KOŠICE. Bol májový piatok a pred Úradom Košického samosprávneho kraja mal vyvrcholiť festival Župné dni. Súčasťou nového podujatia bol aj Deň otvorených dverí na krajskom úrade. Pred divíznou budovou na Námestí Maratónu mieru už mala župa pripravené atrakcie.
Spor nastal, keď tam dvaja aktivisti vyvesili informačný banner na prenosnej konštrukcii. Bol na ňom text: „Tu sídli z trestnej činnosti obvinený župan Trnka. Trnka odstúp!“ Pri karikatúre zlodeja bol uvedený hashtag „Rozkradnutý kraj“ ako ironická narážka na županov predvolebný slogan Rozhýbaný kraj.
Incident mal dohru na polícii. A to z oboch strán, vedenia župy aj aktivistov. Trestné oznámenie totiž podal župan Rastislav Trnka (nezávislý) a následne aj aktivista Tibor Géci, ktorý v županovom trestnom oznámení videl zastrašovanie. Obe však polícia odmietla.
Okresné policajné riaditeľstvo v Košiciach vydalo v posledný deň uplynulého roka uznesenie vo veci podozrenia zo spáchania prečinu ohovárania, podľa ktorého nie je dôvod na začatie trestného stíhania. Oznamovateľom bol Géci.
Kto je Tibor Géci
Tibor Géci stál nielen za kritickým transparentom, ale napríklad už pred troma rokmi podal na Rastislava Trnku trestné oznámenie pre nákup teplomerov.
Géci hovorí, že v prvej predvolebnej kampani, teda predtým, ako sa Trnka tesne a prekvapivo stal županom pred Richardom Rašim (vtedy Smer, teraz Hlas), mu pomáhal. „Oslovil ma, či mu pomôžem, urobil som z neho župana," tvrdí.
Trnka na otázku k ich niekdajšej spolupráci neodpovedal.

Povolili akciu aj kontraakciu
Na umiestnenie bannera pred župným úradom mali aktivisti potrebné povolenia. Oficiálnym žiadateľom o zabratie predmetnej plochy bol Miroslav Sabol.
Pozemky pred divíznou budovou patria mestu. Na verejné priestranstvo má župa nájomnú zmluvu od roku 2005. O podujatiach na verejnom priestore však musí informovať mesto ako prenajímateľa a zároveň zriaďovateľa organizácie Správa mestskej zelene. V apríli na krajskú akciu dostala župa súhlasné stanovisko.
Správa mestskej zelene v Košiciach však vydala ďalšie súhlasné stanovisko na zabratie toho istého miesta v tom istom čase inému žiadateľovi, teda aktivistom. Župan sa preto hneval na mesto a jeho vedenie, s primátorom Jaroslavom Polačekom (nezávislý) sú v dlhodobom ostrom spore.

Podľa župného úradu išlo o schválnosť a vydaním povolenia mestský podnik vážne narušil priebeh niekoľko mesiacov pripravovaného a najväčšieho podujatia župy.
Banner mal byť podľa Géciho umiestnený na tri dni, no niekto ho ukradol skôr, v noci zo soboty na nedeľu.
Banner ako tichý protest
Úrad Košického samosprávneho kraja podal na Tibora Géciho trestné oznámenie. Aktivista v tom videl zastrašovanie s úmyslom privodiť jeho trestné stíhanie a krivo ho obviniť.
Géci na to reagoval rovnako trestným oznámením. Ako oznamovateľ na následnom výsluchu uviedol, že umiestnením bannera pred úradom kraja ako nespokojný občan poukázal na to, že predseda kraja neodpovedal obyvateľom ani novinárom na infožiadosti.
Cez infožiadosti sa zaujímal napríklad o to, ako funguje bruselská kancelária kraja, ako chce župa udržať podnikateľov, či o témy ako nevypracované strategické plány a nedostatok financií získaných z Bruselu.

Géci policajtom vysvetľoval, že umiestnený banner bol tichým protestom na poukázanie problémov v Košickom samosprávnom kraji. Aktivisti argumentovali tým, že mali potrebné povolenia a za zabratie miesta aj zaplatili.
Trestné oznámenie Trnku na jeho osobu preto Géci vnímal ako zastrašovanie. „Oznamovateľ žiada odškodnenie a právne poučenie Košického samosprávneho kraja, že formát trestného práva nemá byť zneužívaný k vyrovnávaniu si účtov s občanmi,“ píše sa v uznesení.
Kraj videl agresívne správanie
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári