KOŠICE. Inšpektori ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny vlani na podnet syna klientky preverovali Arcus, špecializované zariadenie pre seniorov na Skladnej ulici v Košiciach.
Zistili viaceré pochybenia, keď Arcus konal v rozpore so zákonom o sociálnych službách. Išlo napríklad o zbytočné fixovanie klientov, ich uzamykanie či služby bez odbornej úrovne.
Matka Martina Vlada, ktorý inicioval kontrolu v zariadení, zomrela po deväťdňovej hospitalizácii v nemocnici, päť mesiacov po umiestnení v Arcuse. Príčinou smrti bola sepsa, teda otrava krvi z dekubitov, čiže preležanín. Celý protokol o výsledku dozoru je k dispozícii na stránke ministerstva práce.
Opýtali sme sa ho, aký je ďalší postup po zistení nedostatkov v domove. Zaujímalo nás tiež, aké má rezort právomoci v oblasti sankcií a kedy sa chystá sa opakovanú kontrolu zariadenia.

Na nápravu majú čas do konca marca
Tlačový odbor ministerstva odpovedal, že opatrenia na odstránenie nedostatkov a ich príčin uložila inšpekcia riaditeľovi domova. Návrhy opatrení má rezortu predložiť a určiť tiež zodpovedných zamestnancov.
Písomnú správu o splnení opatrení a o vyvodení dôsledkov voči zamestnancom má domov predložiť do konca marca tohto roku.

Odborníčka: V praxi sa to nedá dodržať
Mária Kovaľová, riaditeľka Asociácie odborných pracovníkov sociálnych služieb tvrdí, že nezlyhalo zariadenie Arcus, ale ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, lebo systémovo nepripravilo zamestnancov, budovy ani technológie na starostlivosť o prijímateľov sociálnej pomoci.
„V protokoloch sú príliš tvrdé hlásenia, nielen o Arcuse, týka sa to aj iných sociálnych zariadení. Zákon o sociálnych službách je pritom nerealizovateľný, nedá sa v praxi dodržať.“
Podľa Márie Kovaľovej štát roky neinvestoval do zariadení sociálnych služieb, ktoré si vyžadujú systémové zmeny.
„Zariadenia sociálnych služieb boli stavané na ľudí v 90. rokoch, ktorí boli relatívne samostatní. Dnes máme úplne inú cieľovú skupinu. Naozaj prijímame ľudí s veľmi ťažkými postihnutiami a v zlom zdravotnom stave, fyzickom aj psychickom. Chýba nám koncepcia dlhodobej zdravotno-sociálnej starostlivosti, ktorá za 25 rokov ešte nebola vypracovaná.“
V zariadeniach, ktoré poskytujú sociálne služby, podľa Kovaľovej chýbajú hlásiče, smart technológie, kompenzačné a zdravotnícke pomôcky, zdviháky a iné pomôcky a zariadenia, ktoré sú v zahraničí zo zákona povinné.

V zákone sú minimálne požiadavky
Ministerstvo práce sa voči týmto vyjadreniam ohradzuje. Poukazuje na minimálne požiadavky pri poskytovaní sociálnych služieb stanovené zákonom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári