Dobové články sme ponechali s pôvodným pravopisom.
Vzdušná premávka na trase Košice - Bratislava
Zlepšenie vzdušnej premávky na trase Košice - Bratislava bude uskutočnené v novej sezóne s použitím najmodernejších lietadiel takzvaných limusiniek pre 14 osôb. Okrem toho bude upravené letecké spojenie Košíc s Užhorodom a to na trojsedadlových limusinkách.
Z denníka Slovenský východ, 12. december 1924
„Slovenský svet”
Jediný slovenský ilustrovaný časopis začne opäť vychádzať dňom 13. decembra. Časopis budú redigovať známi slovenskí literárni pracovníci František Votruba, dr. Václav Maule a spisovateľ Jozef Gregor Tajovský. Zodpovedným redaktorom bol ustanovený Milan Janota. Slovenský svet prešiel týmto súčasne do rúk čisto slovenských. Vianočné číslo vydá redakcia s rozšíreným obsahom, ktoré bude jakousi náhradou za čísla, ktoré po dobu prechodného zastavenia časopisu nevyšli.
Z denníka Slovenský východ, 13. december 1924
Komunistický teror
Teror komunistickej organizácie čiašníkov v Košiciach dostupuje vrcholu a bude už najvyšší čas, aby československá verejnosť a povolané úrady urobili konečne koniec pomerom, ktoré sa dajú prirovnať len k divokému americkému západu.
Dnes len stručne zaznamenávame fakt, že slovenský a český hosť nemôže byť v žiadnej verejnej miestnosti obslúžený čiašníkom československého národného cítenia, lebo tak rozkazuje komunistická organizácia čiašníkov v Košiciach, ktorej vedenie je celkom v rukách príslušníkov cudzích štátov. Na tento úžasný zjav, ktorý neni možný na žiadnom inom mieste v republike si posvietime obšírnejšie v zajtrajšom čísle, dnes upozorňujeme povolaných činiteľov na tento komunistický teror proti československým štátnym občanom a žiadame o prísnu nápravu a ochranu. Máme zistené prípady, že majiteľ kaviarne alebo inej verejnej miestnosti musel okamžite prepustiť československého čiašníka, organizovaného v spolku „Otakar”, poneváč mu bolo vyhrážané komunistickým vedením bojkotom a znivočením závodu.
Známe sú tiež prípady, keď majitelia vyhlásili sa radšej pre komunistických čiašníkov a dali najavo, že o slovenských a českých hosťov nestoja. Aj toto jednanie budeme verejne pranierovať. Československú verejnosť prosíme, aby za svoje ťažké peniaze nechala sa obsluhovať ľuďmi, ktorí s československým štátom cítia a nie tými, ktorí pred poriadkom dávajú prednosť teroru a sú komandovaní cudzími živlami. V tomto smere bude sa musieť previesť riadna očista vo všetkých košických verejných miestnostiach.
Z denníka Slovenský východ, 13. december 1924
Návrh na premenovanie niektorých ulíc v Košiciach
Z radov našich čitateľov dostávame tento návrh na odmaďarštenie ulíc v Košiciach: „Zásluhy generála Gajdu za jeho pobytu v Košiciach uznalo i samo mesto svojimi mluvčími na večierku na rozlúčku.
Býva obvyklým prejavom uznania, kedy netreba čakať až po smrti, že zaslúžilí mužovia bývajú vymenovaní čestnými občanmi obce o ktorú sa zaslúžili. Bolo by dobré verejne apelovať na mestskú radu v prípade odchodu generála Gajdu, aby tak urobila dodatočne a dokázala, že slová starostu Dr. Nováka sú zdieľané nielen ním, ale aj väčšinou, keď uvážime ďalej, aké množstvo ulíc má cudzie mená, maďarské alebo mená bezvýznamné, bolo by iste na mieste, keby jedna z nich bola pomenovaná ulicou Gajdovou.
Najvhodnejšia by k tomu bola Rákocziho okružná (dnes Moyzesova ul.), kde sa konajú vojenské prehliadky, alebo ulica Tabaková, susediaca s budovou divízneho veliteľstva. Bolo by dobé sa ponáhľať s odbúravaním cudzieho rázu mesta. Veď napríklad v Košiciach nemáme doteraz ani ulice Štefánikovej.“
Z denníka Slovenský východ, 14. december 1924
Židovské divadlo Habimah v Košiciach
Aj židovská divadelná spoločnosť Habimah dnes zahájila svoju sezónu v Schalkházu známym šlágrom „Materské srdce” od Latajnera. Spoločnosť, ktorá v minulom roku dosiahla prenikavého úspechu, skladá sa z vynikajúcich tu obľúbených umelcov, ako riaditeľa Stramera, pani Stramerovej, pani Rabinowiczovej a pani Franzosovej, Blinda, Tunisa a tiež novo angažovaných umelcov ako pánov S. Zukera, J. Lehrera, J. Landaua, A. H. Arndorfa. Začiatok predstavenia bude o ôsmej hodine večer. Predpredaj vstupeniek u dennej pokladnice v módnom závode Török.
Z denníka Slovenský východ, 14. december 1924

Smerodajné ceny zveriny a rýb k Vianociam
Protidrahotná komisia pre mesto Košice uvážila vzhľadom na zvýšenú potrebu zveriny a rýb v dobe vianočnej všetky, dotyčných trhov sa týkajúce pomery a presvedčila sa, že hlavne obchod s rybami trpí tak nedostatkom rýb v najbližšom okolí Košíc, ako aj nákladnou dopravou zo vzdialenejších končín republiky, takže je odkázaný na cudzozemské ryby z najbližších krajov maďarských.
Tu zase konkurencia obchodu s Poľskom a Nemeckom vyhnala ceny kaprov v Budapešti na 16 až 18 Kčs za 1 kg. Za týchto pomerov nemožno pomýšľať na dodržiavanie cien, ktoré odporúčajú smernice ministerstva zásobovania (13,80 Kčs za 1 kg), poneváč musí sa počítať s okolnosťami od normálnych pomerov veľmi odlišnými. V dôsledku týchto úvah predpísala komisia tieto smerné ceny:
A) Zverina:
1. Jeleň:
chrbtovina a stehno .... 1 kg Kč 12.—
lopatka ...........................1 „ „ 10.—
ostatné .......................... 1 „ „ 8.—
2. Srňačina:
chrbtovina a stehno .....1 „ „ 16.—
lopatka ...........................1 „ „ 12.—
ostatné ...........................1 „ „ 10.—
3. Kanec (divá sviňa): cena ako jelenie mäso.
4. Zajace: bez kože kus Kčs 25-28.—
s kožou kus Kčs 30-32.—
5. Puľka:
kŕmená, očistená...........1 kg Kčs 6.—
B) Ryby:
1. Kapry cudzozemské:
mŕtve do 70 dkg váhy ... 1 kg Kčs 15.—
mŕtve vyše 70 dkg váhy .1 kg Kčs 19.—
živé akejkoľvek váhy ......1 kg Kčs 22.—
2. Biele ryby
akejkoľvek váhy...............1 kg Kčs 6.—
3. Šťuky: jako kapry.
Z denníka Slovenský východ, 17. december 1924

Články pochádzajú z knižničného fondu regionálneho oddelenia Verejnej knižnice Jána Bocatia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári