mačka.

Vo veľkom obchodnom reťazci som našla aj kŕmidlo, tiež s plexisklom, ktoré sa má pribiť na strom.

To je na prikrmovanie veveričiek, ale nepáči sa mi, že sa má pripevniť klincom k stromu. Nekúpil by som ho. Aj preto, že veveričky sa neprikrmujú v zime, ony si poradia. Prípadne sa dostanú do kŕmidla pre vtáky a odtiaľ si vezmú, čo chcú.

Ako čistiť kŕmidlo?

Najlepšie je mať tam podložku, ktorá sa dá umyť vodou a vyčistiť. Keď máte dve takéto podložky a len ich vymeníte, keď idete čistiť jednu, tak to je ideálne. Ľudia si často mylne myslia, že pomôžu prírode, keď na jeseň zavesia kŕmidlo a potom ho celú zimu nechajú tak a spoliehajú sa na to, že niekto iný ho bude dopĺňať a čistiť. Aj o kŕmidlo sa treba pravidelne starať. V akých intervaloch, to si treba odsledovať, ako často vtáčiky všetko vyjedia.

Súvisiaci článok Unikátna vtáčia stena na košickom Sídlisku KVP Čítajte 

Ako ešte môžeme pomôcť v zime vtáčikom, okrem prikrmovania?

SOS Bird Life Slovensko organizuje aj túto zimu tzv. vtáčiu hodinku. Kedykoľvek v priebehu víkendu 10. – 12. januára 2025 počítate vtáky na jednom kŕmidle po dobu jednej hodiny. Pre každý druh zapíšeme najvyšší počet súčasne zaznamenaných jedincov. Môžete sa tak zapojiť do vedeckého výskumu, vďaka ktorému zistíme, kde vtáky chýbajú.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 966
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 211
  3. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 8 730
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 294
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 688
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 985
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 186
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 056
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  3. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  4. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  5. Peter Alexander Sokol: Cesta do izolácie: Cla, Trump a geopolitický hazard so západnými alianciami
  6. Vlado Jakubkovič: Andrej, poď k nám.
  7. Michael Achberger: Smrteľná cena za štíhle telo: Tento spaľovač vás môže zabiť!
  8. Zoltan Bardos: Veľvyslanectvo v zajatí Červených Khmérov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 447
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 011
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 65 531
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 199
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 528
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 680
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 158
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 735
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Juraj Tušš: Multipolárny svet a nový volebný systém.
  3. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  4. Jozef Černek: Príbeh vrážd staviteľa aj majiteľa záložne: Temný tieň nad Komárnom
  5. Peter Alexander Sokol: Cesta do izolácie: Cla, Trump a geopolitický hazard so západnými alianciami
  6. Vlado Jakubkovič: Andrej, poď k nám.
  7. Michael Achberger: Smrteľná cena za štíhle telo: Tento spaľovač vás môže zabiť!
  8. Zoltan Bardos: Veľvyslanectvo v zajatí Červených Khmérov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 447
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 011
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 65 531
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 199
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 528
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 680
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 158
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 735
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu