KOŠICE. Staromestskí poslanci schválili v decembri finančnú dotáciu pre občianske združenie Úsmev ako dar. Suma 12-tisíc eur mala pomôcť s platením nájomného pre štyri ohrozené rodiny s malými deťmi s trvalým pobytom v mestskej časti Košice-Staré Mesto. Starosta Igor Petrovčik (nezávislý) však uznesenie nepodpísal a poslanci už nestihli jeho veto prelomiť.
Pomoc rodinám najskôr schválila finančná aj sociálna komisia a na decembrovom zastupiteľstve aj takmer všetci poslanci. Zdržal sa len vicestarosta Vladimír Eperješi (nezávislý).
Dotáciu v roku 2024 ešte predtým skomplikoval fakt, že mestská časť nemala do augusta rozpočet schválený. „Kým nebol rozpočet, boli sme v provizóriu a nemohli sme to riešiť,“ hovorí staromestský poslanec Martin Konečný (nezávislý).
Chcú predchádzať roztrhnutiu rodiny
Netradičný projekt samosprávy a tretieho sektora sa začal v roku 2021. „V histórii Slovenska je to prvýkrát, nemáme poznatok o tom, že by sa niečo také udialo niekde inde na Slovensku. Je to aj výzva, že takto môžu konať aj ostatné mestá, mestské časti a obce, aj keď im to zákon striktne neprikazuje,“ vyzdvihol vtedy pomoc manažér pobočky Úsmev ako dar pre východné Slovensko Radoslav Dráb.
Projekt dostupného sociálneho nájomného bývania v praxi znamená, že na nájom vybraným rodinám sa skladajú viacerí. Rodiny majú trvalý pobyt v Starom Meste, aj keď pre vysoké ceny nájmov bývajú v okrajových mestských štvrtiach.
„Pomáhame Staromešťanom, ktorí sa ocitli v núdzi. Pomáha mestská časť, Úsmev ako dar, ale na nájom si prispieva aj konkrétna rodina,“ zdôrazňuje Konečný.

Najčastejšie ide o mamu samoživiteľku s deťmi, ale príjemcom pomoci je aj fyzicky hendikepovaný otec s deťmi.
Z týchto financií Úsmev ako dar prenajme byt, rodina by totiž sama na komerčné bývanie nemala a hrozilo by roztrhnutie rodiny. „Princíp je, aby sme sa snažili pomôcť rodine, ktorú vybral Úsmev ako dar, a sprevádza ju sociálny pracovník aj psychológ.“

Skončia v rezervnom fonde?
Ročne pomohla samospráva trom rodinám. Stálo to približne 7 200 eur za rok. Podľa Konečného je to už tradícia.
„A keďže sa situácia celospoločensky zhoršuje, v roku 2024 sme chceli pomôcť štyrom rodinám za 12-tisíc eur. Bohužiaľ, čakalo sa až do decembra, kým sa peniaze schvália. Táto situácia však ovplyvňuje konkrétne osudy tých rodín, ktoré dnes, žiaľ, spadajú do kategórie pracujúca chudoba. Cieľ je, aby rodina nebola roztrhnutá a deti nemuseli ísť do detského domova.“
Starosta však schválené uznesenie nepodpísal, no dôvod pritom neuviedol. Poslanci sa o tom dozvedeli po vianočných sviatkoch.
„S hrôzou sme zistili, že to urobil. Čakal do poslednej chvíle a napokon sme sa niekoľko dní pred koncom roka dozvedeli, že ho nepodpísal a už sme nestihli zvolať mimoriadne zastupiteľstvo, kde by sme mohli prelomiť jeho veto,“ hovorí Konečný.
Financie tak zrejme namiesto v rodinách skončia v rezervnom fonde.
Tento krok je podľa poslanca, ktorý je podpredsedom sociálnej komisie, vyústením sporu starostu s väčšinou poslaneckého zboru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári