KOŠICE, SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Na českej diaľnici D1 medzi Brnom a Prahou sa v lete 2021 stala dopravná nehoda. Vozidlo Renault Master vo vysokej rýchlosti vyšlo na zvodidlá, prevrátilo sa a dve ženy prevážané v nákladnom priestore sa zranili.
V tom čase 69-ročný vodič Peter N. z okresu Spišská Nová Ves bol obvinený z prečinu ublíženia na zdraví. Podľa jeho znenia mal z nedbanlivosti porušiť dôležitú povinnosť, uloženú mu podľa zákona.
Po skončení vyšetrovania sa prípadom zaoberal Okresný súd v Spišskej Novej Vsi. Vykonal rozsiahle dokazovanie, na konci ktorého vyniesol rozsudok. Keďže sa senior odvolal, spis je aktuálne na košickom krajskom súde.
Na zemi sedelo 13 ľudí
Nehoda sa stala 30. júla 2021 večer v katastri obce Měřín v okrese Žďár nad Sázavou. Podľa znenia obvinenia Peter viedol Renault Master, ktorý nebol v nákladnom priestore vybavený sedadlami na prepravu cestujúcich. Napriek tomu v ňom na zemi a bez pripútania sedelo 13 ľudí.
Vodič viedol vozidlo neprimeranou rýchlosťou a nereagoval na oslnenie zapadajúcim slnkom, ktoré vzhľadom na smer jazdy mohol predvídať.
Na začiatku dopravného obmedzenia v opravovanom úseku diaľnice vyšiel s vozidlom na oceľové zvodidlá, v dôsledku čoho sa prevrátilo na ľavý bok a ostalo ležať cez oba jazdné pruhy.
Mária S. utrpela sériovú zlomeninu ôsmich rebier a pomliaždenie pľúc, čo si liečila vyše päť týždňov. Ružena D. si podvrtnutie driekovej chrbtice liečila týždeň. Ďalší cestujúci utrpeli menej závažné zranenia, ktoré im záchranári ošetrili priamo na mieste nehody.
Vodiča odviezol záchranársky vrtuľník do nemocnice v Brne.
Oslepilo ho slnko
Peter na hlavnom pojednávaní vyhlásil, že je nevinný. V osudný deň prevážal brigádnikov do českého Kolína a keďže mu vraj krátko pred cestou odriekli „klasickú busovú dodávku“, musel vziať náhradu.
Priznal, že nákladný priestor nebol vybavený sedadlami, ale on do neho nikoho priamo neposlal. Iba povedal, že môžu ísť jedine tam a každý sa rozhodol, že tam ide.
K osudnej nehode uviedol, že diaľnica bola v rekonštrukcii a bol tam odbočovací pás doľava. Tesne pred týmto úsekom ho oslnilo slnko, kvôli čomu si už predtým dal tienidlo dole.
Po diaľnici šiel 100 až 130 km/hod. a keď bola značka 100 km/hod, tak spomalil. Druhú značku nevidel, lebo svietilo slnko a on sledoval cestu.
Reagoval na navigáciu, že má ísť vľavo, do protismeru, no asi nereagoval dostatočne. Preto trafil to zvodidlo stredom vozidla. Bol to okamžik, ako vbehol do zapadajúceho slnka a preto už dobre nevidel, kam ide.
Spolucestujúci z kabíny aj zozadu
Na súde vypovedalo viacero cestujúcich z vozidla.
Svedok Jaroslav cestoval sedel v kabíne a s ním i jedna žena. Okrem iného tvrdil, že vodič počas jazdy telefonoval, zrazu ich oslnilo slnko. Narazili do zvodidiel, kde boli svetlá, bol to moment. Vyhodilo ich do výšky štyri až päť metrov, prevrátili sa a ťahalo ich po vozovke asi 50 až 100 metrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári